• Start
  • Wiadomości
  • Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza na debatę z politykami i szykuje się do manifestu

Młodzieżowa Rada Miasta zaprasza na debatę z politykami i szykuje się do manifestu

„Mówię, współpracuję, decyduję” pod takim hasłem Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska organizuje debatę z politykami. Spotkanie odbędzie się 29 listopada w Europejskim Centrum Solidarności. Wśród zaproszonych gości jest m.in. europoseł Janusz Lewandowski i wieloletnia posłanka Jolanta Banach. Wydarzenie objęła patronatem Agnieszka Owczarczak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.
21.11.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młodzieżowa Rada miasta Gdańska i Młodzieżowa Rada Miasta Łodzi zapraszają na debatę z politykami. Spotkanie już 29 listopada w ECS.
Młodzieżowa Rada miasta Gdańska i Młodzieżowa Rada Miasta Łodzi zapraszają na debatę z politykami. Spotkanie już 29 listopada w ECS.
Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska

 

To już druga edycja debaty Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska. Pierwszą zorganizowano 5 czerwca tego roku podczas obchodów Święta Wolności i Solidarności. W wydarzeniu wzięło udział około 300 uczniów z gdańskich szkół ponadpodstawowych.

- W czerwcu debatowaliśmy z politykami. Tym razem postanowiliśmy zrobić inaczej. Uznaliśmy, że fajnie jest uaktywnić młodych ludzi i to politycy będą teraz pytać i słuchać, co mają do powiedzenia młodzi. Skupimy się na czterech kwestiach, po których młodzież będzie mogła zadawać pytania. W końcu to debata „o sprawach moich, twoich i naszych wspólnych” – mówi Paulina Nowak, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska ostatnich dwóch kadencji.  

Tematami debaty będą: edukacja obywatelska, współpraca jako klucz do osiągnięcia sukcesu, jednostka jako fundament wspólnoty, a czwartym tematem na koniec będzie pytanie, które młodzi chcą postawić wprost – czego żąda młodzież. Wśród zaproszonych gości jest z-ca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, wieloletnia posłanka Jolanta Banach, Sławomir Mentzen z Konfederacji Korwin, europoseł Janusz Lewandowski. Swojego przedstawiciela nie wytypowało jeszcze ugrupowanie Prawo i Sprawiedliwość. Warto dodać, że gościem honorowym debaty jest Agnieszka Owczarczak przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

- Będziemy zadawać gościom otwarte pytania. Zależy nam, żeby odpowiedzieć sobie i razem z politykami, jakie jest miejsce każdego z nas, jednostki na tle społeczeństwa. Przecież głos jednej osoby jest tak samo ważny, jak całej grupy, a chyba za mało zdajemy sobie z tego sprawę – dodaje Paulina Nowak.

Zagadnienie pt. „Współpraca jako element sukcesu” będzie prowadzony przez Młodzieżową Radą Miasta Łodzi, która razem z gdańską jest współorganizatorem całego wydarzenia w ECS. Bliską współpracę obie rady nawiązały podczas Międzynarodowej Konferencji w Dreźnie (International Dresden Dialogue "Creating Neue Heimat"), która odbyła się pod koniec września tego roku.

Zatem w przedostatni dzień listopada zapowiada się bardzo interesujące spotkanie. Po nim, następnego dnia w sobotę 30 listopada, młodzi radni z Gdańska i Łodzi spotkają się w Nowym Ratuszu przy Wałach Jagiellońskich, nie tylko po to, żeby podsumować debatę.

- Chcemy wystosować coś w rodzaju manifestu od nas młodych i rozesłać do wszystkich partii politycznych – dodaje Paulina Nowak.

Wydarzenie z politykami pt. „Mówię, współpracuję, decyduję” adresowane jest do młodzieży uczniów gdańskich szkół ponadpodstawowych.

- Wysłaliśmy zaproszenie do dyrektorów wszystkich placówek oświatowych w Gdańsku przy wsparciu Wydziału Rozwoju Społecznego. Pojawia się też młodzieżówki partyjne i nasi koledzy z inny młodzieżowych rad - mówi radna Paulina Nowak.

 Początek debaty o godz. 12 w Europejskim Centrum Solidarności. Zgłoszenia należy przesyłać przez formularz, który znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Wydarzenie na Facebooku 

CZYTAJ TAKŻE:

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska organizuje debatę. Zapisz się, przyjdź i dyskutuj

Młodzieżowa Rada Miasta Gdańska - głos młodych ma znaczenie. Rozmowa z przewodniczącą rady Pauliną Nowak

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim