PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Orkiestra Kameralna “Progress” obchodzi 10. rocznicę powstania. Jubileuszowy koncert
Orkiestra Kameralna “Progress” obchodzi 10. rocznicę powstania. Jubileuszowy koncert
- Dla zespołów muzycznych tak okrągła, dojrzała rocznica to szmat czasu. Ogrom pracy, zaangażowania, rozwoju, sukcesów, nadziei - mówi Szymon Morus, założyciel i szef artystyczny zespołu, zapraszając mieszkańców Trójmiasta na Koncert Galowy, który odbędzie się w sobotę 11 maja, o godz. 19, w Kościele św. Barbary w Gdańsku. Wstęp wolny.
Koncert Galowy, z okazji jubileuszu odbędzie się w sobotę 11 maja, o godz. 19, w Kościele św. Barbary w Gdańsku. Wstęp wolny
Koncert Galowy, z okazji jubileuszu odbędzie się w sobotę 11 maja, o godz. 19, w Kościele św. Barbary w Gdańsku. Wstęp wolny
fot. Kobaru


- Młodzieńczy wigor i szalona idea – tak Szymon Morus odpowiada na pytanie, co legło u początków jego myśli o zespole.

Pomysł założenia orkiestry kameralnej powstał w głowie tczewianina, wówczas studenta dyrygentury symfoniczno - operowej, w 2009 roku. Morus skrzyknął przyjaciół - utalentowanych muzyków chcących tak jak on, promować Pomorze w kraju i na świecie.

- Cóż, wielu mówiło „młodość”, „szaleństwo”, zachodząc w głowę jak taki zespół miałby się utrzymać na bezlitosnym rynku muzycznym - wspomina artysta. - Historia dowodzi jednak, że jest coś niezwykłego w zwariowanych ideach i szalonych geniuszach. Ba! Ona najbardziej właśnie o takich pamięta!

Już w pierwszym roku działalności zespół wziął udział w uroczystych obchodach 30-lecia "Solidarności", które transmitowała Telewizja Polska. Zagrali też podczas koncertu upamiętniającego 30-lecie wprowadzenia stanu wojennego czy na TOP Trendy w Sopocie w 2013 roku. W kwietniu 2013 roku orkiestra wzięła też udział w międzynarodowym projekcie upamiętniającym 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim i wykonała, podczas koncertu w Berlinie, "Requiem niemieckie" J. Brahmsa oraz "Ocalałego z Warszawy" A. Schonberga.

W ciągu tych 10 lat “Progress” prezentował szczególnie chętnie muzykę współczesną, przez wielu uważaną za „trudną” i „niedostępną”, ale ich wykonania sprawiały, że muzyka naszych czasów komunikowała się ze swym odbiorcą, wciągając słuchacza w nową, nieznaną i fascynującą przestrzeń.

Z czego są najbardziej dumni?

- Kiedy maestro Krzysztof Penderecki wysłuchawszy nagrania, złożył dedykację na debiutanckiej płycie CD "Progressu", wyrażając uznanie i zadowolenie z wykonania jego “Sinfonietty per archi” - wspomina Morus.

Orkiestra Kameralna “Progress” obchodzi 10. rocznicę powstania
Orkiestra Kameralna “Progress” obchodzi 10. rocznicę powstania
fot. Kobaru


Od tego czasu zespół nagrał jeszcze wiele płyt i zagrał wiele koncertów, m.in. z muzyką filmową, ale też minimalistyczną w cyklu „Zasłuchanie”.

- Za wszystkie wspólnie spędzone chwile muzycznych uniesień już dziś wszystkim melomanom, sponsorom i mediom serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej muzycznej wspólnoty – mówi Szymon Morus. - Do zobaczenia na kolejnych koncertach bowiem muzyka, sztuka tylko wtedy ma sens, gdy znajduje swego odbiorcę, jemu służy i przenosi do innego, lepszego świata. Jesteśmy in PROGRESS! Bądźcie z Nami!

Koncert Galowy, z udziałem Doroty Szczepańskiej (sopran), z okazji jubileuszu 10-lecia odbędzie się w sobotę, 11 maja 2019 r., o godz. 19, w Kościele św. Barbary w Gdańsku (ul. Długie Ogrody 19). Usłyszymy muzykę Kilara, Lutosławskiego, Mozarta i Zakrzewskiego. Wstęp wolny.

Koncert organizują Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane i Miasto Gdańsk.

Tak mówili o sobie na 5-lecie istnienia zespołu:

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze