PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Organy w kościele Św. Jana bez rusztowań. Prace trwają, ale już można je podziwiać

Organy w kościele Św. Jana bez rusztowań. Prace trwają, ale już można je podziwiać
Nadbałtyckie Centrum Kultury poinformowało wszystkich zainteresowanych odnową kościoła Św. Jana o kolejnym kroku w pracach mających przywrócić świątyni dawny blask. Właśnie zdemontowano rusztowania stojące wokół odbudowywanych zabytkowych organów. Prace przy nich jeszcze trwają, instrument jeszcze nie gra, ale już teraz można go podziwiać w pełnej krasie.
Zabytkowe organy w Kościele Św. Jana
Zabytkowe organy w kościele Św. Jana
źródło: Facebook/Krzysztof Niedałtowski

 

Oczy mogą podziwiać, uszy muszą poczekać. W czwartek 19 września zdemontowano rusztowania przy zabytkowych organach w kościele Św. Jana w Gdańsku. W tej niszczejącej przez lata świątyni trwa II Etap projektu rewaloryzacji i adaptacji. Odnowione są, bądź już zostały odnowione elementy wyposażenia tego obiektu. 5 maja tego roku uroczyście odsłonięto odrestaurowany ołtarz główny, teraz kolejnym dużym zabytkiem, który jest odnawiany są organy.

- Zdjęcie rusztowań nie oznacza końca prac. Zakończenie nastąpi do końca roku. Planujemy w programie NCK inaugurację odnowionych organów na początek marca – mówi Iwona Berent, kierownik Działu Opieki nad Zabytkami Centrum Św. Jana NCK.

Czytaj też: Jak w 1612 roku. Odsłonięto ołtarz w kościele św. Jana, który doczekał się końca renowacji. WIDEO i ZDJĘCIA

 

Odbudowa zabytkowych organów to element II Etapu projektu rewaloryzacji i adaptacji prowadzonego przez NCK
Odbudowa zabytkowych organów to element II Etapu projektu rewaloryzacji i adaptacji prowadzonego przez NCK
źródło: Facebook/Krzysztof NiedałtowskiNiezwykły instrument, który ukazał się oczom zwiedzających po zdjęciu rusztowań, powstał w latach 1760 – 1761. Ma 30 głosów i aż 1846 piszczałek. Jego autorem jest rzeźbiarz Jan Henryk Meissner. Mimo wojennej pożogi udało się odtworzyć z oryginalnych części aż 98% snycerki. Konserwację imponującego prospektu organowego wykonała firma Dart S.C, natomiast instrument został zrekonstruowany przez konsorcjum SLJ Budowa Organów i Orgelbau Schumacher. Cały czas trwa i jeszcze będzie trwać strojenie organów.

Elementy snycerki w 98% są oryginalne
Elementy snycerki w 98% są oryginalne
źródło: Facebook/Krzysztof Niedałtowski


W kościele Św. Jana mieści się obecnie Centrum Św. Jana NCK, które łączy funkcję sali koncertowej i wystawowej. Realizowane są tu różnorodne przedsięwzięcia artystyczne, które łaczą w sobie dziedzictwo historyczno-kulturowe ze współczesnością. W kościele wciąż sprawowane są też funkcje sakralne. Jego rektorem jest duszpasterz środowisk twórczych w Gdańsku ks. Krzysztof Niedałtowski. Ksiądz rektor na bieżąco dokumentuje też fotograficznie postępy prac i przedstawia je internautom.

ORGANY ŚWIĘTOJAŃSKIE
PIERWSZY DZIEŃ BEZ RUSZTOWAŃ
Prospekt można już oglądać w całej krasie!
Jest jeszcze trochę pracy przy strojeniu instrumentu.
Gratulacje dla NCK i wszystkich, którzy się do tego przyczynili!

- napisał ks. Niedałtowski na swoim facbookowym profilu.

 

Trwa strojenie instrumentu
Trwa strojenie instrumentu
źródło: Facebook/Krzysztof Niedałtowski


Zobacz relację wideo z odsłonięcia ołtarza:
II Etap projektu rewaloryzacji i adaptacji realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej 8 Konwersja, Działania 8.3 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowity koszt realizacji Projektu wynosi 9 318 779,13 zł. Wydatki kwalifikowane projektu wynoszą 8 026 966,25 zł, dofinansowanie z budżetu środków europejskich stanowi 60 % - kwota 4 816 179,75 zł wkład własny, który zapewnia Samorząd Województwa Pomorskiego i Gmina Miasta Gdańska stanowi 40% tj. 3 210 786,50 zł.Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze