PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Solidarity of Arts. Debata o odwadze i wolności. Transmisja - czwartek g. 20.30 na gdansk.pl

Solidarity of Arts. Debata o odwadze i wolności. Transmisja - czwartek g. 20.30 na gdansk.pl
Ważnym momentem Festiwalu Solidarity of Arts, który od czwartku 22 sierpnia rozpoczyna się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, będzie debata poświęcona m.in Olegowi Sencowowi, ukraińskiemu reżyserowi filmowemu, skazanemu na 20 lat syberyjskiego łagru. Transmisja z wydarzenia o g. 20.30 na portalu gdansk.pl.
Sencow
Oleg Sencow symboliczny bohater debaty podczas Festiwalu Solidarity of Arts.  adr z filmu „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow”, reż. Askold Kurov
Fot. Materiały prasowe

 

Ideą przewodnią tegorocznej, 11 edycji festiwalu Solidarity of Arts w Gdańsku, jest odwaga, a symbolicznym bohaterem wydarzenia - Oleg Sencow, ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu. Za protest przeciwko rosyjskiej aneksji Krymu został oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Nie przyznał się do winy. W sierpniu 2015 r. rosyjski sąd skazał go na 20 lat syberyjskiego łagru, w którym odsiaduje wyrok.

Odniesieniem dla debaty będzie też wielu innych niepokornych artystów na całym świecie, których władza pozbawia wolności z powodu głoszonych przez nich w imię prawdy poglądów. W geście solidarności organizatorzy festiwalu przypominają o ich losach i cenie jaką płacą. 

W debacie udział wezmą: Natalia Kapłan, kuzynka więzionego reżysera; Masha Alyokhina z grupy Pussy Riot, która również doświadczyła prześladowań i pozbawienia wolności; Alexander Cheparukhin, rosyjski producent i twórca muzyczny, osoby zaangażowane w kampanię na rzecz uwolnienia Olega Sencowa: Dariusz Jabłoński, polski reżyser filmowy, scenarzysta i producent, członek Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej i Polina Kovaleva z Pen America. W debacie weźmie także udział Jagoda Szelc, polska reżyserka i scenarzystka filmowa, poruszająca w swojej twórczości temat odwagi i wolności. Debatę poprowadzi Katarzyna Janowska (Onet).

 

OTWARTY STÓŁ: Debata Odwaga w obronie wolności

czwartek, 22 sierpnia 2019 roku

Ogród Zimowy ECS, godz. 20.30, wstęp wolny

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl