PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

ECS. Polska premiera filmu Olega Sencowa i spotkanie z twórcami - 1 marca 

ECS. Polska premiera filmu Olega Sencowa i spotkanie z twórcami - 1 marca 
W niedzielę, 1 marca 2020 r., o godz. 18, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, zobaczymy premierowo najnowszy film Olega Sencowa pt. „Numery” („Nomera”). Obraz na podstawie własnej sztuki, Sencow wyreżyserował korespondencyjnie - zza krat rosyjskiego łagru, w którym więziono go ponad pięć lat. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami.
Oleg Sencow, laureat Nagrody Neptuna, odwiedził Gdańsk po raz pierwszy w październiku 2019 roku. Tuż po uwolnieniu z rosyjskiego łagru
Oleg Sencow, laureat Nagrody Neptuna, odwiedził Gdańsk po raz pierwszy w październiku 2019 roku. Tuż po uwolnieniu z rosyjskiego łagru
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Aby zrealizować ten film Oleg Sencow, uczestnik Majdanu i więzień polityczny rosyjskiego łagru, przekazywał instrukcje Akhtemowi Seitablajewowi - ukraińskiemu reżyserowi o tatarskich korzeniach, który tak jak on pochodzi z Krymu - w listach. Wysłał ich do Seitablajewa ponad sto. Zapisywał w nich szczegółowe wskazówki dotyczące tempa i stylu gry aktorskiej, decydował o wyborze obsady czy projektach scenografii.

Fabuła filmu (seans trwa 1 godz. 44 min.) przenosi widza do ściśle uporządkowanego świata dziesięciu cyfr, w którym nagle pojawił się błąd, co staje się aktem stwórczym nowego świata. Czy nowy świat będzie lepszy od starego?

- Powstanie tego niezwykłego filmu było wyrazem naszego poparcia dla Olega Sencowa, które ostatecznie doprowadziło do jego uwolnienia – mówi Dariusz Jabłoński, polski producent filmu, szef Apple Film Production. - Jest także manifestacją naszej wiary w wolność twórców, którym żadne kraty nie zamkną ust. Wiary w siłę naszych ideałów, mocniejszej od największych potęg i mocarstw, wiary w wolny twórczy duch. 

Projekcja filmu „Numery” w Gdańsku (1 marca 2020, niedziela, godz. 18) odbędzie się zaraz po światowej premierze produkcji na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. 

Oleg Sencow, zniewolony twórca

Oleg Sencow został skazany w procesie politycznym na 20 lat łagru za rzekomą działalność terrorystyczną. Głodował 145 dni aż do skrajnego wyczerpania. 

W ciągu pięciu lat jego pobytu w łagrze, upominał się o niego cały liberalny świat - artyści m.in.: Agnieszka Holland, Ken Loach, Pedro Almodóvar, Wim Wenders; i organizacje m.in. Europejska Akademia Filmowa czy Amnesty International. Swoje poparcie wyraził też legendarny przywódca Solidarności Lech Wałęsa oraz Miasto Gdańsk. W sierpniu 2019 roku przyznało mu, jeszcze jako więźniowi politycznemu, Nagrodę Neptuna, którą odebrała kuzynka reżysera - Natalia Kapłan.

Nieoczekiwanie zwolniony 7 września 2019 roku, w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą, Oleg Sencow przyjechał do Gdańska miesiąc później. Na uroczystościach w ECS powiedział wtedy: - Przyjęcie w Polsce i stosunek do mnie przypominają mi to, jak czuję się na Ukrainie. Czuję się, jakbym wrócił do domu.

O TYM: “Nienawiść to jest zło”. Ołeh Sencow osobiście w Gdańsku odebrał Nagrodę Neptuna. WIDEO i ZDJĘCIA

Po premierze filmu, 1 marca, odbędzie się rozmowa z twórcami: reżyserem Olegiem Sencowem; Adamem Sikorą – polskim operatorem, autorem zdjęć m.in. do „Essential Killing”, „Cztery noce z Anną”, „Ja, Olga Hepnarova”; Violettą Kamińską i Izabelą Wójcik – polskimi producentkami filmu „Numery”, Apple Film Production, członkiniami Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej oraz Dariuszem Jabłońskim – polskim reżyserem filmowym, scenarzystą i producentem, prezydentem Polskiej Akademii Filmowej

Rozmowę poprowadzi Mirosław Przylipiak – polski filmoznawca, historyk i teoretyk filmu.

Wstęp na projekcję jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc: ecs.gda.pl/title,pid,2155.html

 

WIĘCEJ O TYM: Oleg Sencow, laureat nagrody prezydenta Gdańska Neptun: "Potrzebni są ludzie, odważni ludzie, którzy się nie boją". LIST

Oleg Sencow – ukraiński reżyser filmowy, laureat gdańskiej Nagrody Neptuna wypuszczony z łagru

Oleg Sencow, więziony w Rosji ukraiński reżyser w piątek w ECS. TRANSMISJA na gdansk.pl

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze