Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Piecki-Migowo. Nowe miejsce integracji dla mieszkańców dzielnicy

Na wizytę do lekarza albo na spotkanie... z sąsiadem. Już od piątku, 4 października, znana chyba wszystkim mieszkańcom dzielnicy przychodnia "Morena" zyska dodatkową funkcję. Oficjalnie zostanie otwarty tu Dom Sąsiedzki.

Piecki-Migowo. Nowe miejsce integracji dla mieszkańców dzielnicy
A
A
data publikacji: 03 listopada 2016 r.

Już od piątku ta przychodnia będzie kojarzyć się nie tylko z wizytami u lekarza
Już od piątku ta przychodnia będzie kojarzyć się nie tylko z wizytami u lekarza
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Pomysł na powstanie miejsca integrującego mieszkańców Piecek-Migowa narodził się już dwa lata temu. Jego pomysłodawcą był jeden z dzielnicowych radnych, Florian Wojciechowski. Dotychczas działał tu jedynie Dom Kultury.

- A poza nim nie było gdzie się spotykać - zaznacza pan Florian.

By można było w ogóle mówić o organizacji Domu Sąsiedzkiego, najpierw trzeba było znaleźć lokal: najlepiej w dobrej lokalizacji, dostępny dla każdego chętnego. Takim był budynek gminny, dzierżawiony właśnie przez przychodnię. Okazało się, że znajduje się tu 118-metrowe, nieużytkowane pomieszczenie. Przychodnia zgodziła się go poddzierżawić lokalnym aktywistom.

- Lokal wymagał całościowego remontu. Wsparł nas w tym Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych, ale sporo kosztów pokryłem też z własnej kieszeni. Efekt, myślę, jest świetny - nie ukrywa Florian Wojciechowski. - Podzieliliśmy go na cztery pomieszczenia tematyczne. Jedno, największe, przeznaczone będzie na spotkania z mieszkańcami. Drugie przygotowane jest dla potrzeb fundacji "Cudów Szafa", która organizuje zajęcia dla dzieci, a trzecie dla stowarzyszenia "Na Prostą", gdzie organizowane będą zajęcia profilaktyczne dla tzw. osób dysfunkcyjnych. W Domu Sąsiedzkim znalazł się też kącik kuchenny i biuro.

Radny nawiązał też stałą współpracę ze wspomnianymi lokalnymi stowarzyszeniami: Fundacją „Cudów Szafa”, Gdańskim Stowarzyszeniem Niesienia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Promyk Nadziei” oraz Stowarzyszeniem „Na Prostą”. On sam jest członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Piecek-Migowa.
 

Tak wygląda jedno z zaadaptowanych pomieszczeń na potrzeby Domu Sąsiedzkiego
Tak wygląda jedno z zaadaptowanych pomieszczeń na potrzeby Domu Sąsiedzkiego
Florian Wojciechowski

Nie ma obaw, że do tego miejsca mało kto będzie zaglądał. Wręcz przeciwnie. Pan Florian zdradza, że od kilku tygodni odbywają się tu już zajęcia przygotowywane przez partnerskie stowarzyszenia. 

Oficjalne otwarcie pierwszego Domu Sąsiedzkiego w dzielnicy Piecki-Migowo zaplanowano w piątek, 4 listopada, o godz. 17.

- Serdecznie zapraszamy. Specjalnie na tą okazję przygotowana będzie wystawa prac dzieci oraz osób wychodzących "na prostą" po róznych doświadczeniach życiowych, uczestniczących w warsztatach w Domu Sąsiedzkim. Będzie też coś dla miłośników historii. Przygotowaliśmy bowiem wystawę zdjęć dawnych Piecek i Migowa. Są naprawdę ciekawe – zachęca Wojciechowski.
 

Budynek przychodni znajduje się przy ul. Jaśkowa Dolina 105. Od strony tej ulicy znajduje się wejście do placówki medycznej. Do Domu Sąsiedzkiego będzie można dostać się od strony ul. Piecewskiej. Znajduje się on na poziomie -1.


W ramach prac remontowych Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych wykonał m.in. nową instalację elektryczną oraz podłogi. Koszt prac to blisko 27 tysięcy złotych.

Stowarzyszenie Fundacja „Cudów Szafa” w ramach konkursu grantowego organizowanego przez gdański magistrat, otrzymała 14 tys. złotych dofinansowania na prowadzenie tegorocznych działań w ramach Domu.



-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora