• Start
  • Wiadomości
  • Mówić o emocjach i szukać pomocy. Wsparcie psychologiczne po zabójstwie prezydenta Gdańska

Mówić o emocjach i szukać pomocy. Wsparcie psychologiczne po zabójstwie prezydenta Gdańska

Młodzi ludzie, którzy byli pod sceną podczas tragicznego 27. finału WOŚP, rodzice kwestujący z dziećmi, gdańszczanie ale też osoby z całej Polski, seniorzy, uczniowie, pracownicy urzędu. Ponad trzysta osób skorzystało z pomocy psychologów Fundacji FOSA po zbrodni popełnionej na prezydencie Pawle Adamowiczu.
17.01.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
2019-01-14_zaloba_adamowicz_025_799x533.JPG
Pomoc psychologiczna po zabójstwie prezydenta Gdańska. Ważne aby wszyscy wiedzieli, że bliskość, poczucie bezpieczeństwa, rozmowa są najlepszą rzeczą, jaką można dać bliskim w trudnych chwilach
Gzregorz Mehring/www.gdansk.pl


Po ataku nożownika Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku uruchomił interwencyjną pomoc psychologiczną. Udzielają jej psychologowie z Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA w ramach Punktu Interwencji Kryzysowej. Rozmawiamy z Dastinem Suskim, psychologiem i wiceprezesem fundacji FOSA, która prowadzi pomoc psychologiczną dla potrzebujących gdańszczan po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza.


Alicja Katarzyńska: Kto dzwoni po pomoc, przychodzi do siedziby fundacji FOSA?
Dastin Suski: - Bardzo dużo osób szuka u nas pomocy psychologicznej i wsparcia. Do środy odbyło się ponad trzysta konsultacji w różnych formach: telefonicznych, osobistych i wyjazdowych do domu osób w największym kryzysie. Psychologowie pełnili całodobowe dyżury. Przychodzą całe rodziny z dziećmi, które były pod sceną w momencie ataku na prezydenta. Pytają, jak mają pomóc swoim dzieciom, jak wytłumaczyć to co się stało, żeby nie budzić lęku a jednocześnie pokazać, że to co się wydarzyło, było złe. Rodzice też nie wiedzą, czy mają się raczej kontrolować przy dziecku, czy mogą okazywać swoje emocje. Łatwiej przyjść po pomoc dla dziecka lecz po jednej, dwóch konsultacjach, kiedy rodzice widzą że dziecko jest „zaopiekowane”, dopuszczają do siebie swoje emocje i zaczynają o nich mówić. Pracujemy wówczas i z rodzicem i dzieckiem. Dzwonią świadkowie wydarzenia, którzy byli pod sceną i na scenie, ale też dzwonią bliscy tych osób z pytaniami, jak im pomóc. Dzwonią seniorzy, pytają co będzie dalej? Dla nich prezydent był przyjacielem, znają go z festynów, spotkań.

Dziś wydaje się, że większość mieszkańców Gdańska znała prezydenta Adamowicza, miała z nim kontakt, spotykała na miejskich uroczystościach. Komuś pomógł, do czegoś zmobilizował, z kimś rozmawiał parę minut, z innym współpracował kilka lat...

- Rzeczywiście, każdy z nas, gdańszczan, w jakiś sposób kojarzył pana prezydenta, widział go, rozmawiał, współpracował. Osoby drugiego tysiąclecia nie znają Gdańska bez prezydenta Adamowicza. Część osób pyta i wydawałoby się, że nie są to pytania natury psychologicznej, właściwie chcą wyjaśnień, dlaczego to się stało, jak to mogło się stać? Inni mówią, że czują ogromny żal, szok, smutek, płaczą, chociaż ich nie było w Gdańsku. To nie ma znaczenia - emocje są zawsze prawdziwe i autentyczne. Ważne, żeby dali sobie do tego prawo i wiedzieli, że to jest naturalne.

Każdy pewnie przeżywa to wydarzenie na swój sposób
- Tak. To są silne emocje, szok, stany lękowe, osoby mają problemy z zaśnięciem, nie opuszcza ich obawa, że zaraz wydarzy się znowu coś złego. Dręczące myśli, że może mogli coś zrobić, złapać napastnika, często szukają winy w sobie. Ważne żeby usłyszeli, że nie mieli na to wpływu. Natomiast smutek, żal - żałobę trzeba po prostu „przepracować”. Nasze najtrudniejsze, nieprzepracowane doświadczenia będą się nawarstwiały i przy kolejnych kryzysowych sytuacjach uruchamiały trudne emocje.
Nasza pomoc to nie tylko telefon. Byliśmy na miejscu tuż po zdarzeniu, czterech psychologów-interwentów udzielało bezpośredniego wsparcia na miejscu w pobliżu sceny. W sytuacjach szczególnych jeździliśmy do domów osób, które zgłaszały potrzebę wsparcia. Wiele osób przychodzi do siedziby fundacji FOSA, przyjeżdżają do Centrów Pracy Socjalnej MOPR w Gdańsku porozmawiać. Ważne aby wszyscy wiedzieli, że bliskość, poczucie bezpieczeństwa, rozmowa są najlepszą rzeczą, jaką można dać bliskim w trudnych chwilach. Apelujemy też do rodziców, żeby rozmawiali z dziećmi. Nawet jeżeli na co dzień nie dogadujemy się najlepiej, to w takich chwilach dobrze znaleźć czas, cierpliwość i wspierające słowo.
rozmawiała Alicja Katarzyńska


Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku informuje o zapewnionym, bezpłatnym wsparciu psychologicznym dla mieszkańców

ZAPRASZAMY DO KONTAKTU DZIECI, MŁODZIEŻ, DOROSŁYCH

Całodobowe wsparcie psychologiczne zapewnia – Fundacja „FOSA”
Tel. 787 960 860 i 577 772 838
- dyżury 3 psychologów w godz. 8.00 - 18.00
- dyżury 2 psychologów w godz. nocnych
- obsługa umówionych konsultacji dla mieszkańców (co godzinę)
Całodobowo telefon interwencyjny - Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Tel. 58 347 82 82
wsparcie psychologiczne i wsparcie psychiatryczne w tym dostęp do współpracujących specjalistów zaprzyjaźnionych organizacji za pośrednictwem ww. telefonu. 

W ciągu dnia wsparcia udzielają też psycholodzy w Centrach Pracy Socjalnej MOPR na terenie miasta (adresy, tel. na stronie: www.mopr.gda.pl)
Całodobowo - Centrum Interwencji Kryzysowej
Tel. 58 511 01 21 i 58 511 01 22

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?