PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie przeszkodziła nawet epidemia: Papety Teatru Miniatura zawędrowały do Tel Awiwu

Nie przeszkodziła nawet epidemia: Papety Teatru Miniatura zawędrowały do Tel Awiwu
Polski Instytut w Tel Awiwie zauważył i pochwalił działalność Teatru Miniatura w Gdańsku w czasie pandemii koronawirusa. Na swoim Facebooku zachęcił do skorzystania z bogatej oferty gdańskiego teatru w internecie.
Papety pomagają dzieciom zrozumieć współczesny świat
Papety pomagają dzieciom zrozumieć współczesny świat
mat. Teatru Miniatura

 

 

Festiwal Szekspirowski się odbędzie? Rozstrzygnięto konkurs w ramach nurtu SzekspirOFF

 

„Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku, którego repertuar skierowany jest do dzieci, ale też i dorosłych, organizuje rocznie około 300 pokazów spektakli, warsztatów i wielu innych wydarzeń. Nawet roczne dzieci mogą znaleźć coś interesującego w repertuarze instytucji.

W czasie pandemii koronawirusa Miniatura przeniosła swoją aktywność do internetu i przygotowała propozycje, w których można uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Na stronie teatru znajdziemy gry, zabawy kreatywne, warsztaty z wykonywania laleczek teatralnych, puzzle i inne atrakcje” - napisał na swoim profilu facebookowym Instytut Polski w Tel Awiwie, zachęcając do zaglądania na stronę internetową Teatru Miniatury i obserwowania mediów społecznościowych gdańskiej instytucji.

 

 

Taka „reklama” cieszy, ale i nie powinna dziwić, bowiem rzeczywiście wirtualna oferta Teatru Miniatura jest wyjątkowo bogata i ciekawa. Teatr udostępnia na przykład różnorodne materiały do wykorzystania wspólnie z dziećmi - zabawy, zagadki i zadania inspirowane przedstawieniami w Strefie Zabaw na swojej stronie czy materiały wideo na kanale YouTube, takie jak piosenki, reportaże z działań i rozmowy o teatrze.

Ponadto na stronie Internetowego Teatru dla Szkół, z którym Miniatura realizowała nagrania, znajdziemy trzy spektakle prezentowane na deskach gdańskiego teatru - „Bajki robotów” w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, „Zostań przyjacielem” w reżyserii Tomasza Mana i nagradzanych „Krzyżaków” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego.

Jednym z elementów obecności Miniatury online pod hasłem „Miniatura dzieciom w sieci” są też „Papety: z ostatniej chwili” - seria, w której artyści z Teatru Miniatura z pomocą teatralnych lalek - Rodziny Papetów, znanej ze spektaklu „Papety po raz pierwszy w Polsce” - w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań. Scenariusze do serii pisze ceniona trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, obecnie w Dziale Literackim Teatru Miniatura, reżyseruje dyrektor Miniatury Michał Derlatka, a w rolach Papetów występują aktorzy teatru.

- „Papety: z ostatniej chwili” to program informacyjny dla dzieci w odcinkach z wykorzystaniem teatralnych lalek. Dzieci też czują się zaniepokojone wieściami dotyczącymi sytuacji w naszym kraju i na świecie, które docierają do nich tylko częściowo, ale bezpośrednio wpływają na ich życie. Artyści z naszego teatru w prosty sposób tłumaczą trudne sprawy, jednocześnie zachęcając dzieci do odpowiednich zachowań - tłumaczy Agnieszka Kochanowska, rzecznik Teatru Miniatura.

To więc dobry sposób na mądrą zabawę: Papety nie tylko mają ogromne poczucie humoru, ale i przekazują wartościowe treści. W pierwszym odcinku zatytułowanym „M jak makaron, P jak panika”, dzieci na przykład poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. Drugi - pod tytułem „#zostańwdomu” - opowiada, dlaczego musimy wszyscy zostać w domach. Oba można zobaczyć w internecie.

 

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze