• Start
  • Wiadomości
  • Marsz Ponad Podziałami w środę - młodzież Trójmiasta przeciw mowie nienawiści

Marsz Ponad Podziałami - młodzież Trójmiasta przeciw mowie nienawiści

Uczniowie szkół średnich spotkają się w środę, 6 lutego, pod Dworem Artusa, by przejść w protestacyjnym Marszu Ponad Podziałami. - Nie podoba się nam język debaty publicznej w Polsce. Chcemy to zamanifestować - mówi jeden z organizatorów. Każdy może dołączyć do marszu. Zachęcamy do obejrzenia spotu promującego wydarzenie.
04.02.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ponadPodziala


Marsz Ponad Podziałami to inicjatywa młodzieży ze szkół średnich Trójmiasta. Jego inicjatorką była Julia z gdańskiej Topolówki, której idea szybko rozprzestrzeniła się po wielu liceach i technikach.

- Śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza na pewno wpłynęła na to, że postanowiliśmy podjąć konkretne kroki by okazać sprzeciw wobec mowy nienawiści i braku szacunku do drugiego człowieka, stąd nasz marsz protestacyjny - mówi Maciej Hoffmann, jeden z organizatorów Marszu. - Jesteśmy na etapie wchodzenia w dorosłość, my również mamy wpływ na to, jak ten świat może wyglądać. To jak on wygląda teraz, jaki jest język debaty publicznej w Polsce, nam się nie podoba.

By podkreślić protestacyjną formę przemarszu, zorganizowano go w godzinach 12 - 13, czyli w czasie kiedy planowo wszyscy uczniowie mają zajęcia lekcyjne. Marsz nie ma charakteru politycznego. Organizatorzy podkreślają, że zaproszony jest każdy, niezależnie od wieku, poglądów czy wszelkich innych różnic społecznych.

Podczas marszu, który przejdzie trasą Dwór Artusa – Brama Wyżynna – Dwór Artusa, wygłoszonych zostanie 21 postulatów dotyczących oczekiwań młodzieży wobec polityków, osób publicznych i mediów - oczywiście różnią się one od pamiętnych „21 Postulatów MKS".

Jeszcze przed wydarzeniem, młodzi ogłosili trzy z nich na fanpage`u Młodych Ponad Podziałami na Fb.

1. Apelujemy o podwyższenie poziomu debaty publicznej

2. Zwracamy się do polityków o zaprzestanie celowego pogłębiania podziałów społeczeństwa

3. Żądamy niezależnych, obiektywnych mediów publicznych


Ważnym elementem akcji społecznej jest spot reklamowy przygotowany przez organizatorów i uczestników umieszczony na tym samym fanpage'u. Recytowany wielogłosem przez uczniów wiersz Rafała Bryndala – "Szacunek" przekazuje właśnie to, na czym młodzieży zależy.


Marsz odbędzie się 6 lutego 2019 r. w godz. 12-13. Start pod Dworem Artusa, przejście do Bramy Wyżynnej i z powrotem.



TV

To przedszkole jest wzorem