Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Planuj weekend: obejrzyj, posłuchaj, skomponuj, zjedz coś

Weekend w Gdańsku tradycyjnie już przynosi szereg interesujących imprez kulturalnych - dzięki czemu każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. W B90 zaśpiewa Tomek Lipiński. Żak serwuje kino hiszpańskie. Będzie też okazja, by nauczyć się tworzenia własnej muzyki.

Planuj weekend: obejrzyj, posłuchaj, skomponuj, zjedz coś
A
A
data publikacji: 08 kwietnia 2016 r.

Warsztaty homerecordingu poprowadzi trójmiejski producent muzyczny Standek.
Warsztaty homerecordingu poprowadzi trójmiejski producent muzyczny Standek.
Materiały prasowe

SOBOTA, 9 kwietnia

Warsztaty homerecordingu - pod tą tajemniczą nazwą kryją się warsztaty tworzenia muzyki na Abletonie dla początkujących, które poprowadzi trójmiejski producent Stendek, czyli Maciej Wojcieszkiewicz. To propozycja dla tych, którzy chcieliby założyć domowe studio, ale nie wiedzą, jaki wybrać sprzęt, jak go skonfigurować, jak nagrywać, miksować i produkować utwory muzyczne. W te i inne tajniki wiedzy producenckiej wprowadzi właśnie Stendek, który pomoże uczestnikom w całym procesie - począwszy od instalacji programu), poprzez konfigurację, na wspólnym nagraniu i produkcji utworu skończywszy.

Uczestnicy powinni zabrać ze sobą swoje komputery/laptopy (ułatwi to dopasowanie konfiguracji pod konkretny system) oraz słuchawki. W planach jest zebranie grupy, z którą warsztaty będą przeprowadzane w sposób regularny i zakończone będą koncertem uczestników

Warsztaty odbędą się w Gamie (Gdańsk, ul. Starowiejska 15/16), potrwają ok. 3 godziny. Początek o godz. 15. Wstęp wolny.Tegoroczną edycję Tygodnia Filmu Hiszpańskiego zdominowały komedie. Wszystkie projekcje przygotowało Kino Żak (al. Grunwaldzka 195/197). W sobotę zobaczymy m.in. zabawną historię „Jak zostać Baskiem” w reżyserii Emilio Martineza Lazaro. W programie znalazł się także film będący kontynuacją tej komedii - „Jak zostać Katalonką", autorstwa tego samego reżysera.

W repertuarze znalazło się również miejsce dla ambitnego autorskiego kina. Zobaczymy m.in. „W cugu” Ignacio Vilara.

Bilety: normalne 18 zł, ulgowe (dla studentów, uczniów, seniorów, Karta do Kultury) 14 zł, piątki dla studentów - 10 zł, członkowie NHEF oraz za okazaniem Karty Dużej Rodziny - 8 zł.


Program Tygodnia Kina Hiszpańskiego na sobotę i niedzielę:

Sobota 9 kwietnia

- godz. 16.30 - „Jak zostać Baskiem” („Ocho apellidos vascos”, reż. Emilio Martinez Lazaro, Hiszpania 2014, 98';

- godz. 18.30 - „Jak zostać Katalonką” („Ocho apellidos catalanes”, reż. Emilio Martinez Lazaro, Hiszpania 2015, 99'.

Niedziela 10 kwietnia

- godz. 16.30 – „W cugu” („A esmorga”), reż. Ignacio Vilar, Hiszpania 2014. 111';

- godz. 18.30 - „Zabłąkani” („Perdiendo el norte”), reż. Nacho G. Velilla, Hiszpania 2015, 102'.Smakuj Trójmiasto Spring Edition - pod taką nazwą przez cały dzień w Starym Maneżu w Gdańsku (ul. Juliusza Słowackiego 23) odbywać się będą pokazy, warsztaty i kiermasz żywności. Kilkadziesiąt najlepszych trójmiejskich restauracji przygotuje degustacyjne wersje wiosennego menu, w którym zagoszczą napoje i desery inspirowane wiosną, regionalne sery, warzywa i owoce, kolorowe koktajle, shake, lemoniady i wiosenne przekąski, jadalne kwiaty i wiele innych. Dodatkowymi atrakcjami będą pokaz kuchni molekularnej, pomysły na wyśmienite rodzinne śniadanka na słodko i wytrawnie i liczne warsztaty, m.in. ABC ziół oraz tworzenie kuchennych zielników i owocowe warsztaty dla dzieci.

Impreza odbędzie się w godz. 11-20. Bilety: 5 zł, dzieci do lat 10 wstęp bezpłatny. Warsztaty są dodatkowo płatne, liczba miejsc ograniczona. Rezerwacji można dokonać pod adresem e-mail: smakuj.trojmiasto@gmail.com


Tomek Lipiński będzie gościem sobotniej odsłony cyklu „Stoczniuj, Leżakuj, Dokuj” w B90 (Gdańsk, ul. Doki 1). Lider i współzałożyciel legendarnej Brygady Kryzys i Tiltu wystąpi z nowym akustycznym projektem. Po raz pierwszy w Trójmieście zaprezentuje materiał z najnowszego wydawnictwa pt. „To, czego pragniesz”. Na scenie towarzyszyć mu będą Maciej Dłużniewski (gitara, głos), Piotr Leniewicz (gitara basowa) i Karol Ludew (perkusja). Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: w przedsprzedaży 40 zł, w dniu koncertu 50 zł.

Tomek Lipiński - portret z okładki ostatniej płyty artysty.
Tomek Lipiński - portret z okładki ostatniej płyty artysty.
Materiały prasoweNadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza do Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) na koncert pt. „Dawne Brzmienia Gdańskie”, połączony z galą 35-lecia Cappella Gedanensis. Soliści, chór i orkiestra wystąpią pod dyrekcją znakomitego, uznanego na świecie dyrygenta Paula Esswooda. Grupa wykona utwory Händela, Hakenbergera, Freislicha, Förster i Bütnera. Początek o godz. 19. Wstęp wolny.

Koncert odbywa się w ramach Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. Szczegółowy program festiwalu: gdanskifestiwal.pl


Miłośnicy Gdańska powinni spędzić sobotę w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Bielańskiej 5). Profesor Jakub Szczepański z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej opowie tam o gdańskiej architekturze willowej XIX i XX wieku Wrzeszcza, Oliwy i innych dzielnic Gdańska, podczas wykładu z cyklu „Architektura Gdańska”.

- Koniec XIX i początek XX wieku to okres architektonicznego rozwoju Gdańska po trwającym dziesiątki lat zastoju. To również czas przełomu w europejskiej architekturze. Pojawiają się wówczas nowe nurty zwiastujące różnorodność form architektury XX stulecia. Równocześnie rozpowszechniły się nowe wynalazki: telefon, winda, oświetlenie gazowe i elektryczne, tramwaj, samochód. Wszystkie one wpłynęły na powstający nowy sposób zamieszkiwania. Układ funkcjonalny domu jednorodzinnego sprzed wieku do dzisiaj pozostaje powszechnie stosowanym wzorcem. Wille bogatych gdańszczan z racji położenia na przedmieściach w ogromnej większości przetrwały zniszczenia 1945 roku. Nie przetrwało jednak zamieszkujące je społeczeństwo. Nowi mieszkańcy w nowych warunkach narodowych politycznych, społecznych i ekonomicznych przekształcili dawne wille, pozostały jednak one do dzisiaj dokumentem bliższej i dalszej historii miasta - zapowiada Jakub Szczepański.

Spotkanie odbędzie się w sali im. prof. Konstantego Kalinowskiego na I piętrze. Początek o godz. 12. Wstęp wolny.


NIEDZIELA, 10 kwietnia

O architekturze dla najmłodszych - to wiosenna propozycja Instytutu Kultury Miejskiej (ul. Długi Targ 39/40) dla dzieci. W niedzielę w ramach cyklu Przestrzenie archiTEKTURY odbędą się zajęcia „Przestrzeń doświadczania”, które poprowadzi Małgorzata Kaus - architekt, adiunkt w Katedrze Architektury Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwerstytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

Podczas spotkania dzieci nauczą się poprzez zabawę pełniej odbierać przestrzeń miejską wchodząc w relacje z narratorem opowieści, reprezentowanym przez postać niewidomego chłopca. Zadaniem dzieci będzie odgadnięcie i przedstawienie drogi prowadzącej do ukrytego skarbu, na postawie przygotowanych podpowiedzi dźwiękowych (odgłosy miasta, architektury), dotykowych (tajemnicze pudełka zawierające próbki określające materiał, fakturę, temperaturę materiałów występujących w danym miejscu) i zapachowych (magiczne słoiczki).

Zajęcia odbędą się w godz. 12-14. Są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy: sien@ikm.gda.pl.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora