PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń w Gdańsku

Plaże, baseny i place zabaw - jak wygląda znoszenie kolejnych obostrzeń w Gdańsku
W najbliższych dniach znoszone będą w mieście kolejne obostrzenia związane z COVID-19: od połowy czerwca możemy korzystać z wszystkich placów zabaw i siłowni pod chmurką, od 19 czerwca - z basenów, a na pierwszą plażę - w Brzeźnie - pójdziemy już w poniedziałek.
Plaża w Brzeźnie. Można na niej plażować już od 1 czerwca. Na jakich zasadach? Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku, opracowuje wykaz zaleceń. Będą dostępne na stronie: www. kapieliskagdansk.pl
Plaża w Brzeźnie. Można na niej plażować już od 1 czerwca. Na jakich zasadach? Gdański Ośrodek Sportu, zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku, opracowuje wykaz zaleceń. Będą dostępne na stronie: www.kapieliskagdansk.pl
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

O tym, w jaki sposób znoszenie kolejnych obostrzeń wpłynie na funkcjonowanie miasta, rozmawiano podczas spotkania miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. W zebraniu udział wzięły służby mundurowe oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich prowadzących działania związane z Covid-19 na terenie Gdańska.

- Pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń, zachowujmy rozsądek i mądrze korzystajmy z możliwości spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Utrzymujmy odpowiedni dystans fizyczny i przestrzegajmy zasad higieny i bezpieczeństwa – apelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pamiętajmy, że w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie zachować dystansu powinniśmy nadal zasłaniać nos i usta.

 

Place zabaw i siłownie pod chmurką

Od poniedziałku, 1 czerwca rozpoczęte zostaną prace mające na celu sukcesywne przywracanie dostępu do placów zabaw i siłowni pod chmurką. Po ogłoszeniu zasad sanitarnych, które mają obowiązywać na terenie takich obiektów, zostaną one wprowadzone. W mieście znajduje się łącznie ponad 250 tego typu obiektów. Wszystkie zostaną udostępnione do użytkowania gdańszczankom i gdańszczanom do połowy czerwca.

 

Na plaże od 1 czerwca

Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpocznie się w poniedziałek, 1 czerwca. Od tego dnia będzie można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie. Kolejne kąpieliska będą uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie, w dniach 26 czerwca oraz 1 lipca. Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kolejnych kąpieliskach: Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Jelitkowo Klipper oraz Świbno. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować w godzinach 9.30-17.30.

Co ważne, Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotuje wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawią się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostaną również opublikowane na stronie https://kapieliskagdansk.pl.

Jako administrator, GOS będzie zalecał również zachowanie dystansu fizycznego oraz noszenie maseczek podczas pobytu nad morzem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi. W przypadkach skrajnego naruszania obowiązujących zasad, ratownicy wodni będą współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i sanitarne.

 

Na baseny trzeba poczekać…

Trwają prace, dzięki którym otwarte zostaną cztery miejskie pływalnie. Obecnie trwa proces napełniania niecek wodą, który zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Następnie wykonane zostaną niezbędne badania pod kątem m.in. bakterii e-coli czy legionelli. Co istotne, uzdatniona woda basenowa jest w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, więc użytkownicy będą mogli czuć się bezpiecznie.

Wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca. Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid – 19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

 

Bilety do ZOO nadal tylko on-line

W najbliższy weekend nadal obowiązuje limit 500 osób, które mogą przebywać jednocześnie na terenie ogrodu zoologicznego. Przypominamy również, że bilety nadal można kupować jedynie on-line - https://bilety.zoo.gda.pl/

Na stronie wybieramy konkretny termin wizyty. Apelujemy o przemyślany zakup biletów wstępu, bo nie możemy przyjmować ich zwrotów, ani wymieniać na inny termin.

Nadal nie będzie wstępu dla posiadaczy biletów rocznych, kart mieszkańca i pakietów gdańskiego lwa. Dodatkowe usługi na terenie ogrodu (np. gastronomia, pamiątki) działają w ograniczonym zakresie. Nieczynne pozostają park linowy, wypożyczalnia wózeczków oraz kolejka retro.

 

Potrzebujesz pomocy – zadzwoń: 797 909 112

Obecny stan izolacji społecznej wyzwolił w ludziach heroiczne postawy, ale też pogłębił problemy, które dzieją się w zaciszu domów. Dlatego w Gdańsku powstał całodobowy numer alarmowy. Pomoc można uzyskać dzwoniąc na nr 797909112 lub pisząc na adres mailowy wsparcie@mopr.gda.pl. Kontaktując się z dyżurującym specjalistą osoba dzwoniąca uzyska niezbędne wsparcie ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim członkom rodziny. W sytuacjach tego wymagających zostanie wszczęta Procedura Niebieskiej Karty. Żadne zgłoszenie, nawet anonimowe nie pozostanie bez echa, bez odpowiedniej reakcji służb.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl