• Start
  • Wiadomości
  • Nasz mural, nasza dzielnica. Dzieci z Nowego Portu stworzyły ścienne malowidło

Nasz mural, nasza dzielnica. Dzieci z Nowego Portu stworzyły ścienne malowidło

Na niebieskim tle muralu przy ulicy Floriańskiej w Nowym Porcie można rozpoznać charakterystyczne budynki tej dzielnicy: stare kamieniczki, zajezdnię, latarnię i Dom na Skraju. Namalowali je m.in. Paweł, Kamil, Zuzanna, Norbi, Konrad, Kazio, Laura - najmłodsi mieszkańcy tej gdańskiej dzielnicy i podopieczni Domu na Skraju.     
18.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
mural_np-025_798x533
Autorzy muralu przy swoim dziele. Nowy Port, Floriańska 3, niedziela, 18 sierpnia 2019 roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W niedzielę, 18 sierpnia oficjalnie “odsłonięto” mural na budynku przy ul. Floriańskiej 3 w Nowym Porcie. Ścienny obraz powstał w ciągu jednego dnia, ale przygotowania do jego realizacji zajęły ponad dwa miesiące. Mural powstał w ramach projektu „Nowy Port - nowe spojrzenie” i ma przybliżyć mieszkańcom Gdańska i turystom fenomen tej dzielnicy. Jednak jego celem było przede wszystkim zaangażowanie w twórcze działanie podopiecznych Domu na Skraju. Dzieci przez dwa miesiące pod opieką pracowników Muzeum Gdańska i artystów poznawały historię swojego miasta i dzielnicy, aby w końcu namalować ścienny obraz. 

 

Takiego muralu to u nas nie było  

- Projekt miał kilka etapów - tłumaczy Anna Czarnota z Muzeum Gdańska. -  Zaczęliśmy w połowie czerwca: najpierw dzieci jeździły do historycznych miejsc Gdańska, były m.in. na Westerplatte, w Twierdzy Wisłoujście i w galerii murali na Zaspie, żeby zrozumieć na czym polega malowanie muralu i że to nie tylko ozdobienie przestrzeni, ale też opowieść. Poznały historię swojej dzielnicy, fotografowały jej charakterystyczne miejsca. I w końcu podczas cyklu warsztatów z fotografii i projektowania stworzyły własny projekt muralu. My “przerzuciliśmy” go na ścianę wybranego budynku, a malowali już - oprócz najwyższych partii - uczestnicy projektu.

Zaangażowani w projekt pracownicy muzeum przygotowali ścianę do malowania - farba podkładowa pojawiła się również na wysokości, do której nie sięgnęły dziecięce ramiona. W czwartek, 15 sierpnia 2019 r., dzieci rozpoczęły pracę nad ściennym obrazem. To one zdecydowały o jego bardzo energetycznej kolorystyce i - zwyczajem szanujących się twórców - wszystkie podpisały się pod muralem.

- Mieliśmy malować trzy dni - mówi Laura. - Ale tak to poszło, że namalowaliśmy przez kilka godzin i wszystko w jeden dzień. To my wybraliśmy takie kolory i wcale nie było trudno. Takiego muralu to na naszej dzielnicy jeszcze nie było. 

 

mural_np-015_798x533

Odsłonięcie muralu poprzedził spacer po dzielnicy i jej ważnych atrakcji historycznych 

Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Nasze podwórko, nasza dzielnica, nasza historia  

Odsłonięcie muralu poprzedził spacer po dzielnicy, podczas którego o przygotowanej sztuce ulicznej opowiedzieli sami jej twórcy, czyli podopieczni z Dużego i Małego Domu Skraju.  

- Chcieliśmy zrobić razem coś fajnego, wzbogacić przestrzeń dzielnicy, ale przede wszystkim sensownie i twórczo zająć czas naszym podopiecznym - dodaje Anna Czarnota. - Także my wiele się od nich dowiedzieliśmy. Dzieci opowiedziały nam o ważnych dla nich miejscach na dzielnicy, oprowadziły po swoich podwórkach. Pokazały Dom na Skraju, niezwykle miejsce gdzie oprócz ciepłego posiłku znajdują opiekę, rozrywkę i zawsze ciekawe rzeczy do zrobienia. 

Do Domów na Skraju uczęszczają dzieci potrzebujące wsparcia - w nauce i w życiu. Podopieczni DnS odrabiają lekcje pod okiem wolontariuszy i uczestniczą w zajęciach edukacyjnych - plastycznych lub teatralnych rozwijających ich zainteresowania.

W realizacji “historycznego” muralu w Nowym Porcie Muzeum Gdańska połączyło siły z placówkami: Dużym Domem na Skraju w Nowym Porcie, Małym Domem na Skraju w Gdańsku – Śródmieściu, Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz artystami działającymi w przestrzeni miasta.

Praca grupy, proces powstawania muralu udokumentowano w formie filmu krótkometrażowego, obrazu-opowieści o dzielnicy Gdańska i jej obecnych oraz dawnych mieszkańcach. Film będzie można obejrzeć we wtorek, 26 listopada 2019, o godz. 18, w KinoPorcie - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port Gdańsk.

 

mural_np-006_798x533
Młodzi mieszkańcy Nowego Portu opowiadają o swojej dzielnicy 
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Instytucje skorzystały z dotacji programu Patriotyzm Jutra finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które promuje w ten sposób działania związane z historią lokalną, tzw. "małą historią", ale też historią społeczną, gospodarczą czy historią wydarzeń.

Operatorem programu "Patriotyzm Jutra" jest od 2009 roku Muzeum Historii Polski. Na przestrzeni ostatnich lat rozdysponowano 24 mln zł i dofinansowano ponad 1100 projektów. Koszt realizacji projektu „Nowy Port – nowe spojrzenie” wynosi 29,15 tys. zł, z czego 26 tys. to dofinansowanie z programu.

 

Czytaj także:

Nowy Port. Mieszkańcy i turyści dowiadują się o historii dzielnicy - to początek większej inicjatywy

 

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?