PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Orunia, Chełm. Nowe ścieżki spacerowe na terenie trzech skwerów nabierają kształtów

Orunia, Chełm. Nowe ścieżki spacerowe na terenie trzech skwerów nabierają kształtów
Intensywne prace w ramach drugiego etapu rewitalizacji gdańskich dzielnic widać obecnie na terenach zielonych na tzw. starym Chełmie oraz w centralnej części Oruni-Św. Wojciecha-Lipiec. Formowane są m.in. nowe ciągi dedykowane pieszym i montowane urządzenia zabawowe.
Na zdjęciu widać modernizowany skwer z lotu ptaka. Zaznaczone są kształty nowych ścieżek dla spacerowiczów. Widać też sporo zielonych drzew
Na obu skwerach w rewitalizowanej Oruni układana jest obecnie nawierzchnia nowych ścieżek spacerowych. Wkrótce rozpoczną się nasadzenia zieleni, a także montaż elementów tzw. małej architektury
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Orunia-Św.Wojciech-Lipce

W tej dzielnicy prace prowadzone są obecnie na obszarze dwóch skwerów: przy ul. Związkowej i Gościnnej. Przy ul. Związkowej dominującym elementem będzie mini boisko do piłki nożnej oraz siłownia „pod chmurką”. Zamontowane zostaną także dwa stoły do gier w szachy i chińczyka, a także ławki i stojaki rowerowe. Przebudowana zostanie również nawierzchnia placu zabaw, pojawi się nowa roślinność. Poza tym zamontowane zostanie oświetlenie oraz monitoring.

W zielonej przestrzeni przy ul. Gościnnej wybudowany zostanie z kolei deptak, wzdłuż którego pojawi się oświetlenie. Przewidziano tu także miejsce do grillowania z przenośnymi grillami. W jego sąsiedztwie zbudowany zostanie parking rowerowy wraz z ławkami. Na skwerze przewidziano również strefę do gier podwórkowych. Sporą atrakcją będzie zapewne mini górka saneczkowa.

 

 

Na obu skwerach układana jest obecnie nawierzchnia nowych ścieżek spacerowych. Wkrótce rozpoczną się nasadzenia nowej zieleni i trawników, a także montaż elementów tzw. małej architektury.

 

Na zdjęciu widać prace modernizacyjne skweru z lotu ptaka. Po lewej stronie widać fragment torów kolejowych, jest też koparka
Prace zarówno przy ul. Związkowej, jak i Gościnnej, powinny zakończyć się w grudniu 2020 r
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Prace w obu lokalizacjach powinny zakończyć się w grudniu 2020 r. Ich koszt wyniesie blisko 2,8 mln zł. Wykonawcą jest firma TRAKT Sp. z o. o.

Oba skwery sąsiadują ze sobą. Rozdzielają je jedynie tory kolejowe biegnące przez dzielnicę. Oba miejsca wymagały prac rewaloryzacyjnych. Taką potrzebę wskazali też mieszkańcy dzielnicy w trakcie konsultacji społecznych, prowadzonych przez Biuro Rozwoju Gdańska, przygotowujących późniejsze projekty w ramach rewitalizacji gdańskich dzielnic.

 

Na zdjęciu widać drewniane podpory przyszłego dachu zabytkowego ratusza w Oruni. Na podporach zawieszono wiechę
W zabytkowym ratuszu zawieszono przed kilkoma dniami wiechę
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Ratusz przy Gościnnej

Intensywne prace prowadzone są także w zabytkowym ratuszu, który także mieści się przy ul. Gościnnej. Budynek ten jest przebudowywany i dostosowywany dla potrzeb m.in. filii miejskiej biblioteki. Przed tygodniem na ratuszu zawisła wiecha, co oznacza, że wykonawca inwestycji wykonał więźbę dachową. Obecnie kontynuowane są prace wewnątrz obiektu. Montowana jest m.in. nowa instalacja elektryczna i zabezpieczane ściany nośne.

 

 

Chełm

Ciężki sprzęt i robotników widać także na skwerze przy ul. Styp-Rekowskiego. Wbudowano tu już fundamenty pod słupy oświetleniowe. Wykonano też część ścieżek spacerowych i wyrównano grunt w miejscu, gdzie zamontowane zostaną urządzenia zabawowe dla najmłodszych.

Zgodnie z założeniami, na zielonym placu utworzone zostaną alejki spacerowe, ustawione zostaną ławki i kosze na śmieci. By bezpieczniej było tu także po zmroku, zamontowany zostanie monitoring i oświetlenie. W ramach inwestycji zdecydowano także o doposażeniu istniejących w tym miejscu placu zabaw i siłowni "pod chmurką". Projekt rewitalizacyjny przewiduje również budowę fontanny, ale ta zrealizowana zostanie w późniejszym terminie.

Wykonawcą prac jest firma Trakt Sp.z.o.o sp.k. Realizacja inwestycji pochłonie blisko 1,1 mln złotych. Prace zakończą się w marcu 2021 r.

 

Na zdjęciu widać fragment ścieżki gruntowej, otoczonej zielonymi trawnikami. W oddali, po lewej stronie, stoi biały samochód, prawdopodobnie robotników
Intensywne prace prowadzone są też na terenie placu na tzw. starym Chełmie, przy ul. Styp-Rekowskiego
Fot. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska

 

Przygotowania do drugiej edycji rewitalizacji wybranych gdańskich dzielnic rozpoczęły się ponad cztery lata temu. Cały projekt nadzoruje i prowadzi Biuro Rozwoju Gdańska. To pracownicy BRG przeprowadzili w ostatnich latach kilkadziesiąt spotkań i konsultacji z mieszkańcami. Zapraszali ich także na warsztaty, by wspólnie określić potrzeby i wypracować pomysły, które w najbliższych miesiącach i latach będą wdrażane we wspomnianych obszarach Gdańska. Poza Chełmem i Orunią, działaniami rewitalizacyjnymi objęto też Biskupią Górkę, Dolne Miasto i Nowy Port.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze