PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Malowanie światłem na Młodym Mieście w Gdańsku. Bezpłatne warsztaty fotograficzne
Malowanie światłem na Młodym Mieście w Gdańsku. Bezpłatne warsztaty fotograficzne
„Przyjdź i pomaluj Młode Miasto” - zachęcają Stocznia Cesarska i Shipyard City Gdańsk, i zapraszają na bezpłatną naukę fotografii pod okiem Grzegorza Mehringa. Warsztaty odbędą się w sobotę, 9 lutego, na terenie Młodego Miasta. Wstęp wolny.
Malowanie światłem pozwala tworzyć fotografie z niepowtarzalnym wzorem
Malowanie światłem pozwala tworzyć fotografie z niepowtarzalnym wzorem
źródło: Pixabay


Malowanie światłem to technika fotograficzna, w której światło jest „nanoszone” na zdjęcie za pomocą ręcznego źródła światła podczas długiej ekspozycji. Jest jedną z najbardziej kreatywnych sposobów na interesujące nocne zdjęcia.

Tej ciekawej techniki będzie można nauczyć się już w sobotę, 9 lutego, na terenie Młodego Miasta. Uczestnicy będą mogli się dowiedzieć, jak „namalować” na zdjęciu proste motywy, jak np. kolorowe koła czy serca, a także te trudniejsze - m.in., anioły, statki czy gdańskie żurawie!

- Uczestnicy warsztatów nauczą się tworzenia nowych, ciekawych zdjęć w nocy. Kolorowe latarki, czy inne źródła światła potrafią stworzyć niesamowity efekt na zdjęciach - mówi fotograf Grzegorz Mehring, który poprowadzi warsztaty. I dodaje: - Przyjść może każdy, kto interesuje się fotografią albo chce miło spędzić czas, a przy okazji nauczyć się czegoś nowego w fotografii.


Grzegorz Mehring jest m.in. autorem zdjęcia, które znalazło się na okładce albumu pt. Gość - Arcybiskup Tadeusz Gocłowski . Nz. autor ze swoim dziełem, Europejskie Centrum Solidarności 2016 r.
Grzegorz Mehring jest m.in. autorem zdjęcia, które znalazło się na okładce albumu pt. "Gość - Arcybiskup Tadeusz Gocłowski". Nz. autor ze swoim dziełem, Europejskie Centrum Solidarności 2016 r.
Fot. Mateusz Ochocki / KFPKILKA WSKAZÓWEK OD PROWADZĄCEGO:

  • Najważniejszy jest aparat. Musimy posiadać taki, w którym możemy ustawić długi czas ekspozycji (co najmniej 10 sek.). Im dłuższy czas naświetlania, tym ciekawsze efekty na zdjęciu można uzyskać.

  • Potrzebny nam będzie również szerokokątny obiektyw. Opcjonalnie można używać lamp błyskowych, ale w sprzęcie, gdzie jest możliwość wyzwolenia błysku na ostatnią lamelkę migawki.

  • Obowiązkowo musimy mieć statyw albo stabilną powierzchnię - robienie zdjęć z ręki jest wykluczone.

  • I na koniec - źródła światła: bezprzewodowa lampa błyskowa, latarka, tuby led. Im większa różnorodność kolorów, tym ciekawsze będą nasze zdjęcia.

  • Należy pamiętać też o zapasowych bateriach. Przydać się może również wężyk spustowy.


Warsztaty z malowania światłem organizują inwestorzy z Młodego Miasta: Stocznia Cesarska i Shipyard City Gdańsk. Odbędą się one w sobotę, 9 lutego, o godzinie 18:00. Zbiórka przed budynkiem Dyrekcji. Udział jest bezpłatny. 


O prowadzącym: Grzegorz Mehring fotografią zajmuje się od ponad 20. lat. Przez 12 lat pracował jako fotoreporter w znanych trójmiejskich dziennikach: „Wieczorze Wybrzeża” i  „Dzienniku Bałtyckim”. Dziś jego zdjęcia można zobaczyć m.in. na portalu gdansk.pl i w galerii Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Dokumentuje najważniejsze wydarzenia w Trójmieście i na Pomorzu. 


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl