• Start
  • Wiadomości
  • Open House Gdańsk 2021. Otwarty Nowy Port czeka na was jeszcze dziś. Jak było wczoraj? FOTO

Open House Gdańsk 2021. Otwarty Nowy Port czeka na was jeszcze dziś. Jak było wczoraj?

- Festiwal otwartości, autentycznych wzruszeń i poznawania miasta - tak mówi o nim jego producentka i kuratorka Diana Lenart i nie są to słowa na wyrost. Jeszcze dziś chętni mają okazję odkrywać Nowy Port - jego historię, topografię i tożsamość, nadzieje i problemy mieszkańców. Sprawdź program na https://ohgdansk.org/.     
23.05.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Open House to otwieranie miasta: publicznych przestrzeni, prywatnych mieszkań, słuchanie subiektywnych historii, odkrywanie relacji w poszukiwaniu lokalnej tożsamości
Open House to otwieranie miasta: publicznych przestrzeni, prywatnych mieszkań, słuchanie subiektywnych historii, odkrywanie relacji w poszukiwaniu lokalnej tożsamości
fot. Łukasz Głowala/OHGdańsk



Tegoroczną, czwartą edycję festiwalu Open House Gdańsk, który odbywa się od 21 do 23 maja 2021 w Nowym Porcie, otworzyła w piątek, 21 maja, debata “DNA miejsca”, podczas której diagnozę - mapę nowoporckich bolączek i szans - kreśliły prelegentki: dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska z Politechniki Gdańskiej prezeska gdańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr Monika Popow - badaczka społeczna oraz badaczka kultury oraz Lucyna Kolendo - artystka wizualna. Każda z nich, opierając się na doświadczeniu ze swojej dziedziny - przybliżały słuchaczom fenomen Nowego Portu. Tej jednej z najmniejszych i najbardziej oddalonych od centrum dzielnic, zmagającej się wciąż z opinią niebezpiecznej i zapomnianej. Czy słusznie, próbowaliśmy ustalić wraz z dyskutującymi chętnie uczestnikami debaty.

 

 

Debata odbyła się w dawnym Morskim Domu Kultury, obecnie - siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, a odtworzyć ją będzie można w sieci od poniedziałku, 24 maja, od godz. 19, na Youtbe IKM oraz gdansk.pl.

 

 

W sobotnim programie znalazło się 20 różnych propozycji: zwiedzanie, spacery, wykłady i wystawy. Od ikonicznych dla Nowego Portu miejsc, takich jak: Zajezdnia Tramwajowa czy budynek dawnego Morskiego Domu Kultury, uczestnicy przenosili się do prywatnych mieszkań. Głodni wpadali na zupę do słynnej “Perły Bałtyku” i tak wzmocnieni wędrowali po okolicy z architektką Anią Perz i lokalną przewodniczką po Nowym Porcie - Kasią Werner.

Niedzielny program znajduje się tutaj. 

 

W sobotę prawdziwym odkryciem okazały się dla wielu siłownia “Portowiec”, jedna z najstarszych w Polsce, którą założył w roku 1976 i prowadzi do dziś Grzegorz Zieliński (to miejsce wychowało wielu mistrzów Europy i świata w kulturystyce i fitnessie) oraz mieszczący się za starą Baltoną warsztat samochodowy, zajmujący się odnową klasycznych amerykańskich aut. Przepiękne modele jeszcze z lat 50. zapierały dech w piersiach nie tylko męskiej części spacerowiczów.

Na wytrwałych, na koniec dnia czekały prawdziwe wzruszenia. O godz. 18 rozpoczął się wernisaż wystawy Gosi Trzaskoś, tajemniczej artystki, która od 12 lat fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj - od godz. 12.   



Gosi Trzaskoś, fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj
Gosi Trzaskoś, fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj  
fot. Łukasz Głowala/OHGdańsk

 

 

Open House Gdańsk jest częścią międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide. Pierwsza edycja festiwalu OH odbyła się w Londynie w 1992 roku. Aktualnie OH gości w ponad 40 miastach na świecie.

Podczas festiwalu otwierane są wybrane przestrzenie publiczne oraz mieszkania prywatne. W Gdańsku OH pojawił się w 2017 roku dzięki Dianie Lenart - producentce i kuratorce, która chce przekonać nas, że na pełnowymiarowy obraz miasta składają się nie tylko obiekty materialne, ale również inne bardziej ulotne wartości, jak emocjonalna więź z miejscem, tożsamość lokalna, subiektywne historie i relacje międzyludzkie.

Program tegorocznej edycji powstał między innymi dzięki funduszom projektu UrbCultural Planning dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region oraz we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Czytaj: #ODKRYWAMGDAŃSK - zostań turystą we własnym mieście i wygrywaj nagrody

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej