PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nowy Port. Woda podmyła część nabrzeża, spacery na Falochron Zachodni niemożliwe do soboty

Nowy Port. Woda podmyła część nabrzeża, spacery na Falochron Zachodni niemożliwe do soboty
Utwardzona, i częściowo asfaltowa, droga dla spacerowiczów i rowerzystów prowadząca z Parku Brzeźnieńskiego do falochronu to jedna z najbardziej urokliwych tras spacerowych w Gdańsku. Szalejące w ostatnich latach sztormy uszkodziły fragment jej konstrukcji. Właśnie rozpoczęły się prace naprawcze.
Trwa remont części nabrzeża prowadzącego na falochron w Nowym Porcie
Trwa remont części nabrzeża prowadzącego na falochron w Nowym Porcie
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W związku z prowadzonym remontem, ten ciąg pieszo-rowerowy będzie niedostępny do 7 listopada włącznie - dojście na falochron będzie zamknięte dla spacerowiczów i dla ruchu rowerowego. Na miejscu pojawił się już ciężki sprzęt, a część drogi została całkowicie zablokowana.

Warto więc w najbliższych dniach skorzystać z innych tras.

Prowadzone właśnie roboty naprawcze związane są z uszkodzeniami, które wywołały zarówno ostatnie sztormy, jak i te sprzed trzech lat. Od kilku miesięcy, ze względów bezpieczeństwa, odgrodzony był już punkt widokowy z ławkami, z którego rozpościera się świetny widok na zatokę.

Tym ciągiem pieszym zarządza Gdański Ośrodek Sportu. To na jego zlecenie prowadzone są obecne prace.

- Jest to drugi etap prac naprawczych po zniszczeniach powstałych podczas sztormów. Polegają one na ułożeniu narzutu kamiennego pomiędzy krawędzią opaski a barierkami. Inwestycja pozwoli zabezpieczyć ciąg pieszy łączący Falochron Zachodni z parkiem Brzeźnieńskim przed sztormami - informuje Grzegorz Pawelec, rzecznik Gdańskiego Ośrodka Sportu.

Prace wykonuje firma FUH Sanicom. Ich koszt to 85 tys. złotych.

 

 

Wygodny ciąg pieszo-rowerowy prowadzący na nowoporcki falochron, w tym na znajdującą się tam zieloną latarnię morską, zbudowano w 2016 roku. W ramach inwestycji wyremontowano istniejące dojście do falochronu o długości około 800 metrów. Zamontowano też oświetlenie na odcinku parkowym i umocniono skarpy na klifie wydmowym. Modernizacja objęła też montaż barierek i małej architektury.

Wcześniej prowadziła tam wydeptana, wąska ścieżka, która niewielu zachęcała do spacerów w tym miejscu.

Ten popularny ciąg pieszo-rowerowy znajduje się częściowo na terenie parku w Brzeźnie, tuż przy brzegu morskim, i rozpoczyna się na wysokości zejścia na plażę nr 34. Jego dalszy odcinek znajduje się na terenie Portu Gdańskiego.

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze