• Start
  • Wiadomości
  • O artystycznych spacerach Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku opowie Oskar Chmioła  

O artystycznych spacerach Szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku opowie Oskar Chmioła  

Wystawa, która odbędzie się we wtorek, 3 grudnia 2019 r., o godz. 17.30, w oddziale Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej - Filia Gdańska, przy ul. Mariackiej 42, jest podsumowaniem performatywnych spacerów Szlakiem gotyku ceglanego, które przeprowadził w Gdańsku Oskar Chmioła. Podczas wernisażu artysta opowie o kulturze i dziedzictwie Gdańska stosując filtr zabytków i kontekstów historycznych tego stylu.
03.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bazylika Mariacka. Jeden z przystanków alternatywnego spaceru miał miejsce właśnie tutaj
Bazylika Mariacka. Jeden z przystanków alternatywnego spaceru miał miejsce właśnie tutaj
Łukasz Ogrodziński / www.gdansk.pl 

 

Oskar Chmioła jest artystą wizualnym, konceptualistą, działaczem społecznym, art-terapeutą i pedagogiem. Tworzy sztukę procesualną i kontekstualną posługując się różnymi dziedzinami sztuki, przy czym performance i video stanowią wspólny mianownik wszystkich jego działań. Interesuje go zawsze kondycja współczesnego człowieka. 

Jest autorem licznych wystąpień artystycznych, akcji i wystaw. Twórcą i propagatorem koncepcji: „Turystyka performerska”, „CzasoPrzestrzeńPerformance”, „Perfoterapia”, „Swobodna aktywność”, „Psiformance”. 

Jego projekt Turystyki performerskiej to forma, która ewoluowała z zasad alternatywnego zwiedzania miasta. Artysta dodał do nich własną artystyczną interpretację.
- Oprowadzanie performatywne jest bezprecedensową w skali świata formą wycieczki, w której przewodnikiem jest artysta wizualny wykonujący krótkie prezentacje artystyczne na tle zabytków - tłumaczy Chmioła. - Tym razem oprowadzam szlakiem gotyku ceglanego w Gdańsku, by językiem wizualnym, performatywnie opowiedzieć o średniowiecznej historii, znakach kulturowych i lokalnych kontekstach. Dążę do stworzenia takich gestów i sytuacji artystycznych, które oddadzą ich istotę i ułatwią ich rozpoznanie. 

Artysta podczas wycieczek (5 i 31 października) stosował środki, które pozwalały w sposób prosty i sugestywny zaprezentować wybrane aspekty poszczególnych zabytków. Wykorzystywał elementy rzeźby kinetycznej, grafiki komputerowej, instalacji, netartu, czy robotyki. 

Trwający ok. dwóch godzin, 2,5 kilometrowy spacer rozpoczynał przy Wielkim Młynie. Kolejne przystanki odbywały się przy kościele św. Katarzyny, bazylice św. Mikołaja i kościele św. Jerzego. Uczestnicy zatrzymywali się też przy Żurawiu, Bazylice Mariackiej, Dworze Artusa, Ratuszu Głównego Miasta, oglądali zespół Przedbramia i kościół św. Trójcy.

Zwieńczeniem cyklu jest zapowiadana wystawa z prelekcją, na której Chmioła zaprezentuje swą artystyczną opowieść o kulturze i dziedzictwie Gdańska. Wernisaż odbędzie się we wtorek, 3 grudnia o godz. 17.30, w Filii Gdańskiej WiMBP (ul. Mariacka 42). Wystawę będziemy mogli oglądać do 14 grudnia. Wstęp wolny.

- Na wystawie zamierzam zaprezentować cykl fotografii oraz film artystyczny będące dokumentacją wycieczek, jak również instalacje, rekwizyty i kostiumy z tego projektu - mówi Oskara Chmioła.

Projekt jest realizowany ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego.  

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska