Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nowe, miejskie pływalnie powstają w dzielnicach Orunia i Stogi

Na Oruni przy ul. Smoleńskiej 5/7 prowadzone są pierwsze prace ziemne. Trzeba rozebrać m.in. asfaltowe boisko, na terenie którego już w przyszłym roku będzie można popływać. Z kolei przy ul. Stryjewskiego 28 na Stogach, coraz bliżej do budowy zadaszenia nad powstającym obiektem. Nasz fotoreporter, Dominik Paszliński, zajrzał na place budowy obu budynków. Zobaczcie, co uwiecznił na zdjęciach!

Nowe, miejskie pływalnie powstają w dzielnicach Orunia i Stogi
A
A
data publikacji: 12 czerwca 2017 r.

Budynek basenu na Stogach rośnie w oczach. Powinien być gotowy w listopadzie br.
Budynek basenu na Stogach rośnie w oczach. Powinien być gotowy w listopadzie br.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Na następne samorządowe pływalnie czekają niemal wszyscy gdańszczanie. Taka forma rekreacji i spędzania wolnego czasu jest w naszym mieście bardzo popularna, a kolejki do istniejących basenów systematycznie rosną. Dlatego władze Gdańska zdecydowały się na kolejne tego typu inwestycje, tym razem na Stogach i Oruni.

W przypadku tej drugiej dzielnicy, basen powstaje przy gmachu CKZiU nr 2, przy ul. Smoleńskiej.

W ostatnich tygodniach przygotowywano zaplecze budowy, a także rozpoczęły się prace ziemne i drobne rozbiórki, m.in. fragmentów znajdującego się tutaj boiska. W międzyczasie wykonawca prac musiał też wykarczować krzewy i drzewa, które rosły w obrębie zaplanowanej inwestycji.

Budowa basenu na Oruni rozpoczęta. Obiekt będzie gotowy w maju 2018 r.
Budowa basenu na Oruni rozpoczęta. Obiekt będzie gotowy w maju 2018 r.
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Przetarg na realizację tej inwestycji wygrała spółka EBUD – Przemysłówka z Bydgoszczy.

- To wykonawca basenu przy ul. Azaliowej na Kokoszkach. Ta firma ma więc doświadczenie w realizacji tego typu projektów – zaznacza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

A doświadczenie na pewno się przyda, ponieważ oruńska pływalnia wybudowana zostanie na podstawie tego samego projektu co obiekt zrealizowany właśnie przy ul. Azaliowej. Podobnie jak na Kokoszkach, inwestycja będzie służyła zarówno uczniom pobliskiej szkoły, jak i wszystkim mieszkańcom dzielnicy. Znajdować się tam będzie basen z wydzieloną 4-torową częścią pływacką. W strefie rekreacyjnej znajdą się takie atrakcje, jak masaż karku, gejzer, ławeczka podwodna oraz jacuzzi.
Basen powinien być gotowy w maju 2018 r. Koszt inwestycji to 13, 4 mln złotych.

Wykonawca prac wykonał już częściowo belkę pod dach
Wykonawca prac wykonał już częściowo belkę pod dach
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Natomiast z pływalni na Stogach będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Jej budowa powinna zakończyć się pod koniec listopada.

W przypadku tej inwestycji częściowo wykonano już belkę pod dach, strop, a także wykonana została tzw. plaża. Prace idą tu dobrym tempem, zgodnie z harmonogramem. W ostatnich tygodniach zabetonowano m.in. dno dużej, a wcześniej małej niecki.

Basen, wzorowany na tym, który powstał w Kokoszkach, podzielony będzie jednak na dwa poziomy. Niższy, który stanowić będzie kondygnację techniczną podbasenia z wydzielonym wejściem głównym oraz wyższy, gdzie znajdzie się hala basenowa z szatniami. Takie rozwiązanie przyjęto ze względu na wysoki poziom wód gruntowych w tym miejscu.

Jednorazowo będzie mogło tu przebywać 46 osób (30 osób w strefie pływackiej i 16 osób w strefie rekreacyjnej). Pływalnia będzie połączona z budynkiem Szkoły Podstawowej nr 11 za pomocą łącznika.

Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 2180,48 metrów kw., a powierzchnia hali basenowej - 1083,75 metrów kw. Inwestycję realizuje firma Budrem-Rybak z Luzina. Za wykonanie prac zażyczyła sobie blisko 13 mln złotych.

W tym tygodniu powinny zakończyć się negocjacje dotyczące budowy basenu we Wrzeszczu (na działce u zbiegu ul. Kościuszki i al. Legionów) w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Inwestycją zainteresowane są dwie firmy i z obiema miasto prowadzi rozmowy.

Przeczytaj także:

W kwietniu popływamy już w Osowej, wkrótce także na Oruni i Stogach

-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora