• Start
  • Wiadomości
  • Zapalajmy w oknach zielone światła nadziei. Tradycyjne "Kolędowanie w ECS" WIDEO I ZDJĘCIA

Zapalajmy w oknach zielone światła nadziei. Tradycyjne "Kolędowanie w ECS" WIDEO I ZDJĘCIA

Europejskie Centrum Solidarności rozpoczęło rok 2022 tradycyjnym kolędowaniem. W związku z obostrzeniami sanitarnymi widownia „Kolędowania w ECS” była mniej liczna. Zobacz zapis transmisji wideo i fotorelację z tego wydarzenia.
08.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwoje śpiewaków kobieta i mężczyzna z dziećmi śpiewają przy mikrofonach, w tle zespół muzyczny
"Kolędowanie w ECS" to już tradycja
zdj. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS


Tegoroczne „Kolędowanie w ECS” miało miejsce w sobotę 8 stycznia. Co roku wraz z początkiem roku w ogrodzie zimowym ECS spotykają się całe rodziny na wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Każdorazowo repertuar jest inny, powstaje też specjalny śpiewnik na ten wieczór. Tradycją stało się to, że każdego roku kolędowanie ma inny temat przewodni. W tym roku było to światło - od Gwiazdy Betlejemskiej po zielone światło w domach przy pasie przygranicznym, które oznaczało, że uchodźcy zza wschodniej granicy mogą liczyć tam na pomoc.

- Spotykamy się, aby dać sobie nadzieję i siłę. Dziesiątki, setki tysięcy Europejczyków odeszło w ostatnim czasie. Każdy z nas stracił kogoś bliskiego z powodu pandemii, ale też z tego powodu, że cała służba zdrowia jest skupiona na pandemii. Takie jest nasze zadanie – dać nam i ludziom nadzieję, dlatego spotykamy się dzisiaj, otwierając nowy rok. Wiemy, że to będzie trudny rok – mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.


Zobacz zapis wideo „Kolędowania w ECS”:


ECS przed dwoma laty zaczęło tworzyć kolekcję własnych kolęd i pastorałek, do których napisania zaprasza lokalnych twórców. Tegoroczny utwór nosi tytuł „Niechaj ci się wyśni”. To pełna ciepła i tęsknoty opowieść o nocy cudów, kiedy wędrowiec stojący na progu, obcy, zmarznięty, znajduje miejsce u stołu. Słowa napisała gdańska poetka Anna Czekanowicz, a muzykę skomponowała dr hab. Witosława Frankowska, kameralistka i etnomuzykolożka, pedagożka Akademii Muzycznej w Gdańsku. Premierowe publiczne wykonanie utworu miało miejsce właśnie podczas "Kolędowania w ECS". Atrakcją wieczoru była wystawa obrazów Beaty Polak-Peli, gdańskiej artystki, które stały się ilustracją spotu tej kolędy.

młode muzyczki siedzą i graja na instrumentach smyczkowych
W tym roku motywem przewodnim kolędowego koncertu było światło
zdj. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS


Wśród wykonawców publiczność usłyszała: Julię Nowikowską – mezzosopran, Maję Miro-Wiśniewską – flet poprzeczny barokowy, Patryka Purzyckiego – altówka i Weronikę Kulpę – wiolonczela.

Animatorami koncertu byli znani z wcześniejszych edycji: Aleksandra Kucharska-Szefler – śpiewaczka operowa, prowadząca klasę śpiewu solowego na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku i Jakub Kornacki – aktor, pedagog Studium Wokalno-Aktorskiego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.

publiczność i scena z muzykami
Kolędy śpiewano w ogrodzie zimowym ECS
zdj. Grzegorz Mehring/Archiwum ECS


Za fortepianem tradycyjnie zasiadła Witosława Frankowska – kameralistka i etnomuzykolożka, a na akordeonie zagrał kompozytor i aranżer Cezary Paciorek – oboje są wykładowcami i pedagogami Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Całe wydarzenie poprowadzili aktorzy: Małgorzata Brajner, Marta Jankowska i Jacek Labijak.

 



 

TV

Światowa stolica bursztynu