Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Młodzi siatkarze i siatkarki razem. Od września 2016

W Gdańsku powstała Akademia Siatkówki Trefl. Od września w jej strukturach kształcić się będą wspólnie chłopcy i dziewczęta. - Rozpoczynamy w Gdańsku kolejny przyszłościowy projekt - zaznacza Kazimierz Wierzbicki, właściciel klubów siatkarskich Lotos Trefl i PGE Atom Trefl oraz prezes Stowarzyszenia Trefl Pomorze, które będzie nadzorować działanie Akademii.

Młodzi siatkarze i siatkarki razem. Od września 2016
A
A
data publikacji: 25 czerwca 2016 r.

Chłopcy i dziewczęta razem - od września w Akademii Siatkówki Trefl. W projekcie udział bierze siedem podstawówek z Gdańska i jedna z Sopotu
Chłopcy i dziewczęta razem - od września w Akademii Siatkówki Trefl. W projekcie udział bierze siedem podstawówek z Gdańska i jedna z Sopotu
Lotos Trefl Gdańsk

Akademia Siatkówki Trefl, której organizatorami są Stowarzyszenie Trefl Pomorze oraz Miasto Gdańsk, będzie już od września kształcić siatkarską młodzież nie tylko męską, ale również żeńską. To wielka innowacja w systemie szkolenia.

- Klasa koedukacyjna to zupełna nowość w szkoleniu młodzieży, ponieważ dotąd edukacja przebiegała wyłącznie w grupach męskich lub żeńskich. Teraz ci „sportowi” uczniowie będą jak cała reszta ich rówieśników uczęszczać do klasy łączonej, co da im możliwość takiego samego rozwoju także pod kątem psychicznym czy społecznym - mówi koordynator szkolenia młodzieży w siatkarskich klubach Grupy Trefl, trener Edward Pawlun. - W naszym projekcie ważna jest konsekwencja i pięciostopniowa piramida szkoleniowa, która zapewnia ciągłość sportowej edukacji od samego początku szkoły aż do jej końca. Najlepszym odbiorcą kultury fizycznej są w końcu dzieci, które pod okiem świetnych pedagogów mogą zacząć swoją sportową przygodę. Nie gwarantujemy, że zostaną sportowymi gwiazdami, ale wiemy, że będą takimi ludźmi, którzy na pewno poradzą sobie dobrze w życiu.

Uczniowie, którzy zechcą rozpocząć swoją siatkarską przygodę, będą szkolić się w projekcie pod egidą Stowarzyszenia Trefl Pomorze, a celem na ich drodze będzie jeden z dwóch klubów patronackich: męski Lotos Trefl Gdańsk lub żeński PGE Atom Trefl Sopot.


Wsparcie i zaangażowanie miasta

- W szkoleniu młodzieży w klubach spod znaku Trefla bardzo ważną rolę odgrywa Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Organizacja ta, wzorując się na odpowiedniku z Barcelony, zrzesza blisko 80 firm, które wspierają rozwój młodych sportowców - mówi Kazimierz Wierzbicki, właściciel obu klubów, który niedawno otrzymał tytuł Biznesmena Roku 2016. - Inaugurujemy projekt Akademii Siatkówki Trefl, w której strukturach kształcić się będą kolejne dziesiątki uzdolnionej młodzieży, zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Nie udałoby się to bez pomocy miasta. Pan prezydent Paweł Adamowicz już niejednokrotnie okazywał nam bardzo duże zaufanie, wspomagając nasze inicjatywy, za co jestem mu ogromnie wdzięczny. Dziś razem zapoczątkowujemy w Gdańsku kolejny przyszłościowy projekt.

Akademia Siatkówki Trefl wpisuje się idealnie w wizję szkolenia młodych sportowców, jaka przyświeca władzom Miasta Gdańsk.

- Zależy nam, aby sport szkolny był prowadzony w sposób uporządkowany i przemyślany a także bardzo systematyczny. Obecnie pracujemy nad tworzeniem klastrów i piramid szkoleniowych. Akademia jest pierwszym takim projektem, który zawiązujemy - podsumował Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańsk. 


Lokalna piramida szkolenia

Głównym celem Akademii Siatkówki Trefl jest stworzenie lokalnej piramidy szkolenia dziewcząt i chłopców w zakresie piłki siatkowej na wszystkich szczeblach edukacji szkolnej, zachęcenie uczniów do profesjonalnego uprawiania sportu a także propagowanie aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu. Ma ona także jednoczyć środowisko siatkarskie w obrębie miast, gmin i powiatów, dając tym samym szersze pole do działania i wdrażania projektów szkoleniowych w skali całego regionu.

Rolą obu klubów siatkarskich - PGE Atomu Trefla oraz Lotosu Trefla - jest stworzenie programu rozwoju Akademii Siatkówki Trefl poprzez wsparcie szkoleniowe zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, a także przez organizację turniejów mini siatkówki dla danego poziomu wiekowego.

Szkołą patronacką Akademii Siatkówki Trefl jest Szkoła Mistrzostwa Sportowego nr 3 w Gdańsku. Poza nią w projekcie bierze udział także siedem szkół podstawowych z Gdańska: Nr 5, 12, 19, 79, 85 i 86 oraz zlokalizowana w Sopocie „dziewiątka”.-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. WG (0)
www.gdansk.pl