PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

PKM-ka cieszy nie tylko gdańszczan

PKM-ka cieszy nie tylko gdańszczan
Gdzie można kupić bilet? To pytanie najczęściej padało we wtorek na przystanku PKM w Gdańsku-Strzyży. Na peronie, wśród nowoczesnych wyświetlaczy informacyjnych, trudno było dopatrzyć się automatu z biletami, a żaden z pasażerów nie chciał ryzykować przejazdu „na gapę”. Nikt jednak nie narzekał, a do sytuacji wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, podchodzili z humorem.

Trasa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej biegnie m.in. przez las okalający Piecki-Migowo.
Trasa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej biegnie m.in. przez las okalający Piecki-Migowo.
Jerzy Pinkas

1 września 2015 r. Pomorska Kolej Metropolitalna, największa inwestycja samorządu województwa pomorskiego, zrealizowana we współpracy z Miastem Gdańsk, została oddana w użytkowanie podróżnym. Składy PKM-ki rozpoczęły regularne kursowanie między Strzyżą a Rębiechowem. Z kolejki pierwszego dnia skorzystało wiele osób chcących dostać się do pracy bądź szkoły, było też bardzo dużo takich, które wybrały się na przejażdżkę z ciekawości.

PKM-ką do pracy dotarła dziś Ewelina Jesiółkowska, która nie kryła zadowolenia z nowego połączenia. – Teraz już wracam z pracy, jadę do domu na Matarnię. A z PKM będę regularnie korzystać. Jechałam tylko 15 minut, a do tego pociągi jeżdżą dość często. Rezygnuję z dojazdów autobusami! – przyznała pani Ewelina.

Pod wrażeniem nowej infrastruktury kolejowej był Piotr Jeziak, mieszkaniec gdańskiej Zaspy. Mężczyzna postanowił przejechać się metropolitalną koleją z ciekawości. – Wrażenia są oszałamiające! – zachwycał się. – Jednak nie podoba nam się oznakowanie odjazdów, jest niezrozumiałe. Skoro PKM jeździ na razie tylko do Portu Lotniczego, to powinno być zaznaczone, że dojeżdża tylko do kilku stacji, a do innych będzie docierać w przyszłości. Dziś przez moment zastanawialiśmy się, czy będziemy jechać przez Gdynię, bo tak można odczytać te informacje – zauważył pan Piotr.

Na rozpoczęcie roku szkolnego pędził dziś nową pomorską koleją Paweł Stępkowski. Nastolatek przyznał, że dla niego to szybkie, wręcz idealne połączenie. – Będę kolejką dojeżdżać do szkoły, czyli z Rębiechowa do Strzyży. Czas jazdy jest bardzo przystępny, jakieś 15 minut – mówił Paweł.

Nową inwestycję sprawdzali nie tylko gdańszczanie. – Peron jest piękny, wszystko nowe, jeszcze lśni. A PKM-ką jedziemy przypadkiem. Wracamy właśnie z serwisu samochodowego i stwierdziliśmy, że pojedziemy sobie kolejką, by przekonać się, jak działa – przyznała Emilia Sopelak, mieszkająca na Kaszubach. Pani Emilia zamierza korzystać z nowego połączenia w przyszłości, kiedy będzie docierało do Kartuz. – Będę dojeżdżać do pracy na Matarnię – dodała.

Kolej metropolitalna okazała się już nową atrakcją turystyczną. Przejechali się nią m.in. mieszkańcy Gliwic. – Pociąg odjechał punktualnie co do sekundy, nie ma na co narzekać. Wszystko jest naprawdę super! – mówił Edward Sasel, który wraz z żoną zafundował sobie kurs ze Strzyży do Rębiechowa i z powrotem.

Na przejażdżkę wybrali się też emerytowani pracownicy kolei. – Jesteśmy kolejarzami, więc chcieliśmy zobaczyć. Wreszcie się doczekaliśmy – śmiali się Urszula i Eryk Kurowscy z Gdańska-Oliwy.

Było też sporo takich osób, które chciały zobaczyć nowoczesne przystanki i sam pociąg. – Jest pięknie i mam wrażenie, że kolej będzie bardzo przydatna. Nam na pewno – na przystanek mamy blisko, bo mieszkamy w pobliżu – przyznała Julita Szewska, mieszkanka Strzyży.

Według informacji podawanych przez SKM, który jest operatorem kolei metropolitalnej, bilety na PKM można kupić obecnie m.in. u kierownika pociągu, w kasach SKM, a także w automatach gdańskiego ZTM.

Dominika Raszkiewicz, dziennikarka Radia Gdańsk, zainteresowała się tym, jaki jest najszybszy sposób, by mieszkańcy i turyści – tramwajem lub autobusem – dotarli do najbliższej stacji PKM. Jej ustalenia znajdziesz TUTAJ.

Zobacz także:

oficjalna strona projektu Pomorska Kolej Metropolitalna

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze