PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Poeci seniorzy do piór - pora pisać wiersze na “Benefis Dojrzałości”

Poeci seniorzy do piór - pora pisać wiersze na “Benefis Dojrzałości”
“Benefis Dojrzałości” to niezwykłe wydarzenie artystyczne, które po raz drugi odbędzie się w Gdańsku. Bohaterami wieczoru będą poeci seniorzy - ich wiersze w profesjonalnej aranżacji muzycznej zaśpiewają trójmiejscy artyści. Benefisowe poezje wyłonione zostaną w konkursie - czas na nadsyłanie utworów do 30 marca.
Benefis Dojrzałości 2017

Laureaci Gdańskiego Konkursu Poetyckiego otrzymają niezwykłą nagrodę. Do ich wierszy muzykę napisze profesjonalny kompozytor i aranżer, i zostaną wykonane na uroczystym koncercie “Benefis dojrzałości” na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Konkurs, w którym wyłonionych zostanie osiem późniejszych utworów koncertowych, adresowany jest do gdańskich poetów - seniorów. Do 30 marca każdy z nich może zgłosić do konkursu jeden wiersz (jak to zrobić - w ramce poniżej). Zwycięzców wyłoni jury, w którym zasiądą przedstawiciele środowisk artystycznych, instytucji społecznych i miejskich pod przewodnictwem Grażyny Bogusz, polonistki i wieloletniej dyrektorki III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Wyniki konkursu poznamy we wrześniu, a w październiku odbędzie się “Benefis dojrzałości” z udziałem specjalnie na tę okazję stworzonego zespołu wokalno - instrumentalnego złożonego z przedstawicieli różnych działających w Trójmieście orkiestr, chórów, formacji jazzowych i grup teatralnych.

Październikowi benefis odbędzie się w Gdańsku po raz drugi. W zeszłym roku za kompozycje i aranżacje wierszy odpowiadał Kamil Cieślik, w tym roku autor (lub autorzy) muzyki i aranżacji wyłonieni zostaną w konkursie kompozytorskim. Kamil Cieślik będzie koordynatorem konkursu kompozytorskiego i dyrektorem artystycznym wydarzenia.

Benefis jest z założenia koncertem międzypokoleniowym. W gronie wykonawców pojawią się studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, o oprawę wizualną wydarzenia zadbają studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na widowni zaś zasiądą zaproszeni seniorzy z gdańskich klubów seniora, stowarzyszeń i grup seniorskich, z uniwersytetów III wieku).


- Benefis to autorski pomysł wynikający z naszej pracy, czy może raczej z przyjaźni z seniorami i z inspiracji ich potencjałem twórczym, nie tylko w zakresie poezji - mówi Jarosław Polański, współorganizator wydarzenia, który na co dzień pracuje w Centrum Opieki i Aktywizacji Seniorów Swissmed w Gdańsku. - Chcieliśmy przygotować dla nich wydarzenie, które nie będzie byle jakie, bo dla seniorów i dzieci przygotowuje się imprezy zawsze jakby trochę “mniej profesjonalnie”. Benefis to wydarzenie, które sprawić ma, że te osiem osób, autorów wybranych wierszy, poczuje się o klasę wyżej.

W premierowej edycji konkursu poetyckiego udział wzięło 37 osób.

- W tym roku spodziewamy się większego odzewu ze strony seniorów poetów. Nie tylko dlatego, że zdecydowanie wcześniej ogłaszamy konkurs. Myślę, że zachętą do uczestnictwa będzie rozmach i atmosfera ubiegłorocznej edycji benefisu. Kto siedział wtedy na widowni, ten wie co mam na myśli - dodaje Andrzej Urbański, współorganizator “Benefisu Dojrzałości”.

W zeszłym roku benefis odbył się w Teatrze Wybrzeże i zgromadził pełną salę publiczności - blisko 400 osób. Dzięki zaplanowaniu wydarzenia w dużo większej sali filharmonii, w 2018 r. z możliwości wzięcia udziału w wydarzeniu skorzysta blisko 800 gdańskich seniorów.


Benefis Dojrzałości 2017 -w zeszłym roku w Teatrze Wybrzeże, w tym - w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance


Warunkiem udziału w Gdańskim Konkursie Poetyckim jest nadesłanie w terminie do 30 marca 2018 r. wiersza w formie rękopisu lub wydruku komputerowego (mile widziany zapis w formie elektronicznej przesłany na adres mailowy: konkurs@benefisdojrzalosci.pl).

Każdy uczestnik może nadesłać (TYLKO) jeden wiersz, opatrzony godłem (składający się z dowolnych sześciu cyfr). Tym samym godłem powinna być opatrzona koperta zawierająca dane szczegółowe autora: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres mailowy, krótka notka biograficzna potrzebna do umieszczenia w materiałach konkursowych.

Więcej szczegółów na stronie internetowej benefisu.

Zapraszamy także do wysłuchania wierszy zeszłorocznych laureatów w wykonaniu autorów.


Głównymi Organizatorami wydarzenia - Benefis Dojrzałości 2018 - są, jak w roku ubiegłym: Fundacja Promedicine i Miasto GdańskIzabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze