• Start
  • Wiadomości
  • Nocna i świąteczna opieka medyczna w Gdańsku. Gdzie szukać pomocy?

Nocna i świąteczna opieka medyczna w Gdańsku. Gdzie szukać pomocy?

Tegoroczne święta to cztery wolne dni, w czasie których pomoc medyczna jest świadczona w trybie nocnej i świątecznej opieki medycznej. W Gdańsku takich świadczeń udzielają cztery szpitale i dwie przychodnie. Dobra wiadomość - po pomoc stomatologiczną nie musimy już jechać poza Gdańsk, kontrakt z NFZ na te świadczenia zawarła Poradnia Stomatologiczna AWF.
22.12.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 Nz. Szpitalny Oddział Ratunkowy w gdańskim szpitalu Copernicus Gabinety NOCh w szpitalach to korzystna zmiana

Od 1 października 2017 roku wszedł w życie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwany popularnie "siecią szpitali". Nowy system wymagał zmian w organizacji nocnej i całodobowej świątecznej opieki zdrowotnej. Zapewnienie tego rodzaju opieki to teraz obowiązek szpitali I, II i III stopnia i szpitali pediatrycznych. Aby ułatwić dostęp do świadczeń pacjentom z miejscowości położonych daleko od szpitali lecznice mają też możliwość udzielania tego typu świadczeń przez podwykonawców.


Nocna Opieka Chorych w szpitalach Copernicus, na Polankach i w Marynarce Wojennej

Dużą zmianą dla pacjentów było przeniesienie świadczeń Nocnej Opieki Chorych z przychodni do szpitali, gdzie od października 2017 roku znalazło się najwięcej punktów świadczących nocną i świąteczną opiekę medyczną.

- W szpitalach spółki Copernicus w Gdańsku trzeba było przystosować pomieszczenia na gabinety NOCh i przede wszystkim dobrze oznaczyć dojście do nich - mówi Katarzyna Brożek rzecznik gdańskich szpitali Copernicus. - To zrobiliśmy bez większych problemów, pacjenci nie mają trudności z dotarciem do nas. Przeniesienie NOChów do szpitali wydaje się korzystne. Ostatnio lekarz opowiadał mi o pacjencie, który przyszedł do nocnej opieki z zaczynającym się zawałem, dzięki zmianom można było szybko przekierować go na oddział szpitalny. To działa w dwie strony, bo też lekarze którzy rejestrują pacjentów na SORach, kiedy widzą, że stan pacjenta wskazuje na “lżejszą” przypadłość, sugerują przejście do gabinetów NOCh, który w szpitalu na Zaspie znajduje się w tym samym budynku, w Koperniku trzeba przejść przez ulicę.

Jak mówi Mariusz Szymański, rzecznik Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku ideą zmian w NOCh była statystyka mówiąca, że większość pacjentów w razie choroby i tak wybierała izby przyjęć czy Szpitalne Oddziały Ratunkowe, a w wielu przypadkach pacjenci trafiali tam niesłusznie, bo ich stan nie wymagał bytności na SORze, jako nie zagrażający życiu i zdrowiu.


Gdzie są pediatrzy? Nie muszą dyżurować w NOCh

- Od momentu wprowadzenia sieci szpitali najwięcej interwencji, pytań, z jakimi dzwonią mieszkańcy do NFZ, dotyczy braku pediatrów na dyżurach nocnych i świątecznych - mówi Mariusz Szymański. - Informujemy, że nie ma takiego obowiązku, aby w NOCh dyżurował pediatra. Regulacje mówią jasno, że na dyżurze ma być lekarz i pielęgniarka i ten lekarz powinien przyjmować także dzieci. Tak więc wszystkie skargi na brak pediatry są w tym przypadku niezasadne.

- Mam wiele pytań gdzie jechać z chorym dzieckiem w nocy i w święta - dodaje Katarzyna Brożek. - Informuję wtedy, że szpital na Polankach przyjmuje dzieci i młodzież do 18 roku życia, ale to nie znaczy, że na dyżurze zastaniemy zawsze pediatrę. Do pediatry można zapisać się w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, ale zdarza się że rodzice, opiekunowie czekają specjalnie do popołudnia i od razu jadą na NOCh, tam nie trzeba się zapisywać, raczej zawsze zostaną przyjęci.  

Przypominamy że nocna i świąteczna opieka zdrowotna udzielana jest od godziny 18 po południu do 8 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Dotyczy to sytuacji, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. Jeśli przyjdziemy na dyżur NOCh na konsultacje czy leczenie zachowawcze zęba, możemy zostać odesłani do POZ.

W przypadku świadczeń NOCh nie ma rejonizacji, osoby dorosłe i dzieci pomocy medycznej mogą szukać w dowolnym punkcie świadczeń w Trójmieście. Można też - uzasadnionych przypadkach - zamówić pomoc wyjazdową, a lekarz jej udzielający może, jeśli zajdzie taka potrzeba, skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Trójmieście, według zasad obowiązujących od 1 października 2017 roku:

  • Copernicus - Szpital św. Wojciecha w Gdańsku, Al. Jana Pawła II 50 tel. 587684684
  • Copernicus - Szpital Kopernika ul. Powstańców Warszawskich 1/2 tel. 587640640
  • Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego ul. Polanki 119 (dzieci do 18 r.ż) tel. 585509302
  • Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, ul. Polanki 117 dorośli (pow. 18 r.ż) tel. 5875526265
  • Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku, ul. Świętokrzyska 4 tel. 587639880
  • Medica Plus w Gdańsku, ul. Stanisława Lema 21 tel. 583405470
  • NZOZ, Gdynia Obłuże, ul. Białowieska 1 tel. 586603249
  • Szpital Św. Wincentego a Paulo w Gdyni, ul. Wójta Radtkego 1 tel. 586603249
  • Szpital Morski im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 tel. 586603249
  • Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego z Przychodnią w Sopocie, ul. Bolesława Chrobrego 10 tel. 585558114
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SKIM Gabinety Stomatologiczne PORADNIA STOMATOLOGICZNA - AWF, ul.Kazimierza Górskiego 1, tel. 583 463 087



TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus