• Start
  • Wiadomości
  • Nie kosimy zieleni w Gdańsku - w mieście pojawi się 310 tabliczek z informacją dlaczego

Nie kosimy zieleni w Gdańsku - w mieście pojawi się 310 tabliczek z informacją dlaczego

Na terenach miejskich objętych akcją #wysokatrawa stopniowo pojawiają się tabliczki z napisem „Nie kosimy z powodu suszy” i z krótką informacją na temat korzyści, które takie podejście za sobą niesie. Akcja, realizowana od maja bieżącego roku, już niesie za sobą łatwo zauważalne korzyści.
11.07.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Motyl uchwycony w Parku Steffensów w Gdańsku
Motyl uchwycony w Parku Steffensów w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W gdańskich parkach, na skwerach i zieleńcach, którymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy zbiornikach retencyjnych, którymi zarządzają Gdańskie Wody, a także na terenach mieszkalnych należących do Gdańskich Nieruchomości sukcesywnie pojawiać się będą tabliczki wyjaśniające, dlaczego miasto ograniczyło koszenie traw.

- Mniej koszenia, więcej łąk kwietnych! – apelował już w maju Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Dbałość o gospodarkę wodną w czasach kryzysu wodnego to rodzaj umowy społecznej, do której już dzięki niewielkim działaniom może dołączyć każdy z nas. Pozwólmy trawie rosnąć wysoko, a odwdzięczy się nam i środowisku. Roślinność łąkowa sprzyja bioróżnorodności, jest naturalnym schronieniem i żerowiskiem owadów, małych ssaków i ptaków. Pochłania dwutlenek węgla i oczyszcza powietrze z pyłu miejskiego. Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii – nie trzeba ich regularnie kosić, nawozić czy podlewać.

 

 

Facelia, kolendra, aksamitka - 7,5 tys. mkw. łąk kwietnych zakwitnie latem w Gdańsku

 

Z tego względu w tym sezonie miasto ograniczyło koszenie do niezbędnego minimum. Do tego samego zachęcane są spółdzielnie, już w maju wysłano do nich listy z taką prośbą.

- Apeluję do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i posiadaczy ogrodów o ograniczenie koszenia trawników i pozwolenie im przekształcić się w naturalną miejską łąkę kwietną – mówi Piotr Grzelak.

 

Tablice informujące o akcji Nie kosimy z powodu suszy
Tablice informujące o akcji Nie kosimy z powodu suszy
fot. UMG

Zagrożenie suszą wciąż jest duże. Pozwólmy trawie rosnąć wysoko!

 

Warto podkreślić, że od początku akcji #wysokatrawa udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m sześc. wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień.

Jednocześnie przypominamy, że ruszyła tegoroczna edycja konkursu fotograficznego "Gdańskie Łąki Miejskie", w którym do wygrania są nagrody pieniężne.

 

Konkurs fotograficzny: Uchwyć miejską łąkę, zrób zdjęcie i wygraj nagrody



TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim