PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzisiaj sesja Rady Miasta Gdańska - opłaty za parkowanie i nie tylko. Oglądaj od godz. 9

Dzisiaj sesja Rady Miasta Gdańska - opłaty za parkowanie i nie tylko. Oglądaj od godz. 9
Na czwartek, 27 lutego, zaplanowana została XX sesja Rady Miasta Gdańska. Tym razem przebiegać będzie w szczególnej atmosferze po śmierci radnego PiS Dawida Krupeja. Transmisję z sesji RMG można oglądać na naszym portalu od godz. 9. Ważne tematy, o których dyskutować mają radni w czwartek - np. o śródmiejskiej strefie parkowania - zasygnalizowaliśmy w programie "Wszystkie Strony Miasta".
To już XX sesja Rady Miasta Gdańska. To czas dyskusji o sprawach miasta i podejmowania decyzji - tym razem w szczególnej atmosferze, po śmierci radnego Dawida Krupeja
To już XX sesja Rady Miasta Gdańska. To czas dyskusji o sprawach miasta i podejmowania decyzji - tym razem w szczególnej atmosferze, po śmierci radnego Dawida Krupeja
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Gośćmi programu „Wszystkie Strony Miasta” przed XX sesją RMG byli: Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska i Cezary Śpiewak – Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. To będzie sesja, podczas której zabraknie zmarłego w ubiegłym tygodniu, 29-letniego radnego PiS Dawida Krupeja. Ta smutna wiadomość zdominowała początek rozmowy w studiu.


- Świętej pamięci radny Dawid Krupej był osobą młodą. Nikt się nie spodziewał takie sytuacji. Był osobą bardzo ciepłą, mądra i elokwentną. Dyskusje z nim przebiegały zawsze merytorycznie. Wierzył w to, co publicznie prezentował. Nasze dyskusje w stacjach radiowych czy telewizyjnych przenosiły się często w kuluary. Lubił dyskutować i takiego właśnie go zapamiętamy - mówił Cezary Śpiewak – Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

- Wpisaliśmy się w poniedziałek wspólnie do księgi kondolencyjnej. To bardzo smutny moment. To są takie historie, które nie powinny się wydarzyć. Jeżeli ktoś ma 29 lat, to dopiero zaczyna swoje życie - powiedziała Beata Dunajewska, przewodnicząca kluby radnych Wszystko dla Gdańska.

Czytaj też: Księga kondolencyjna poświęcona pamięci Dawida Krupeja, radnego Miasta Gdańska. Złóż swój wpis

Podczas XX sesji radni będą głosować w sprawie przyjęcia uchwał o nadaniu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Gdańska Halinie Winiarskiej – Kiszkis i Jerzemu Kiszkisowi. Zdaniem Beaty Dunajewskiej ten tytuł powinni oni dostać już wiele lat temu.


- Jest już niewiele osób, które tak ewidentnie się z tym miastem kojarzą. Wprawdzie panie Halina i pan Jerzy są gdańszczanami z wyboru, ale zawsze nam towarzyszyli w dorastaniu, w młodości i akurat w moim przypadku w dojrzałym życiu. Jeżeli Gdańsk, to na pewno oni. To są osoby pięknie żyjące, przyczyniające się do tego, że Gdańsk był taki, a nie inny, bo i Solidarność, i sprawy związane z Kościołem, teatr, edukacja... - mówiła Beata Dunajewska.

Cezary Śpiewak – Dowbór przypomniał, że już od dłuższego czasu trwała dyskusja na temat uhonorowania Haliny Winiarskiej – Kiszkis i Jerzego Kiszkisa i tytuł Honorowego Obywatela pojawił się w sposób naturalny.

- Kiedy już zaczęliśmy toczyć dyskusje o tym, że warto, wówczas dołączyło się do tego szersze grono osób. Pod wnioskiem podpisało się kilkanaście znamienitych nazwisk. Potem zaczęliśmy przechodzić do projektów uchwał – mówił Cezary Śpiewak – Dowbór.

Kwestią, która z pewnością wzbudzi największe zainteresowanie jest sprawa opłat za parkowanie aut w śródmieściu Gdańska. Projekt uchwały w tej sprawie poprzedziła długa dyskusja. Ustawodawca dał samorządom nowe narzędzie – możliwość tworzenia śródmiejskiej strefy parkowania.

- Strefę śródmiejską mogą uchwalać jedynie większe miasta, w tym Gdańsk. W czwartek chcemy to uczynić. Daje to możliwość pobierania opłat również w weekendy. Cele strefy płatnego parkowania jest wymuszenie rotacji pojazdów. Ktoś, kto pracuje w danej okolicy, żeby był zachęcony, by przyjechać komunikacja miejską i nie blokować jednego bardzo cennego miejsca postojowego. Badania prowadzone przez GZDiZ pokazały, że w śródmieściu ta rotacja jest niesatysfakcjonująca, a największym problemem były weekendy – wyjaśniał Cezary Śpiewak - Dowbór.

Według projektu opłaty pobierane mają być teraz przez 7 dni w tygodniu do godz. 20.00. Proponowana stawka za parkowanie ma wzrosnąć do kwoty 5,50 zł/h.

- Nasze stawki są mocno wyważone, bo są miasta, gdzie te kwoty są o wiele wyższe. Zależy nam na tzw. rotacji, ale też docelowo na wyprowadzeniu w ogóle ruchu ze Starego Miasta, ze śródmieścia, żeby jak najwięcej było deptaków, takich miejsc, gdzie samochody nie mogą wjechać. To jest moim zdaniem dobry krok, aczkolwiek pośredni – dodała Beata Dunajewska.

Obrady XX sesji rady Miasta Gdańska nadamy na żywo w czwartek 27 lutego. Transmisja od godz. 9.00 na portalu gdansk.pl.

Zobacz zapis całego programu:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl