PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

“Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy!”. Spotkanie promujące książkę o dzielnicy

“Nowy Port Żyje. Zapiski z dzielnicy!”. Spotkanie promujące książkę o dzielnicy
Książka poświęcona jest pracy nad czasopismem „Nowy Port ŻYJE”. Pierwsza publikacja gazety odbyła się w 2014 roku, a opracowali ją wspólnie mieszkańcy dzielnicy, CSW ŁAŹNIA i Grete Aagaard artystka-rezydentka tej instytucji sztuki. Spotkanie w restauracji “Perła Bałtyku” 6 kwietnia 2018, o godz. 18.
Nowy Port
Nowy Port
Krzysztof Mystkowski/KFP


„Zapiski z dzielnicy” to wieloetapowy projekt bazujący na bliskiej współpracy z lokalną społecznością dzielnicy Nowy Port.

W ramach projektu, wspólnie zdecydowano, aby wydać czasopismo „Nowy Port ŻYJE”, którego pierwsza publikacja miała miejsce w 2014 roku. Tytuł, tematy, forma graficzna oraz cała zawartość gazety są efektem grupowych decyzji i wyrazem indywidualnych zainteresowań autorów. Pismo tworzone przez mieszkańców i dla mieszkańców, powstało niejako z chęci mówienia o Nowym Porcie w pozytywnych kategoriach; zwrócenia uwagi, że ma swój charakter, ciekawe historie i miejsca, oraz chęci do uczestnictwa, przedefiniowania i wspólnego tworzenia tej dzielnicy.

W zeszłorocznej odsłonie projektu grupa uczestniczyła w warsztatach haiku z Gosią Zamorską (Fundacja Generacja), w wyniku czego powstał zbiór poetyckich tekstów poświęconych dzielnicy. Ich fragmenty posłużyły następnie jako ozdoba nowoporckich toreb własnoręcznie stworzonych przez grupę metodą sitodruku. Część z nich będzie także dostępna na spotkaniu promocyjnym wraz z egzemplarzami publikacji.

W książce znajdują się refleksje i eseje badaczy, krytyków sztuki, kuratorów, dokumentalistów, artystów i uczestników projektu.

Gośćmi spotkania będą: Grete Aagaard, Alicja Mianowska, Krzysztof Jachimowicz i Michał Adam Witkowski. Prowadzenie: Barbara Piórkowska.

Spotkanie w piątek, 6 kwietnia 2018, godz. 18, w restauracji Perła Bałtyku, ul. Oliwska 65. Wstęp wolny.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl