PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online

Rodzina Papetów objaśnia dzieciom świat - filmowa seria Miejskiego Teatru Miniatura online
Od 2 kwietnia 2020 roku na profilu FB oraz kanale YouTube Miejskiego Teatru Miniatura możemy oglądać pierwszy filmik dla dzieci z serii “Papety: z ostatniej chwili”. Film jest rodzajem poradnika na czas epidemii. Co radzi Dziadek Ryszard Papet wnuczce Marlence?
Marlenka Papet, bohaterka serii jest trochę przestraszona. Już jutro 2 kwietnia 2020 r. dowiesz się, jak dziadek wyjaśnił jej, co to jest wirus i jak trzeba się zachowywać podczas pandemii
Marlenka Papet, bohaterka serii jest trochę przestraszona. Już jutro 2 kwietnia 2020 r. dowiesz się, jak dziadek wyjaśnił jej, co to jest wirus i jak trzeba się zachowywać podczas pandemii
fot. Materiały Miejski Teatr Miniatura

 

Kto był dzieckiem lub miał dzieci na przełomie lat 70. i 80. (od 1976 do 1981) doskonale pamięta brytyjsko-amerykański serial komediowy dla dzieci, którego bohaterami były lalki zwane muppetami. Wymyślił je twórca programu Jim Henson, a kto wymyślił rodzinę gdańskich Papetów? Ich ojcem jest Wojtek Stachura, aktor GTM, zaś autorką projektu lalek jest Olga Ryl-Krystianowska.

W pierwszym filmie z serii bohaterowie - Marlenka i Dziadek Ryszard Papet rozmawiają o trapiącym teraz wszystkie rodziny w Polsce i na świecie problemie - pandemii złowieszczego wirusa.

Dwa pierwsze słowa, które się pojawiają w sześciominutowym filmiku to panika i dezynfekcja. Znane nam, prawda? - Co to jest właściwie ten wirus? - pyta Marlenka, mała bohaterka filmu, a Dziadek w przystępny, ale oparty na naukowych badaniach sposób - wyjaśnia jej zawiłości mikrobiologii. Marlenka dowie się, jak małą cząsteczką jest wirus, że jest ich wiele w przyrodzie, i że dziewczynka już się z nimi zetknęła, chorując na przykład na ospę.

Dziadek Ryszard na najbliższy czas zaleca mycie rąk mydłem i zachowanie dystansu. - Nie panikować - mówi. Ta rada i dzieciom i rodzicom bardzo się teraz przyda.


Zobacz, jak wyglądała trudna praca nad serialem w czasach pandemii

 

W ramach serii “Papety: z ostatniej chwili” zaplanowano pięć odcinków. Rodzina Papetów przybliżać będzie dzieciom trudny współczesny czas. Dzieci poznają podstawowe zasady higieny i kontaktu podczas epidemii. W następnych odsłonach projektu poznamy kolejnych członków rodziny Papetów - babcię Irenę oraz Mirka - brata Marlenki.

Pilotażowy odcinek serii, zatytułowany „M jak makaron, P jak panika”, można już oglądać na kanale YouTube teatru od 2 kwietnia. Zespół teatru pracuje nad następnymi odcinkami, ale daty ich premier nie są jeszcze znane. Będziemy o nich pisać na gdansk.pl.


Oto trailer pierwszego odcinka!

 

Historia rodziny Papetów 

To nie jest pierwsze spotkanie Papetów z widzami. Pomysł powstał w Teatrze Miniatura już w 2016 roku i od tego czasu rodzina brała już udział w wielu różnych projektach – lalki zagrały w filmach, w teledysku i w spektaklu dla dorosłych, który zdobył główną nagrodę Konkursu Nurtu Off Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2019 roku. 

Za scenariusz serii “Papety: z ostatniej chwili” odpowiada trójmiejska dramatopisarka Sandra Szwarc, pracująca na co dzień w Zespole Komunikacji Teatru Miniatura. Filmy reżyseruje dyrektor teatru Miniatura Michał Derlatka, a w rolach głównych występują aktorzy teatru. 

 

A oto pierwszy odcinek serii “Papety: z ostatniej chwili”:

 

 

Projekt “Papety: z ostatniej chwili” jest elementem działań online teatru pod hasłem “Miniatura dzieciom w sieci”.

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze