PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

„Nowy Port - nowe spojrzenie”. Dzieci malują mural o dzielnicy - wernisaż w niedzielę

„Nowy Port - nowe spojrzenie”. Dzieci malują mural o dzielnicy - wernisaż w niedzielę
W środę, 14 sierpnia, dorośli przygotowali ścianę do malowania. Od czwartku, 15 sierpnia, najmłodsi mieszkańcy Nowego Portu rozpoczną pracę nad ściennym obrazem. Mural przy ul. Floriańskiej 3 odsłonięty zostanie w niedzielę, 18 sierpnia. Projekt „Nowy Port - nowe spojrzenie” ma przybliżyć mieszkańcom Gdańska i turystom fenomen tej dzielnicy.
W pracy nad muralem pomagają dzieciom dorośli. W środę, 14 sierpnia 2019 r. przygotowywali ścianę pod obraz
W pracy nad muralem pomagają dzieciom dorośli. W środę, 14 sierpnia 2019 r. przygotowywali ścianę pod obraz
fot. Anna Czarnota / Muzeum Gdańska

 

Przy ul. Floriańskiej 3 w Nowym Porcie powstaje mural inspirowany historią i dziedzictwem tzw. małej ojczyzny. Projekt opracowuje grupa dzieci z dzielnicy pod opieką pracowników Muzeum Gdańska i artystów. 

- Naszym głównym źródłem inspiracji jest historia najnowsza i nieprzypadkowo rozpoczynamy ją od XIX w., gdy rozwijający się Nowy Port włączono do Gdańska - wyjaśnia Anna Czarnota z Muzeum Gdańska, autorka projektu „Nowy Port - nowe spojrzenie”. - Forma, w jakiej uczestnicy podzielą się z innymi mieszkańcami dzielnicy, gdańszczanami czy gośćmi swoją wizją dziedzictwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Od lat 90. XX wieku w Nowym Porcie zaczęła się rozwijać kultura uliczna reprezentowana przez miejscowych muzyków i graficiarzy. Tworzony mural 3 będzie nawiązywać nie tylko treścią, ale i formą do dziedzictwa dzielnicy. Uczestnicy mogą się zdecydować pokazać na nim „dużą” historię. Może mieć ona także charakter „intymny”. O wyglądzie i treści zdecydują mieszkańcy.

 

Realizacja projektu Nowy Port - nowe spojrzenie . Dzieci pracują nad materiałem fotograficznym podczas warsztatów
Realizacja projektu "Nowy Port - nowe spojrzenie". Dzieci i opiekunowie projektu pracują nad materiałem fotograficznym podczas warsztatów
fot. Agnieszka Piasecka, mat. Muzeum Gdańska


Działania w Nowym Porcie podzielono na kilka etapów. Najpierw dzieci - podczas warsztatów, wykładów i oprowadzeń - poznawały historię swojej dzielnicy i ją fotografowały. Wykonane zdjęcia posłużyły jako materiał do wymyślenia formy muralu.

W środę, 14 sierpnia, dorośli opiekunowie projektu „Nowy Port - nowe spojrzenie”, przygotowali już ścianę do malowania - farba podkładowa pojawiła się również na wysokości, do której nie dosięgną dziecięce ramiona - zaś w czwartek, 15 sierpnia 2019 r., dzieci rozpoczną pracę nad ściennym obrazem. 

Odsłonięcie muralu zaplanowano na niedzielę 18 sierpnia, na godz. 11.  

 

Malowanie muralu poprzedziły warsztaty, wykłady i oprowadzania po dzielnicy, w których brały udział dzieci z Małego i Dużego Domu na Skraju
Malowanie muralu przy ul. Floriańskiej poprzedziły warsztaty, wykłady i oprowadzania po dzielnicy, w których brały udział dzieci z Małego i Dużego Domu na Skraju
fot. Agnieszka Piasecka/mat. Muzeum Gdańska

 

Jakiego wizerunku możemy się spodziewać?

- Na zdjęciach pojawiły się głównie budynki charakterystyczne dla Nowego Portu - zdradza Anna Czarnota.

To architektura będzie więc głównym tematem muralu, a raczej jej dziecięce wyobrażenie. 

- O kolorystyce muralu również zdecydowały dzieci - tłumaczy Anna Czartowa. - Już teraz widać, jak bardzo ożywi on przestrzeń ulicy Floriańskiej.  

Praca grupy oraz proces powstawania muralu są dokumentowane w formie filmu krótkometrażowego, obrazu-opowieści o dzielnicy Gdańska i jej obecnych oraz dawnych mieszkańcach, który obejrzymy we wtorek, 26 listopada 2019, o godz. 18, w KinoPorcie - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port Gdańsk.

 

Spacery były dla dzieci okazją do poznania historii swojej małej ojczyzny
Spacery były dla dzieci okazją do poznania historii swojej "małej ojczyzny"
fot. Agnieszka Piasecka/mat. Muzeum Gdańska

 

Podczas otwartego spaceru po dzielnicy, który rozpocznie się 18 sierpnia 2019 r. o godz. 11, przy ulicy Floriańskiej 3, o przygotowanej sztuce ulicznej opowiedzą sami jej twórcy, czyli podopieczni z Dużego i Małego Domu Skraju.  

W realizacji “historycznego” muralu w Nowym Porcie Muzeum Gdańska połączyło bowiem siły z placówkami: Dużym Domem na Skraju w Nowym Porcie, Małym Domem na Skraju w Gdańsku – Śródmieściu, Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz artystami działającymi w przestrzeni miasta.

Do Domów na Skraju uczęszczają dzieci potrzebujące wsparcia - w nauce i w życiu. Podopieczni DnS odrabiają lekcje pod okiem wolontariuszy i uczestniczą w zajęciach edukacyjnych - plastycznych bądź teatralnych rozwijających ich zainteresowania.

Instytucje skorzystały z dotacji programu Patriotyzm Jutra finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które promuje w ten sposób działania związane z historią lokalną, tzw. "małą historią", ale też historią społeczną, gospodarczą czy historią wydarzeń.

Operatorem programu "Patriotyzm Jutra" jest od 2009 roku Muzeum Historii Polski. Na przestrzeni ostatnich lat rozdysponowano 24 mln zł i dofinansowano ponad 1100 projektów. Koszt realizacji projektu „Nowy Port – nowe spojrzenie” wynosi 29,15 tys. zł, z czego 26 tys. to dofinansowanie z programu.

WIĘCEJ:

CWS Łaźnia. Cud nad Martwą Wisła - kosmiczny festiwal artystyczny w Nowym Porcie. W czwartek 

Muzyka niezależna zabrzmi w stoczni już wkrótce - 16 sierpnia rozpoczyna się Soundrive Festival

 

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze