Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Nietypowa spacerowiczka w ZOO. Poznajcie uroczą Gabrysię

Ma prawie rok, jest ciekawska, bardzo przyjazna i kocha spacery. Jak to możliwe, skoro mieszka w zoo? Gabrysia to alpaka wychowana przez człowieka. Można powiedzieć, że i ona swoich opiekunów wychowała, bo porannego spaceru przed otwarciem zoo, nie odpuści.

Nietypowa spacerowiczka w ZOO. Poznajcie uroczą Gabrysię
A
A
data publikacji: 11 sierpnia 2017 r.

Alpaki należą do rodziny wielbłądowatych i pochodzą z Ameryki Południowej, a dokładnie z Andów. Przypominają lamy, ale są od nich mniejsze. Różnią się też charakterami. Lamy znane są z tego, że plują, są śmiałe i bardziej agresywne. Alpaki to zwierzęta łagodne, ciche i bardzo inteligentne. Doskonale nadają się do współpracy z osobami niepełnosprawnymi, w szczególności z dziećmi. Ich wełna jest o wiele cieplejsza i przyjemniejsza w dotyku niż np. owcza.

Niemal od pierwszych dni życia Gabrysia wychowuje się z kozami. Po śmierci mamy, została przeniesiona do tzw. „małego zoo” . Wybrano dla niej tę część ogrodu, która była najbliżej pracowników działu dydaktycznego. To oni podjęli się opieki nad maleńką alpaką. Dzięki temu, że odkarmiona została przez człowieka, jej zachowanie względem ludzi jest niesamowite. Gabrysia lubi zaczepiać i zwracać na siebie uwagę, łaknie kontaktu, pozwala na pieszczoty, jest karna i bardzo przewidywalna. Dzięki temu codziennie rano, zanim w zoo pojawią się pierwsi goście, Gabrysia może przechadzać się alejkami i odwiedzać swoich sąsiadów. Lubi zaglądać do słoni, innych alpak, ale najbardziej ciekawią ją małe kociaki.

Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora