• Start
  • Wiadomości
  • Mieszkańcy zdecydowali: zobacz, który z parków w mieście zdaniem gdańszczan jest najpiękniejszy

Mieszkańcy zdecydowali: zobacz, który z parków w mieście zdaniem gdańszczan jest najpiękniejszy

Znamy już wyniki głosowania na najpiękniejszy park w naszym mieście. Nie Park Oliwski, Brzeźnieński czy Jelitkowski, ale ten w dzielnicy Orunia okazał się mieć najwięcej miłośników wśród gdańszczan.
15.11.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Park Oruński - zdaniem głosujących niekwestionowany zwycięzca w naszym plebiscycie

Gdańsk jest zielonym miastem, o czym świadczy kilkadziesiąt parków, w których mogą wypoczywać mieszkańcy i turyści. Ciekawi, który z nich cieszy się największą popularnością i sympatią odwiedzających, od października prowadziliśmy na naszej stronie głosowanie, w którym wzięło udział dziesięć - naszym zdaniem najciekawszych, które oprócz niewątpliwego uroku mają też ciekawą historię. Które z nich są najciekawsze i najbardziej atrakcyjne? W głosowaniu wzięło udział ponad 1600 osób. Znamy już wyniki!

To jeden z najstarszych parków - jego początki sięgają końca XVI stulecia. Dzięki trwającym wiele dziesiątek lat zabiegom przedstawicieli najbogatszych rodów gdańskich: Bartłomieja Schachmana, Jana Czirenberga, Albrechta Groddecka oraz Johana Reygera, ogród osiągnął rzadko spotykane piękno i rozkwit, a pod koniec XVIII wieku jego sława wykraczała daleko poza granice miasta, a nawet kraju. O którym gdańskim terenie zielonym mowa? Oczywiście o Parku Oruńskim. To on, zdaniem aż 39% głosujących zasługuje na zwycięstwo w plebiscycie na najpiękniejszy park miejski w Gdańsku.

Tym co, z pewnością przysłużyło się zwycięstwu Parku Oruńskiego jest z pewnością jego bogate tło historyczne, ale także malownicza aleja czterdziestu lip, liczne stawy położone na różnych poziomach, wodospad oraz piękny, zabytkowy pałacyk. W parku znajduje się również znany Pomnik Tatara RP.

 Co za zaskoczenie! Park Oliwski dopiero na drugim miejscu

Park Oliwski - jeden z siedmiu zabytkowych parków w Gdańsku, choć najbardziej znany, zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów z całej Polski, uplasował się dopiero na drugim miejscu. Zagłosowało na niego 27%.

Przypomnijmy, że ten rozległy park tylko w ciągu ostatnich dwóch lat zyskał nową część rekreacyjną, położoną między ogrodem botanicznym a ulicą Opacką. Dziś odwiedzający mogą spacerować po przepięknym ogrodzie barokowym z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna. W części parku powstał także ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego, a w najbliższym czasie rozpoczną się pracę przebudowy rotundy Palmiarni i remontu Groty Szeptów. Na terenie parku znajduje się Pałacu Opatów, który służy za siedzibę oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, gdzie możemy oglądać wystawy sztuki współczesnej. Natomiast w Spichlerzu Opackim znajduje się drugi oddział Muzeum - Etnografii.

Ostatni na podium: Park im. Ronalda Reagana. To również jest spore zaskoczenie, ponieważ akurat temu parkowi nie brakuje atutów

Ostatnie miejsce na podium zajął Park im. Ronalda Reagana - zdaniem 9% głosujących to właśnie ten teren zasługuje na miano najpiękniejszego. To jeden z trzech parków nadmorskich obok Brzeźnieńskiego i Jelitkowskiego, najmłodszy z nich wszystkich. Teren znajdujący się w dzielnicy Przymorze Wielkie - zajmuje 55,5 ha i rozciąga się od ulicy Piastowskiej w Jelitkowie do alei Hallera w Brzeźnie. Został nazwany imieniem prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na terenie parku znajdują się lasy iglaste i liściaste, łąki, trzcinowiska, ozdobne krzewy, dwa stawy wodne, kanały wodne z drewnianymi kładkami, alejki spacerowe, tereny rekreacyjne: drogi rowerowe oraz skatepark. Park dzieli od plaży droga rowerowa oraz pas ochronnych wydm.

TV

Gdański zegar spełnia życzenia?