Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Miasto remontuje 600 mieszkań komunalnych. Zobacz efekty pracy specjalnej grupy remontowej

Specjalna grupa remontowa powołana przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych odnawia miejskie lokale mieszkaniowe, które czekają na zasiedlenie. Zobacz, jak wyglądają przed i po remoncie.

Miasto remontuje 600 mieszkań komunalnych. Zobacz efekty pracy specjalnej grupy remontowej
A
A
data publikacji: 22 sierpnia 2016 r.

Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Prezydent Paweł Adamowicz zobowiązał Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych do wyremontowania w 2016 roku 300 wolnych lokali mieszkalnych, kolejne 300 ma zostać wyremontowanych w 2017 roku. Pisaliśmy o tym w styczniu. 
 

600 mieszkań do remontu. Zdewastowane zasoby komunalne


W Gdańsku na mieszkanie komunalne bądź socjalne czeka około 2 tys. rodzin. Mimo że w zasobach miasta jest kilkaset pustostanów, to oczekujący nie mogą liczyć na szybkie zamieszkanie, ponieważ większość z lokali jest zniszczona przez poprzednich najemców. Na ścianach jest grzyb, a mieszkania nie były „odświeżane” czy malowane nawet kilkadziesiąt lat.

Mieszkania są odzyskiwane zazwyczaj po eksmisji osób niepłacących czynszu (ściągalność czynszów komunalnych wynosi obecnie 91 proc.) lub po śmierci najemców. Większość z mieszkań wymaga generalnego remontu.


Remonty 600 mieszkań, które trafią do mieszkańców, są wykonywane przez specjalnie do tego stworzoną w GZNK Grupę Remontową oraz wyłonione w postępowaniu przetargowym firmy zewnętrzne.

W składzie Grupy Remontowej realizującej remonty są osoby skierowane przez Powiatowy Urząd Pracy do wykonywania prac w ramach robót publicznych. Dział liczy 62 osoby (w tym 60 osób skierowanych przez PUP).

W 2016 r. na remonty 300 mieszkań komunalnych i socjalnych wydanych zostanie około 8 mln zł. 
 Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora