Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Małżeństwo, miłość i trwałe więzi - dla tych, którzy odważyli się sformalizować swój związek

We wtorek, 7 lutego, startuje Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa - czas wypełniony spotkaniami przygotowanymi z myślą o parach, które powiedziały sobie oficjalnie “tak”. Rozmawiamy z Agnieszką Kamińską, prezeską oddziału gdańskiego Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich, które jest głównym organizatorem małżeńskiego tygodnia w Gdańsku.

Małżeństwo, miłość i trwałe więzi - dla tych, którzy odważyli się sformalizować swój związek
A
A
data publikacji: 06 lutego 2017 r.

Izabela Biała: Dlaczego Tydzień Małżeństwa a nie po prostu - tydzień par, które żyją ze sobą w wieloletnich związkach?

fot. archiwum rodzinne

Agnieszka Kamińska: - Ponieważ “Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa” (który obchodzono po raz pierwszy w 1997 roku w Anglii - red.) pomyślany został od początku, jako święto małżonków, par, które wybrały taką właśnie formę wspólnego spędzenia życia. Naszym celem nie jest namawianie ludzi do zawarcia małżeństwa. Koncentrujemy się na osobach, które odważyły się sformalizować swój związek i zachęcamy je, by zadbały o łączące małżonków więzi. Propagujemy ideę trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji żona - mąż. A dlaczego skupiamy się na małżeństwach i narzeczonych, a nie na wszystkich parach? To trochę byłoby tak, jakby do “szkoły rodzenia” zaprosić tych, którzy jeszcze nie spodziewają się dziecka…

Udział w wydarzeniach odbywających się w ramach “Tygodnia” wymaga wcześniejszej rezerwacji. Czy są jeszcze wolne miejsca?

- Miejsc na warsztaty już nie ma, ale zapraszamy serdecznie do rezerwacji wejść na pozostałe wydarzenia. 7 lutego, podczas gali otwarcia “Tygodnia” w Europejskim Centrum Solidarności będzie okazja, by zobaczyć przesympatyczny spektakl teatralny “Scena z życia małżeńskiego” odegrany przez parę małżonków z Teatru Wybrzeże. Co ciekawe, przedstawienie będzie komentowane przez ekspertów, którzy opowiedzą o dynamice oglądanej pary. Tego wieczoru będziemy też mówić o tym, jak wygląda instytucja małżeństwa w różnych krajach świata; będzie można po prostu poczuć klimat idei całego “Tygodnia”.

Gdzie jeszcze warto się wybrać?

- Polecam wykład pt. “Cudownie dopasowani”, który odbędzie się 11 lutego, również w ECS. Po raz pierwszy podczas “Tygodnia Małżeństwa” spojrzymy na inne niż psychologiczne aspekty dobrego życia w związku. Spotkanie poprowadzą: trener personalny, dietetyk i stylistka, którzy opowiedzą uczestnikom, jak ważne jest, by wspólnie dbać o kondycję i jak dużo mogą wnieść do związku nawet drobne zmiany.

Z myślą zwłaszcza o “początkujących” małżeństwach zaplanowaliśmy wykład pt. “Poznawanie siebie jako pierwszy krok do budowania relacji”, który odbędzie się 9 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Oraz oczywiście debatę na Uniwersytecie Gdańskim na temat przyszłości małżeństwa. W ubiegłym roku dyskusja na ten sam temat odbyła się podczas gali otwarcia, wnioski z niej płynące były tak cenne a “temperatura” rozmów tak wysoka, że postanowiliśmy w tym roku uczynić z niej osobne wydarzenie.

Jak się można zapisać?

- Żeby zapisać się na wydarzenie w ramach "Międzynarodowego Tygodnia Małżeństw" wystarczy wejść w link do formularza pod jego opisem. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej "Tygodnia".


Czytaj także: 

Chcesz mieć walentynki co dzień - weź udział w Tygodniu Małżeństwa-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora