PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Nie kosimy zieleni w Gdańsku - w mieście pojawi się 310 tabliczek z informacją dlaczego

Nie kosimy zieleni w Gdańsku - w mieście pojawi się 310 tabliczek z informacją dlaczego
Na terenach miejskich objętych akcją #wysokatrawa stopniowo pojawiają się tabliczki z napisem „Nie kosimy z powodu suszy” i z krótką informacją na temat korzyści, które takie podejście za sobą niesie. Akcja, realizowana od maja bieżącego roku, już niesie za sobą łatwo zauważalne korzyści.
Motyl uchwycony w Parku Steffensów w Gdańsku
Motyl uchwycony w Parku Steffensów w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

W gdańskich parkach, na skwerach i zieleńcach, którymi administruje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, przy zbiornikach retencyjnych, którymi zarządzają Gdańskie Wody, a także na terenach mieszkalnych należących do Gdańskich Nieruchomości sukcesywnie pojawiać się będą tabliczki wyjaśniające, dlaczego miasto ograniczyło koszenie traw.

- Mniej koszenia, więcej łąk kwietnych! – apelował już w maju Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju. - Dbałość o gospodarkę wodną w czasach kryzysu wodnego to rodzaj umowy społecznej, do której już dzięki niewielkim działaniom może dołączyć każdy z nas. Pozwólmy trawie rosnąć wysoko, a odwdzięczy się nam i środowisku. Roślinność łąkowa sprzyja bioróżnorodności, jest naturalnym schronieniem i żerowiskiem owadów, małych ssaków i ptaków. Pochłania dwutlenek węgla i oczyszcza powietrze z pyłu miejskiego. Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii – nie trzeba ich regularnie kosić, nawozić czy podlewać.

 

 

Facelia, kolendra, aksamitka - 7,5 tys. mkw. łąk kwietnych zakwitnie latem w Gdańsku

 

Z tego względu w tym sezonie miasto ograniczyło koszenie do niezbędnego minimum. Do tego samego zachęcane są spółdzielnie, już w maju wysłano do nich listy z taką prośbą.

- Apeluję do wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni i posiadaczy ogrodów o ograniczenie koszenia trawników i pozwolenie im przekształcić się w naturalną miejską łąkę kwietną – mówi Piotr Grzelak.

 

Tablice informujące o akcji Nie kosimy z powodu suszy
Tablice informujące o akcji Nie kosimy z powodu suszy
fot. UMG

Zagrożenie suszą wciąż jest duże. Pozwólmy trawie rosnąć wysoko!

 

Warto podkreślić, że od początku akcji #wysokatrawa udało się zmagazynować w krajobrazie prawie 50 000 m sześc. wody opadowej. To tyle, ile mieści się w zbiorniku retencyjnym Jasień.

Jednocześnie przypominamy, że ruszyła tegoroczna edycja konkursu fotograficznego "Gdańskie Łąki Miejskie", w którym do wygrania są nagrody pieniężne.

 

Konkurs fotograficzny: Uchwyć miejską łąkę, zrób zdjęcie i wygraj nagrodyoprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl