PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Open House Gdańsk 2021. Otwarty Nowy Port czeka na was jeszcze dziś. Jak było wczoraj?

Open House Gdańsk 2021. Otwarty Nowy Port czeka na was jeszcze dziś. Jak było wczoraj?
- Festiwal otwartości, autentycznych wzruszeń i poznawania miasta - tak mówi o nim jego producentka i kuratorka Diana Lenart i nie są to słowa na wyrost. Jeszcze dziś chętni mają okazję odkrywać Nowy Port - jego historię, topografię i tożsamość, nadzieje i problemy mieszkańców. Sprawdź program na https://ohgdansk.org/.     
Open House to otwieranie miasta: publicznych przestrzeni, prywatnych mieszkań, słuchanie subiektywnych historii, odkrywanie relacji w poszukiwaniu lokalnej tożsamości
Open House to otwieranie miasta: publicznych przestrzeni, prywatnych mieszkań, słuchanie subiektywnych historii, odkrywanie relacji w poszukiwaniu lokalnej tożsamości
fot. Łukasz Głowala/OHGdańskTegoroczną, czwartą edycję festiwalu Open House Gdańsk, który odbywa się od 21 do 23 maja 2021 w Nowym Porcie, otworzyła w piątek, 21 maja, debata “DNA miejsca”, podczas której diagnozę - mapę nowoporckich bolączek i szans - kreśliły prelegentki: dr inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska z Politechniki Gdańskiej prezeska gdańskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, dr Monika Popow - badaczka społeczna oraz badaczka kultury oraz Lucyna Kolendo - artystka wizualna. Każda z nich, opierając się na doświadczeniu ze swojej dziedziny - przybliżały słuchaczom fenomen Nowego Portu. Tej jednej z najmniejszych i najbardziej oddalonych od centrum dzielnic, zmagającej się wciąż z opinią niebezpiecznej i zapomnianej. Czy słusznie, próbowaliśmy ustalić wraz z dyskutującymi chętnie uczestnikami debaty.

 

 

Debata odbyła się w dawnym Morskim Domu Kultury, obecnie - siedzibie Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, a odtworzyć ją będzie można w sieci od poniedziałku, 24 maja, od godz. 19, na Youtbe IKM oraz gdansk.pl.

 

 

W sobotnim programie znalazło się 20 różnych propozycji: zwiedzanie, spacery, wykłady i wystawy. Od ikonicznych dla Nowego Portu miejsc, takich jak: Zajezdnia Tramwajowa czy budynek dawnego Morskiego Domu Kultury, uczestnicy przenosili się do prywatnych mieszkań. Głodni wpadali na zupę do słynnej “Perły Bałtyku” i tak wzmocnieni wędrowali po okolicy z architektką Anią Perz i lokalną przewodniczką po Nowym Porcie - Kasią Werner.

Niedzielny program znajduje się tutaj. 

 

W sobotę prawdziwym odkryciem okazały się dla wielu siłownia “Portowiec”, jedna z najstarszych w Polsce, którą założył w roku 1976 i prowadzi do dziś Grzegorz Zieliński (to miejsce wychowało wielu mistrzów Europy i świata w kulturystyce i fitnessie) oraz mieszczący się za starą Baltoną warsztat samochodowy, zajmujący się odnową klasycznych amerykańskich aut. Przepiękne modele jeszcze z lat 50. zapierały dech w piersiach nie tylko męskiej części spacerowiczów.

Na wytrwałych, na koniec dnia czekały prawdziwe wzruszenia. O godz. 18 rozpoczął się wernisaż wystawy Gosi Trzaskoś, tajemniczej artystki, która od 12 lat fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj - od godz. 12.   Gosi Trzaskoś, fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj
Gosi Trzaskoś, fotografuje dzieci z Nowego Portu. Jej prace można obejrzeć również dzisiaj  
fot. Łukasz Głowala/OHGdańsk

 

 

Open House Gdańsk jest częścią międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide. Pierwsza edycja festiwalu OH odbyła się w Londynie w 1992 roku. Aktualnie OH gości w ponad 40 miastach na świecie.

Podczas festiwalu otwierane są wybrane przestrzenie publiczne oraz mieszkania prywatne. W Gdańsku OH pojawił się w 2017 roku dzięki Dianie Lenart - producentce i kuratorce, która chce przekonać nas, że na pełnowymiarowy obraz miasta składają się nie tylko obiekty materialne, ale również inne bardziej ulotne wartości, jak emocjonalna więź z miejscem, tożsamość lokalna, subiektywne historie i relacje międzyludzkie.

Program tegorocznej edycji powstał między innymi dzięki funduszom projektu UrbCultural Planning dofinansowanego z programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej – Interreg Baltic Sea Region oraz we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Czytaj: #ODKRYWAMGDAŃSK - zostań turystą we własnym mieście i wygrywaj nagrody

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze