PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Marsz Ponad Podziałami przejdzie ulicami Gdańska. „Zróbmy to razem, jako obywatele Polski”
Marsz Ponad Podziałami przejdzie ulicami Gdańska. „Zróbmy to razem, jako obywatele Polski”
Przeciwko nienawiści i ponad podziałami - w środę, 6 lutego, młodzi ludzie z całego Trójmiasta przejdą ulicami Gdańska w marszu protestacyjnym. Do licealistów dołączyć może każdy. Akcja rozpocznie się o godz. 12 pod Dworem Artusa.
Od lewej: pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i główna organizatorka Marszu Ponad Podziałami Julia Borzeszkowska
Od lewej: pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i główna organizatorka Marszu Ponad Podziałami Julia Borzeszkowska podczas konferencji prasowej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Impulsem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Na fali działań przeciwko mowie nienawiści i szeroko rozumianych przejawów przemocy w przestrzeni publicznej, swój głos postanowili wyrazić uczniowie szkół w Trójmieście. Ich protest wobec agresji i braku szacunku do drugiego człowieka - Marsz Ponad Podziałami - odbędzie się w środę, 6 lutego, o godz. 12. 

- Spotkamy się przy Dworze Artusa, spod którego przejdziemy głównymi ulicami miasta, kończąc na Placu Solidarności - mówi Julia Borzeszkowska, główna organizatorka marszu. - Chcemy to zrobić razem, ponad podziałami, ramię w ramię przeciwko nienawiści, jako wszyscy młodzi ludzie, obywatele Polski, mieszkańcy Gdańska, Trójmiasta. Bardzo gorąco zachęcamy każdego do naszej inicjatywy. Niech to będzie coś wielkiego.

Julia jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku - Topolówki. Zainicjowaną przez nią akcję współtworzą licealiści z jej i innych gdańskich szkół, m.in. I, V i VIII LO i techników, a także sopockich i gdyńskich liceów. Ale choć to oni są siłą napędową akcji, udział w niej może wziąć każdy, niezależnie od wieku i przekonań - marsz jest otwarty i apolityczny, nieskierowany przeciwko żadnej konkretnej grupie czy osobie. Wręcz przeciwnie.

- Chcemy, żeby ta inicjatywa nas połączyła. Jako młodzi ludzie czujemy potrzebę, żeby zrobić coś nowego, żeby zaprzeczyć temu wszystkiemu, co mówi się o nas: że się nie interesujemy tym, co się dzieje w kraju, w życiu społeczeństwa, w życiu politycznym. To nie jest prawdą. Udowodnimy to, spotykając się 6 lutego na marszu - dodaje Borzeszkowska.


Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniach
Marsz jest apolityczny i niepowiązany z żadnym ruchem, dlatego uczniowie przygotowali własne znaczki, które przypną podczas akcji: serce w dłoniach
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Akcję protestacyjną licealiści organizują samodzielnie, ale wspiera ich miasto Gdańsk. Podczas konferencji prasowej Marszu Ponad Podziałami, która odbyła się we wtorek, 5 lutego, pełniąca obowiązki prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podziękowała uczniom za pomysł i realizację marszu.

- Jestem wam bardzo wdzięczna za tę inicjatywę. Udowadniacie waszą postawą ostatnie słowa śp. prezydenta Pawła Adamowicza, powiedziane publicznie, o tym, że trzeba dzielić się dobrem, być szczodrym, a Gdańsk jest najwspanialszym miejscem na Ziemi - skomentowała Dulkiewicz.


Główni organizatorzy marszu - przedstawiciele z liceów nr 1, 3, 5 i 8 w Gdańsku, oraz przedstawiciele miasta: Piotr Kowalczuk, Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Skorupka-Kaczmarek
Główni organizatorzy marszu - przedstawiciele z liceów nr I, III, V i VIII w Gdańsku, oraz przedstawiciele miasta: Piotr Kowalczuk, Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Skorupka-Kaczmarek
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Podczas marszu  wygłoszonych zostanie 21 postulatów dotyczących oczekiwań młodzieży wobec polityków, osób publicznych i mediów, co stanowi nawiązanie do słynnych „21 Postulatów MKS”. Stworzone przez siebie żądania licealiści publikują na Facebooku na stronie Młodzi Ponad Podziałami. Tak brzmią pierwsze trzy punkty:

1. Apelujemy o podwyższenie poziomu debaty publicznej.
2. Zwracamy się do polityków o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa.
3. Żądamy niezależnych, obiektywnych mediów publicznych.

- Mówimy w naszych postulatach o tym, co nam się nie podoba, co byśmy chcieli zmienić i jak byśmy chcieli, żeby rzeczywistość wyglądała, a także jaką rolę młodzież powinna pełnić w naszym kraju i społeczeństwie. Przedstawiamy nową wersję słynnych 21 Postulatów, aktualną w XXI wieku - tłumaczy licealistka.

Po zakończeniu marszu postulaty zostaną wysłane w oficjalnych listach do przedstawicieli kraju - prezydenta, premiera, marszałków sejmu i senatu, żeby mogli się z nimi zapoznać. 

By podkreślić protestacyjną formę przemarszu, odbędzie się on w godzinach 12.00-13.00, czyli w czasie, kiedy planowo wszyscy uczniowie mają zajęcia lekcyjne. - Wyjście z placówek edukacyjnych jest możliwe, tak jak zawsze w tego typu sytuacjach, za wiedzą i zgodą rodziców lub opiekunów - przypomina zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk, który będzie reprezentował Miasto Gdańsk podczas marszu.

Marsz Ponad Podziałami rozpocznie się pod Dworem Artusa w Gdańsku (ul. Długi Targ 43/44), następnie przejście ul. Długą przez Złotą Bramę - ul. Bogusławskiego - Wały Jagiellońskie - Hucisko - Podwale Grodzkie - Wały Piastowskie - Doki - na Plac Solidarności pod pomnik Trzech Krzyży.


Trasa Marszu Ponad Podziałami
Trasa Marszu Ponad Podziałami
mat. organizatoraAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze