PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Znowu zabrzmią odnowione organy w Kościele św. Jana. Pierwszy koncert już 6 marca

Znowu zabrzmią odnowione organy w Kościele św. Jana. Pierwszy koncert już 6 marca
Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na inaugurację organów bocznych w Centrum św. Jana w Gdańsku. Ten unikatowy, pochodzący z XVIII wieku instrument został po wielu latach zrekonstruowany i teraz zagra ponownie dla publiczności. Zaplanowano cykl koncertów, z których pierwszy odbędzie się 6 marca.
Organy w Kościele św. Jana były w XVIII-w najnowocześniejszym instrumentem tego typu w Europie
Organy w Kościele św. Jana w Gdańsku były w XVIII-w najnowocześniejszym instrumentem tego typu w Europie
zdj. Facebook/Nadbałtyckie Centrum Kultury


Organy z kościoła św. Jana w Gdańsku - historia i odbudowa

Centrum Św. Jana działające w ramach Nadbałtyckiego Centrum Kultury przygotowało nie lada gratkę dla miłośników muzyki i historii. Po 75 latach powraca na swoje dawne miejsce w zrekonstruowanej formie jeden z najświetniejszych instrumentów XVIII-wiecznej Europy, którego nowoczesne rozwiązania w tamtym czasie stawiane były przez znawców za wzór dla innych instrumentów. Instrument ma 30 głosów i aż 1846 piszczałek. Budowniczym organów w Kościele Św. Jana w latach 1760 – 1761 był mistrz Johann Rhode, uczeń Andreasa Hildebrandta z Gdańska, współpracownik Christiana Obucha na Pomorzu i Warmii, oraz Jonasa Grena i Petera Strahla w Szwecji. Przepiękną snycerkę i oprawę rzeźbiarską prospektu organowego wykonał Johann Heinrich Meissner, jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy działających nad Bałtykiem.

Czytaj też: Organy w kościele Św. Jana bez rusztowań. Prace trwają, ale już można je podziwiać


Niezwykłe są późniejsze losy organów, szczególnie czasy wojennej pożogi. Bogato rzeźbiony i złocony prospekt organowy, dzięki ewakuacji z kościoła podczas II Wojny Światowej (w latach 1943-44), szczęśliwie zachował się w całości i został poddany konserwacji. Co najważniejsze, udało się odtworzyć z oryginalnych części aż 98 proc. snycerki.

Bogato zdobiony instrument jest ucztą dla uszu i... oczu
Bogato zdobiony instrument jest ucztą dla uszu i... oczu
zdj. Facebook/Krzysztof Niedałtowski


Konserwację imponującego prospektu organowego wykonała firma Dart S.C, natomiast instrument został zrekonstruowany przez konsorcjum SLJ Budowa Organów i Orgelbau Schumacher. Rekonstrukcja instrumentu odbyła się według koncepcji i pod nadzorem dr hab. Andrzeja Szadejko.

Organy w Św. Janie - program koncertów

Próby i strojenie trwały już od jesieni ubiegłego roku. Teraz Centrum Św. Jana zaprasza do posłuchania organów ze Św. Jana podczas marcowych koncertów pod wspólną nazwą "Św. Jan Od-Nowa". Zapowiada się prawdziwa gratka dla melomanów. Oto program tych muzycznych wydarzeń:

Próby i strojenie trwały już od jesieni ubiegłego roku. Teraz Centrum Św. Jana zaprasza do posłuchania organów ze Św. Jana podczas marcowych koncertów pod wspólną nazwą "Św. Jan Od-Nowa". Zapowiada się prawdziwa gratka dla melomanów. Oto program tych muzycznych wydarzeń:


KONCERT I - 6.03.2020 Organy solo

Andrzej Mikołaj Szadejko – organy

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Toccata i Fuga F-dur BWV 540
Carl Philipp Emanuel Bach (1714-1788) – Sonata g-moll H 87/ Wq 70/6
J.S.Bach/ C.Ph.E.Bach – Preludium chorałowe „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ” BWV Anh. II 73
Joseph Haydn (1732-1809) – 12 kurantów na organy zegarowe (1792)
Johann Gottfried Müthel (1719-1788) – Fantazja-fuga C-dur

Wstęp za zaproszeniami. Zaproszenia można odbierać w siedzibie NCK - Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) od 3 marca.


KONCERT II - 7.03.2020

Organy i orkiestra

Andrzej Mikołaj Szadejko – organy, dyrygent, kierownik artystyczny
Goldberg Baroque Ensemble

Thomas Augustine Arne (1710-1778) – Koncerty na organy i orkiestrę (polska premiera)

Koncert biletowany. Bilety w cenie 10 PLN do nabycia na stronie www.interticket.pl lub na godzinę przed koncertem


Zaplanowane są też kolejne koncerty. W czerwcu zagrana zostanie kompozycja Agnieszki Stulgińskiej - utwór na organy, orkiestrę kameralną i zespół śpiewaczy. Natomiast w listopadzie podczas czwartego koncertu z cyklu zagrany zostanie utwór na organy, chór i fortepian skomponowany przez Leszka Możdżera. Szczegóły dwóch ostatnich koncertów będą znane już wkrótce.

 

Odnowienie organów, wchodzące w zakres II Etapu odnawiania Kościoła św. Jana, było współfinansowane przez Unię Europejską.

II Etap projektu rewaloryzacji i adaptacji realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8 Konwersja, Działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 9 318 779,13 zł. Wydatki kwalifikowane projektu wynoszą 8 026 966,25 zł, dofinansowanie z budżetu środków europejskich stanowi 60 % - kwota 4 816 179,75 zł wkład własny, który zapewnia Samorząd Województwa Pomorskiego i Gmina Miasta Gdańska stanowi 40% tj. 3 210 786,50 zł.

Czytaj też: Jak w 1612 roku. Odsłonięto ołtarz w kościele św. Jana, który doczekał się końca renowacji. WIDEO i ZDJĘCIA

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl