PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Niech żyje Oliwa! Święto książki, dzielnicy i ratusza - w sobotę literatura i muzyka zawładnęły okolicą

Niech żyje Oliwa! Święto książki, dzielnicy i ratusza - w sobotę literatura i muzyka zawładnęły okolicą
Oliwa obchodziła w sobotę, 12 września 2020 r., aż trzy święta: Oliwskie Święto Książki, Święto Dzielnicy Viva Oliva i 3. Urodziny Oliwskiego Ratusza Kultury. Piękna pogoda skusiła wielu gdańszczan do uczestnictwa w wyjątkowo licznych wydarzeniach w wielu miejscach dzielnicy.
Do atrakcji Święta Dzielnicy należał pchli targ dla dzieci. Na placu Targowym przy ul. Polanki, zainteresowanych nie brakowało
Do atrakcji Święta Dzielnicy należał pchli targ dla dzieci. Na placu targowym przy ul. Polanki, zainteresowanych nie brakowało
mat. Oliwski Ratusz Kultury

 

Na ratunek książce - Gdański Fundusz Wydawniczy czeka na wnioski do 30 października

 

Aż trzy okazje mieli dziś mieszkańcy Oliwy do świętowania. Pandemia i obowiązujące obostrzenia spowodowała, że organizatorzy zadecydowali o przygotowaniu wielu wydarzeń w kilku miejscach. Były więc koncerty, spacery, warsztaty i spotkania autorskie, a imprezy odbywały się przed Oliwskim Ratuszem Kultury przy ul. Opata Jacka Rybińskiego i w jego wnętrzu, w Parku Oliwskim, ale również nad stawem Młyńskim przy ulicy Spacerowej. Na placu targowym przy ulicy Polanki działał Dziecięcy Pchli Targ, a w Bibliotece Oliwskiej bookcrossing. Członkowie grupy Łowcy Snów opowiadali tam też gdańskie legendy. Niektórzy na świeżym powietrzu, w parku, ćwiczyli asany pod okiem Ani Piecunko.

 

119162123_3529845523726517_8334358474033839470_n
Stefan Chwin i z żoną Krystyną. - Kiedy piszę o moich bohaterkach, mam przed oczami zwykle tę samą kobietę... - mawia o żonie pisarz
mat. Oliwski Ratusz Kultury

 

Odświętnie wyglądała też ulica Opata Rybińskiego udekorowana, z okazji Oliwskiego Święta Książki, kartkami z fragmentami wierszy i prozy, które zawieszono na drzewach. Wzdłuż ulicy rozłożył się Kiermasz Wydawnictw Tutejszych. Chętni zaopatrywali się w tytuły książkowe wielu gdańskich wydawnictw. Mogli też porozmawiać z wybitnymi twórcami: pisarzem Stefanem Chwinem i jego małżonką. 

W tym czasie na głównej alei Parku Oliwskiego odbywały się inne związane z literaturą atrakcje: konkurs dla debiutantów, warsztaty kreatywności dla przyszłych autorów, spotkania autorskie z Barbarą Piórkowską i Radosławem Wiśniewskim oraz akcja pisania życzeń dla Gdańska. 


Z Gdańska do Rumunii. Wiersze Tadeusza Dąbrowskiego w rumuńskojęzycznym wydaniu

Literackie atrakcje w Parku Oliwskim
Literackie atrakcje w Parku Oliwskim
mat. Oliwski Ratusz Kultury

 

Oprócz atrakcji dla ducha, znalazły się też atrakcje dla ciała: o godz. 15 z okazji 3 urodzin Oliwskiego Ratusza Kultury, przed budynkiem pojawił się Tort Urodzinowy, a 13. oliwskich gastronomików przygotowało specjalną ofertę na hasło VIVA OLIVA! 

Bogata była też muzyczna strawa. Kto kocha akordeonowe brzmienie pędził pod scenę przed Oliwskim Ratuszem Kultury, kto operę - do altany Parku Oliwskiego posłuchać śpiewających solistów: Martynę Gesell i Nazario Kachala, a kto punk rocka - nad staw Młyński.

Punk is dead? Nie dziś, i nie w Oliwie!
Punk is dead? Nie dziś, i nie w Oliwie!
mat. Oliwski Ratusz Kultury

 

Na wszystkie atrakcje wstęp był wolny.

 

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl