PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Letnie koncerty w Parku Oruńskim. Śleszyńska, Polk, Stalińska i inni. Wstęp wolny!
Letnie koncerty w Parku Oruńskim. Śleszyńska, Polk, Stalińska i inni. Wstęp wolny!
Przez całe lato w Parku Oruńskim odbywać się będą koncerty piosenki aktorskiej - lubiany przez mieszkańców cykl muzycznych wydarzeń z udziałem znakomitych polskich artystów. W lipcu i sierpniu na scenie Amfiteatru Orana staną: Hanna Śleszyńska (niedziela, 7 lipca), a w innych terminach: Piotr Polk, Karolina Piechota, Katarzyna Rogalska i Dorota Stalińska. Na wszystkie koncerty wstęp wolny.
Dorota Stalińska wystąpi w amfiteatrze w Parku Oruńskim na zakończenie sezonu ze specjalnym programem
Dorota Stalińska wystąpi w amfiteatrze w Parku Oruńskim na zakończenie sezonu ze specjalnym programem
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Park Oruński im. Emilii Hoene (która w testamencie darowała ziemię miastu) to jedno z ciekawszych tego typu „zielonych płuc” Gdańska. Jest jednym z najstarszych parków i drugim co do wielkości parkiem miejskim, zajmującym zaszczytne miejsce na podium tuż po Parku Oliwskim. Położony niedaleko kanału Raduni, otulony malowniczymi wzgórzami morenowymi, zajmuje ok. 11 hektarów Doliny Potoku Oruńskiego.

Jego historia sięga XVI wieku - w tamtym czasie na jego terenie znajdował się dworek myśliwski. W XVII wieku rezydencja parkowa stała się przestrzenią dla spotkań artystów i elity, a jak w książce zatytułowanej „Orunia. Historia-Zabytki-Kultura” przypomniał historyk Jerzy Samp, w dwudziestoleciu międzywojennym w parku odbywały się festiwale świętojańskie przy udziale muzyki orkiestrowej.

Po latach Gdańsk powrócił do kulturalnych tradycji tych ziem. Teren został gruntowanie zrewitalizowany, i Park Oruński, wraz z ukończonym w 2017 roku nowo wybudowanym Amfiteatrem Orana, ponownie są dziś miejscem spotkań mieszkańców Gdańska, którzy spędzają tutaj czas wśród natury - i muzyki. Korzystając bowiem z pięknych okoliczności przyrody, Scena Muzyczna - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury dwa lata temu rozpoczęła tutaj cykl koncertów piosenki aktorskiej.

 

Hanna Śleszyńska zaśpiewa wielkie hity musicalowe w polskiej adaptacji
Hanna Śleszyńska zaśpiewa wielkie hity musicalowe w polskiej adaptacji
Fot. Maciej Kosycarz / KFP

 

Na scenie Amfiteatru Orana w ubiegłych sezonach stanęła m.in. Stanisława Celińska, Katarzyna Skrzynecka i Andrzej Sikorowski z córką. W tym roku organizatorzy ponownie zapraszają na występy śpiewających aktorów. Jakie muzyczne atrakcje nas czekają?

 

Zobacz relację z poprzedniej edycji: Park Oruński. Tłumy mieszkańców przyszły na koncert Stanisławy Celińskiej.

 

- Artyści będą wyjątkowi. Wystąpi m.in. Hanna Śleszyńska, Piotr Polk, Karolina Piechota, a na zakończenie, 31 sierpnia, Dorota Stalińska ze specjalnym programem. Park przeniesie się w czasie, za sprawą rekonstruktorów - pojawią się ormowcy, milicjanci, samochody z minionej epoki. Będzie to taka mała inscenizacja, trochę historii - wymienia Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK.

Aktorzy zaprezentują różnorodny repertuar muzyczny. Hanna Śleszyńska zaśpiewa filmowe przeboje m.in. z repertuaru Lizy Minnelli - „New York, New York” oraz „Mein Herr”, czy z musicalu „Chicago” - utwór „Mama Morton (When You're Good to Mama)”, czyli wielkie hity musicalowe śpiewane po polsku w polskiej adaptacji. A Piotr Polk przypomni utwory ze swoich dwóch płyt: „Polk In Love” i „Mój Film”. Obie zyskały status złotej płyty. Piosenki, które znalazły się na drugim albumie, zostały „uszyte na miarę” przez wybitnych twórców, takich jak Jan Wołek, Wojciech Kejne i Marek Dutkiewicz, a o muzykę zadbali znakomici polscy kompozytorzy: Seweryn Krajewski, Krzesimir Dębski, Włodzimierz Korcz, Jarosław Kukulski i wielu innych.

Na wszystkie koncerty wstęp wolny.

 

 

Program wakacyjnych koncertów w Amfitearze Orana:


7 lipca, godz. 18:00 - Hanna Śleszyńska

28 lipca, godz. 18:00 - Piotr Polk

4 sierpnia, godz. 18:00 - Karolina Piechota

18 sierpnia, godz. 18:00 - Katarzyna Rogalska „Polskie Drogi”

31 sierpnia, godz. 18:00 - Dorota Stalińska

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze