PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Neon, czyli ostatni pierwiastek kompleksu biurowego Alchemia, już z wiechą

Neon, czyli ostatni pierwiastek kompleksu biurowego Alchemia, już z wiechą
Wiecha na Neonie, czwartym i zarazem ostatnim budynku centrum biurowego Alchemia, zawisła w poniedziałek, 4 lutego br. Firma Torus realizuje swoją oliwską inwestycję etapami od blisko dziewięciu lat. “Finałowy” biurowiec ma być oddany do użytku w IV kwartale 2019 r.
Wiecha zawisła na Neonie 4 lutego
Wiecha zawisła na Neonie 4 lutego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


W Neonie na wynajem pod biura przeznaczone będzie ponad 33,5 tys. mkw. z przeznaczeniem na biura. Powierzchnia typowej kondygnacji biurowej w tym budynku wyniesie ponad 3 tys. mkw., jednak w ofercie będą też mniejsze moduły (od 300 mkw.).

Pozostałe nieco ponad 1,5 tys. mkw. zajmą lokale usługowe zlokalizowane na parterze, które dopełnią działający już, na razie jednostronnie przy sąsiednim Argonie, pasaż - miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu zaprojektowane pomiędzy Neonem i wspomnianym Argonem. W budynku przewidziano 319 miejsc parkingowych dla samochodów (wewnątrz i na zewnątrz) oraz 374 dla rowerów (z pełną infrastrukturą sanitarną dla użytkowników). Architektonicznie elewacja biurowca ma być klamrą kompozycyjną łączącą elementy pierwszego i trzeciego etapu inwestycji.


Wizualizacja z lotu ptaka - Neon drugi od lewej, za Argonem
Wizualizacja z lotu ptaka - Neon drugi od lewej, za Argonem
Torus


- Dobiega końca nasz największy i najważniejszy do tej pory projekt. Pytanie oczywiście, co po Alchemii. Mamy zabezpieczone grunty w Trójmieście pod budowę kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej, w ramach kilku projektów o mniejszej skali. Jeden z nich, Officyna, już jest realizowany, kolejne są w fazie przygotowania - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus. - Cały czas przyglądamy się innym rynkom regionalnym i poszukujemy możliwości rozwoju poza Trójmiastem. Zwiększamy również swoją aktywność w obrębie inwestycji hotelowych. Realizujemy już projekt we Wrocławiu, przygotowujemy w Warszawie i w Trójmieście.

Przypomnijmy: Alchemia powstała w dużej mierze na miejscu byłych zakładów i magazynów firmy Chemia. Pierwszymi budynkami kompleksu były Aurum i Platinum (połączone czterokondygnacyjną podstawą). Wszystkie części centrum zaprojektowało warszawskie biuro APA Wojciechowski Architekci.


Podczas uroczystości można było się m.in dowiedzieć, ile ton zbrojenia zużyto przy inwestycji i ile ważą samce słonia afrykańskiego....
Podczas uroczystości można było się m.in dowiedzieć, ile ton zbrojenia zużyto przy inwestycji i ile ważą samce słonia afrykańskiego....
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl


Każdy z budynków ma najwyższy certyfikat (Platinum) amerykańskiego systemu oceny wysokowydajnych inwestycji LEED. Oznacza to, że biurowce spełniają najwyższe standardy jakościowe w zakresie środowiska oraz zdrowotne w odniesieniu do pracujących w nim osób. A tych obecnie jest na terenie Alchemii blisko 8 tys., zatrudnionych u ok. 50 najemców, w tym m.in. w biurach: State Street Bank Polska, Lufthansa Systems Poland, Luxoft, Kemira, Wipro IT Services, Nippon Seiki, Damen Engineering Gdańsk, Laureate Online Education, Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, Grupy Wirtualna Polska, jak również u twórcy obiektów - Torusa.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl