PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Michał Winiarski trenerem Trefla Gdańsk: - Przymierzałem się do tego przez ostatnie dwa lata

Michał Winiarski trenerem Trefla Gdańsk: - Przymierzałem się do tego przez ostatnie dwa lata
Jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich siatkarzy przez najbliższe dwa lata będzie szkoleniowcem Trefla Gdańsk. Dla mistrza świata z 2014 roku sezon 2019/2020 będzie debiutanckim w roli pierwszego trenera, który w czwartek, 6 czerwca, przedstawił swoich najbliższych współpracowników.
Michał Winiarski nowym trenerem Trefla Gdańsk
Michał Winiarski nowym trenerem Trefla Gdańsk
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Michał Winiarski to jedna z najważniejszych postaci polskiej siatkówki. Karierę zawodniczą rozpoczynał w 2002 roku w AZS-ie Częstochowa, a następnie występował w PGE Skrze Bełchatów, włoskim Trentino Volley oraz w Rosji w klubie z Nowego Urengoju. W 2006 roku - w wieku 22 lat - został wicemistrzem świata, osiem lat później - już w roli kapitana reprezentacji Polski - mistrzem świata. W biało-czerwonych barwach wywalczył także m.in. złoto Ligi Światowej i srebro Pucharu Świata. 

Po zdobyciu złotego medalu mistrzostw świata w 2014 roku ogłosił zakończenie kariery reprezentacyjnej, a trzy lata później - zawodniczej. Przez następne dwa sezony w PGE Skrze Bełchatów pracował jako drugi trener u boku jednego z najlepszych fachowców - Roberto Piazzy.

W sezonie 2019/2020 Winiarski będzie trenerem siatkarzy Trefla Gdańsk. 

- Bardzo się cieszę, że nowym trenerem Trefla będzie Michał Winiarski, osoba, której, myślę kibicom i całemu środowisku nie trzeba przedstawiać. To bardzo utytułowany zawodnik, legenda polskiej siatkówki. Cieszę się, żę mamy na pokładzie taką osobę w Gdańsku i myślę, że swoim nowym spojrzeniem, zaangażowaniem, wszystkimi przymiotami, które cechowały go na boisku: wielką pracowitością, odwagą, zaciętością w grze będzie także inspirował naszych zawodników na boisku - mówił podczas specjalnej konferencji Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska. - Trefl będzie odmieniony, ale zależy nam by nasza hala nadal była domem pełnym emocji. Zależy nam też na tym, i nowy trener na pewno temu sprosta, aby nasze młode kadry, nasi młodzi złoci medaliści zaczęli pukać do drzwi kadry pierwszej drużyny. Nie tylko Szymon Jakubiszak czy Paweł Majcherski.

- Zawsze miasto Gdańsk było z siatkarzami, zawsze dużo dla nas robiło i wiem, że dzisiaj będzie to kontynuowane, jako że są deklaracje z jednej i z drugiej strony. Dziękuję panie prezydencie - Kazimierz Wierzbicki, właściciel Trefla, zwrócił się do Piotra Borawskiego. - Wiem , że włożył pan osobiście dużo serca w to porozumienie, wiem , że jest pan naszym kibicem, co sobie bardzo cenimy. Wielki szacunek dla pana i dla pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz.

Sezon 2019/2020 będzie debiutanckim Winiarskiego w roli pierwszego szkoleniowca. 

- Bardzo dziękuję Miastu Gdańsk i firmie Trefl za wsparcie. Uwierzyłem w ten projekt, poczułem, że już mogę pracować jako pierwszy szkoleniowiec. Bardzo podobało mi się to, że mam wpływ na budowanie zawodników i zespołu, że jest w Gdańsku atmosfera dla siatkówki. Wierzę, że udało się zbudować zespół, który będzie walczył z najlepszymi - mówił z kolei Winiarski. - Wierzę, żę sytuacja, w której jesteśmy da nam dużo emocji i energii

Trefl podpisał umowę z nowym trenerem na dwa lata z opcją przedłużenia na rok. 

- Chciałbym podziękować miastu Gdańsk, firmie Trefl i wszystkim naszym parterom i sponsorom, że ten projekt i dalsza działalność klubu jest niezagrożona, że mogliśmy wspólnie budować drużyną na kolejny sezon. I cieszę się, że do Gdańska przychodzi trener Winiarski, bo myślę, że Gdańsk to jest idealne miejsce na start kariery trenerskiej trenera Winiarskiego - dodał prezes Trefla Gdańsk Dariusz Gadomski. - Wierzę w ten projekt, w Michała, długo rozmawialiśmy, o jego wizji drużyny, celach, które sobie postawiliśmy na najbliższe lata. Wierzymy, że Gdańsk nadal będzie świecił na siatkarskiej mapie. Drużyna jest już zbudowana, powoli będziemy ogłaszać, kto w niej zagra. Na pewno będzie to drużyna perspektywiczna. Chcemy, żeby pokazała charakter, jak w zeszłym sezonie w Lidze Mistrzów. 

 

Na zdjęciu od lewej: Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska, Kazimierz Wierzbicki - właściciel firmy Trefl, Dariusz Gadomski - prezes Trefla Gdańsk oraz Michał Winiarski - mistrz świata z 2014 roku i nowy trener siatkarzy Trefla
Na zdjęciu od lewej: Piotr Borawski - zastępca prezydenta Gdańska, Kazimierz Wierzbicki - właściciel firmy Trefl, Dariusz Gadomski - prezes Trefla Gdańsk oraz Michał Winiarski - mistrz świata z 2014 roku i nowy trener siatkarzy Trefla
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Podczas konferencji ogłoszono także kto będzie w sztabie szkoleniowym trenera Winiarskiego. 

  • stanowisko drugiego szkoleniowca obejmuje Roberto Rotari, który ma bogate doświadczenie w ligach włoskich, w siatkówce młodzieżowej, a w ostatnim sezonie pracował we włoskim BluVolley Verona jako pierwszy trener drużyny Serie B oraz szkoleniowiec zespołu U16.
  • statystykiem Trefla zostanie Dominik Posmyk, który w Skrze PGE pracował jako trener oraz statystyk juniorskiego zespołu z Bełchatowa, pomagał także sztabowi seniorskiej drużyny bełchatowian, w kwietniu tego roku zasilił kadrę szkoleniową kobiecej reprezentacji U16. 
  • za przygotowanie fizyczne zawodników ponownie będzie odpowiadać Wojciech Bańbuła. Będzie to jego drugi sezon w Treflu Gdańsk, do którego dołączył przed sezonem 2018/2019, przenosząc się nad Bałtyk z Jastrzębskiego Węgla.
  • Fizjoterapeutą pozostaje Piotr Ślugajski
  • funkcję kierownika drużyny niezmiennie będzie pełnić Jacek Rybak.

- Dobierając sztab szkoleniowy istotne dla mnie było, byśmy wszyscy pracowali według zbliżonego systemu. Z Roberto poznaliśmy się podczas mojej gry we Włoszech, wiele pozytywów słyszałem na jego temat także od trenerów zagranicznych, których znam bardzo dobrze. Przed nawiązaniem współpracy odbyliśmy wiele rozmów. Dla mnie praca z asystentem, który już na samym początku wspólnej drogi rozumie wizję, jaką chcę przekazać zawodnikom, jest naprawdę bardzo dużym handicapem. Roberto, tak samo zresztą jak i Dominik Posmyk, jest osobą bardzo dobrze zorganizowaną, bardzo szczegółową i precyzyjną co do statystyk i do liczb, co jest dla mnie nieocenioną pomocą. Cieszę się, że będę miał u boku ludzi, którzy bardzo dużo mi pomogą od strony czysto statystycznej, liczbowej - powiedział Winiarski.

 

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl