Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Mieszkańcy, zdecydujcie kto ma zostać radnym dzielnicy!

W niedzielę, 5 czerwca, odbędą się pierwsze w historii Gdańska, wybory do Rad Dzielnic Matarnia i Przymorze Wielkie! Czy Rady Dzielnic są potrzebne? Co robią dla mieszkańców? Dziś, jako przykład podajemy Chełm oraz Ujeścisko-Łostowice.

Mieszkańcy, zdecydujcie kto ma zostać radnym dzielnicy!
A
A
data publikacji: 31 maja 2016 r.

Kameralna Matarnia chce być bardziej słyszalna w Gdańsku dzięki radnym dzielnicy
Kameralna Matarnia chce być bardziej słyszalna w Gdańsku dzięki radnym dzielnicy
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Obecnie w Gdańsku powołanych jest 30 Rad Dzielnic. Tego typu jednostki samorządu nie funkcjonują obecnie tylko w czterech dzielnicach: na Przymorzu Wielkim, Zaspie-Rozstajach, Matarni oraz Suchaninie.

Od poniedziałku, 31 maja, pytamy przedstawicieli już istniejących Rad Dzielnic, co dzięki nim zyskują mieszkańcy. Dziś przedstawiamy efekty pracy radnych z Chełmu i Ujeściska-Łostowic.
 

Na Przymorzu Wielkim aktywiści zbierali podpisy poparcia dla Rady Dzielnicy długimi miesiącami. Oby ich praca nie poszła na marne
Na Przymorzu Wielkim aktywiści zbierali podpisy poparcia dla Rady Dzielnicy długimi miesiącami. Oby ich praca nie poszła na marne
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Na Chełmie można skręcić w prawo i w lewo

Pod kątem liczby ludności największą dzielnicą Gdańska jest Chełm. Mieszka tu blisko 49 tysięcy osób.

- Dzięki temu, jako Rada Dzielnicy mamy całkiem duży budżet, co umożliwia nam realizację różnych, często niemałych inwestycji - podkreśla Marian Menczykowski, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Chełm.

Dzięki aktywności radnych, i budżetowi dzielnicy, w ostatnim czasie mieszkańcy tzw. Starego Chełmu zyskali park przy ul. Buczka.

Więcej na ten temat: Chełm. Ze starego skweru wyłania się piękny park

W sąsiedztwie zrewitalizowanego zieleńca odnowiono z kolei i doposażono plac zabaw dla dzieci.

Radni dzielnicy od samego początku, czyli od pięciu lat mocno wspierają szkoły działające na terenie Chełmu. Sfinansowali m.in. budowę placów zabaw przy podstawówkach nr 8, 19 i 47. Starają się też na bieżąco reagować na różne sygnały od mieszkańców.

- Po przebudowie ulicy Witosa był problem z wyjazdem z ulicy Cebertowicza. Udało nam się to załatwić. Dziś kierowcy mogą w tym miejscu wyjechać i w prawo i w lewo, co z kolei umożliwiło rozładowanie korków na kolejnych ulicach - tłumaczy przewodniczący Menczykowski.

Członkowie Rady zadbali też o instalację monitoringu na każdym skrzyżowaniu odcinka od pętli tramwajowej "Świętokrzyska" do ul. Sikorskiego. By piesi i kierowcy czuli się tu bezpieczniej. 

Obecnie walczą o atrakcyjne zagospodarowanie największego dzielnicowego zieleńca – Jaru Wilanowskiego.


Ujeścisko-Łostowice stawiają na integrację

Piotr Lachowski, przewodniczący dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, przyznaje, że tutejszym radnym dobrze układa się współpraca z mieszkańcami i miejskimi instytucjami. Radzie dzielnicy, po kilku latach starań, udało się doprowadzić do remontu ul. Łódzkiej. Prace rozpoczęły się przed kilkoma dniami. A sukcesów jest dużo więcej, niekoniecznie spektakularnych, ale często ułatwiających codzienne życie tutejszych mieszkańców.

- Współpraca, na przykład z Zarządem Dróg i Zieleni, przekłada się na skuteczne załatwianie bieżących spraw, konkretnych zapotrzebowań, które zgłaszamy. Tak było między innymi z bezpiecznym dojściem dzieci do szkoły. Mamy też stały kontakt ze Strażą Miejską - podkreśla przewodniczący Lachowski.

Rada także chętnie współpracuje ze szkołami.

- Wspólnie organizujemy różne akcje, na przykład Czyste Południe Gdańska, która odbyła się w tym roku, a także wszelakie imprezy tematyczne dedykowane mieszkańcom, głównie sportowe i koncerty - wylicza Lachowski, przyznając, że radni Ujeściska-Łostowic stawiają na działania integracyjne. Dzięki temu mieszkańcy mogą np. wziąć udział w różnych turniejach organizowanych przez Radę Dzielnicy, m.in. piłki nożnej czy gry w szachy.

Na Ujeścisku i Łostowicach większość terenów, często zadbanych, należy do spółdzielni mieszkaniowych bądź osób prywatnych. Budżet Rady Dzielnicy jest więc wykorzystywany np. do realizacji placów zabaw, które powstały przy zbiorniku retencyjnym "Świętokrzyska II" oraz przy ul. Wielkopolskiej. Do tego postawiono siłownię "pod chmurką" przy ul. Warszawskiej, a kolejna w tym roku pojawi się przy ul. Cedrowej.

W najbliższych miesiącach przy ul. Człuchowskiej zaplanowano stworzenie miejsca do tzw. bezpiecznego palenia ogniska. By przyjemnie i aktywnie można było spędzać czas wolny.


Warto zapamiętać!

By wybory do Rad Dzielnic były ważne, musi wziąć w nich udział co najmniej 5 procent mieszkańców danej dzielnicy objętych rejestrem wyborców.

Pamiętać trzeba, że frekwencja podczas wyborów ma wpływ na wysokość rocznego budżetu danej rady. A konkretnie: jeżeli w wyborach weźmie udział mniej niż 14 proc. osób, wówczas Rada Dzielnicy otrzyma 4 zł na każdego mieszkańca. Jeżeli frekwencja wyniesie 14-16 proc. to do budżetu dzielnicy wpłynie 5 zł na każdego mieszkańca, a jeśli zagłosuje ponad 16 proc. mieszkańców - Rada Dzielnicy będzie miała do rozdysponowania 6 zł na każdego mieszkańca.-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora