• Start
  • Wiadomości
  • Leszek Możdżer zagra na gali Splendor Gedanensis. 46. edycja nagrody Miasta Gdańska

Leszek Możdżer zagra na gali Splendor Gedanensis. 46. edycja nagrody Miasta Gdańska

Wybitny pianista, siedmioro nominowanych i najważniejsza gdańska nagroda kulturalna - w czwartek, 4 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Wybrzeże poznamy laureatów 46. edycji Splendor Gedanensis.
03.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Leszek Możdżer. Wybitny kompozytor i pianista zagra na gali Splendor Gedanensis. Wystarczy do nas napisać, by otrzymać wejściówkę na jego koncert
Leszek Możdżer. Wybitny kompozytor i pianista zagra na gali Splendor Gedanensis. Wystarczy do nas napisać, aby otrzymać wejściówkę na jego koncert
Mateusz Ochocki/KFP

 

To będzie wyjątkowy wieczór dla świata kultury na Pomorzu. Rok temu świętowaliśmy 45. rocznicę ustanowienia szacownej nagrody Splendor Gedanensis. Z tej okazji Miasto wydało fotograficzny album Twarze Gdańskiej Kultury, który z dumą prezentował ze sceny prezydent Paweł Adamowicz. Zazwyczaj to on wręczał nagrody artystom i ludziom związanym z gdańską sztuką. Po raz pierwszy, w tym roku, będziemy świętować bez niego.     

Po raz pierwszy też lista nominowanych jest tak krótka - zawiera tylko siedem nazwisk, ale za to jakich! Dorota Kolak, Jacek Friedrich, Jacek Zdybel, Barbara Świąder-Puchowska, Magdalena Grzebałkowska, Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski - to postaci, których uczestnikom życia kulturalnego na Pomorzu przedstawiać nie trzeba, ale nagrodę otrzymają za dokonania i artystyczną aktywność w roku 2018.

W tym roku galę uświetni solowy koncert wybitnego kompozytora, pianisty jazzowego i gdańszczanina Leszka Możdżera - który sam otrzymał statuetkę Splendor Gedanensis w 2005 roku. Nagrodę odbierał z rąk prezydenta Pawła Adamowicza. 

Również po raz pierwszy gala otwiera się na czytelników gdansk.pl. Mamy dla Was osiem podwójnych zaproszeń. Aby jest zdobyć wystarczy wziąć udział w konkursie. Szczegóły poniżej:

 

W 2005 roku najważniejszą nagrodę kulturalną Gdańska Splendor Gedanensis otrzymał Leszek Możdżer. W tym roku jego solowy koncert uświetni galę 46. edycji nagrody
W 2005 roku najważniejszą nagrodę kulturalną Gdańska Splendor Gedanensis otrzymał, z rąk Pawła Adamowicza, Leszek Możdżer. W tym roku jego solowy koncert uświetni galę 46. edycji nagrody
fot. Piotr Wołoszyk

 

KONKURS DLA CZYTELNIKÓW

Dla naszych Czytelników mamy podwójne zaproszenia na Galę Splendor Gedanensis i koncert Leszka Możdżera w w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 19.00 w Teatrze Wybrzeże. Trzeba odpowiedzieć poprawnie na jedno pytanie.

PYTANIE:

Która edycja Nagród Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis" odbywa się w tym roku?

Odpowiedzi z podaniem własnego imienia i nazwiska należy przesyłać do czwartku, 4 kwietnia, do godz. 12.00 na adres e-mail: konkurs@gdansk.pl. Zwycięzców o sposobie odebrania zaproszeń poinformujemy drogą elektroniczną.  

REGULAMIN KONKURSU

  1. Organizatorem konkursu "Wygraj zaproszenie na "Galę Splendor Gedanensis i koncert Leszka Możdżera" są Gdańskie Centrum Multimedialne Spółka z o.o. ul. Andruszkiewicza 5, 80-601 Gdańsk (wydawca portalu www.gdansk.pl) oraz Urząd Miejski w Gdańsku.
  2. Konkurs rozpoczyna się z chwilą ogłoszenia na stronie www.gdansk.pl i trwa do czasu rozstrzygnięcia.
  3. Data trwania konkursu jest ustalana niezależnie dla każdego konkursu i jest podana przy opisie konkursu. Przy czym dzień zakończenia konkursu jest dniem podania zwycięzcy konkursu.
  4. Uczestnictwo w konkursie jest dobrowolne. Do konkursu można przystąpić w każdym momencie jego trwania.
  5. Udział w konkursie polega na przesłaniu poprawnej odpowiedzi na pytanie konkursowe na adres konkurs@gdansk.pl z wpisanym tematem maila: "SPENDOR GEDANENSIS".
  6. Zwycięzcą konkursu zostaje osoba, której e-mail trafi na adres elektroniczny organizatora w jak najszybszym czasie.
  7. Nagrodą w konkursie jest jedno podwójne zaproszenie na Galę Splendor Gedanensis i koncert Leszka Możdżera w w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 19.00 w Teatrze Wybrzeże.
  8. Ogłoszenie wyników następuje po rozstrzygnięciu konkursu.
  9. Zwycięzca zostanie powiadomiony o wygranej na wskazany adres e-mail lub numer telefonu.
  10. Zwycięzca zobowiązany jest wysłać na adres organizatora portal@gdansk.pl potwierdzenie otrzymania informacji o przyznanej nagrodzie.
  11. W przypadku braku kontaktu ze zwycięzcą lub stwierdzenia nieprawidłowości podczas weryfikacji, zwycięzcą ogłoszona zostanie osoba, która zajęła kolejne miejsce w konkursie.
  12. Udział w konkursie jest równoznaczny z zapoznaniem się z regulaminem konkursu i akceptacją jego treści, a także wyrażeniem zgody przez osoby uczestniczące na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych niezbędnych do realizacji konkursu, w tym wysłanych w mailu do redakcji.

 

 

Sylwetki nominowanych w tym roku:  

Dorota Kolak

Aktorka filmowa  i teatralna, związana od 1982 roku z Teatrem Wybrzeże. Ma w swoim  dorobku ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i 15 serialowych. W Teatrze Wybrzeże gra m.in. w spektaklach „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Maria Stuart”, „Seks dla opornych”.

Nominowana za kreację Hekabe w „Trojankach” Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty.

Wstrząsająco zagrana postać królowej Troi, która po podstępnym zdobyciu miasta przez Greków traci nie tylko pozycję, ale po kolei wszystkich członków rodziny,  jest głosem oskarżenia wobec sprawców wszystkich wojennych zbrodni. Zapadająca w pamięć, wyrazista rola została znakomicie przyjęta przez krytyków teatralnych i doceniona przez publiczność.

Jacek Friedrich  

Historyk sztuki, nauczyciel akademicki, autor publikacji o sztuce i architekturze Gdańska. Jest wykładowcą w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego oraz dyrektorem Muzeum Miasta Gdyni. Jego zainteresowania badawcze obejmują dzieje architektury nowoczesnej, ochronę zabytków i związki pomiędzy kulturą wizualną a ideologiami w XIX i XX wieku.

Nominowany za wydaną w 2018 roku książkę „Walka obrazów. Przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku”.

Wydana przez wydawnictwo słowo/obraz terytoria publikacja opowiada o mocy obrazów oraz ich społeczno-propagandowych funkcjach, przedstawia wojny wizualne toczone w Gdańsku i wykazuje, że konflikty te były wehikułem późniejszych aktów zbrojnych. Publikacja dotyczy niebezpiecznych związków sztuki i polityki. Rzadko które opracowanie naukowe dotyczące przeszłości ma tak aktualny wydźwięk.

Jacek Zdybel

Artysta malarz, twórczo spełniający się w malarstwie ściennym, witrażownictwie, grafice artystycznej i multimediach.  Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wraz z Rafałem Roskowińskim współzałożyciel Gdańskiej Szkoły Muralu. Jest autorem realizacji ściennych wykorzystujących tradycyjne techniki dekoracyjne (m.in. elewacja kamienic w technice sgraffito przy ul. Szerokiej 83 w Gdańsku czy mural „XX-lecie międzywojenne Tamara Łempicka” na Zaspie).

Nominowany za realizację odtworzenia fresku „Niebo polskie”  w budynku dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku oraz projekt i realizację statuetki Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”.

Malowidło „Niebo polskie” powstało z inicjatywy Polonii gdańskiej, było pochwałą radości, młodości i świeżo odzyskanej niepodległość, zostało zniszczone przez Niemców w 1939 roku. Jacek Zdybel kierował pracami zespołu, który pieczołowicie odtworzył ogromny, ponad 100-metrowy fresk. Głównym elementem jest Mater Polonia otoczona przez kobiety symbolizujące polskie miasta. Tłem jest wieczorne niebo z 21 gwiazdozbiorami, które odkryli lub nazwali Polacy. Odtworzenie fresku zrealizowane zostało w ramach samorządowych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

Barbara Świąder-Puchowska  

Teatrolożka, redaktorka, organizatorka i animatorka życia kulturalnego. Wykładowczyni w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, autorka  książki „W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem”, kilkuset artykułów, recenzji i wywiadów m.in. w „Gazecie Wyborczej” (gdzie była szefową działu kultury) i w miesięczniku „Teatr” oraz teledysków i sesji zdjęciowych. Tworzyła koncepcję Sceny Teatralnej i Alternatywnej Szkoły Teatralnej Klubu Żak, zrealizowała kilkadziesiąt projektów teatralnych.

Nominowana za książkę „Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku”.

Wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego publikacja to pięć fascynujących portretów działających w Trójmieście studenckich teatrów plastyków. Opracowanie ukazuje kulturę Gdańska i Trójmiasta w latach 1954–1973, wyznaczonych powstaniem teatru Bim-Bom i zakończonych działalnością Teatru/Grupy Ą. Autorka dociera do imponującej liczby rozproszonych dotąd źródeł – „relacji uczestników, wspomnień, biografii, anegdot, strzępów filmów, fotografii i plakatów” dokumentujących twórczość studenckich teatrów i ich liderów Zbigniewa Cybulskiego i Bogumiła Kobieli. Rekonstruuje dla współczesnego czytelnika – wydawało się – na zawsze utracone dziedzictwo.

Magdalena Grzebałkowska

Reporterka i pisarka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „1945. Wojna i pokój” (za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników w 2016 r.), „Beksińscy. Portret podwójny”.

Nominowana za wydaną w 2018 roku książkę „Komeda. Osobiste życie jazzu”

Jak zawsze w przypadku pisarstwa Magdaleny Grzebałkowskiej to mistrzowska opowieść o niezwykłym artyście i człowieku. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z „Dziecka Rosemary” nucił cały świat, autorka odwiedziła między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dotarła do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawiła jego wersję wydarzeń. W książce odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree, aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Ukazuje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Magdalena Kalisz i Paweł Szopowski

Obydwoje są pomysłodawcami i założycielami Sztuki Wyboru – wyjątkowego miejsca łączącego kawiarnię, księgarnię, galerię sztuki i sklep z polskim wzornictwem i modą. Współtworzą serię subiektywnych i alternatywnych przewodników „Ogarnij Miasto”. Magdalena kreuje wydarzenia promujące sztukę, literaturę, design, animuje i ożywia trójmiejskie życie kulturalne, jest dyrektorką programową Gdańskich Targów Książki. Paweł, pomysłodawca i współorganizator Gdańskich Targów Książki, współpracuje z warszawskim wydawnictwem Dowody na Istnienie.

Nominowani za organizację I edycji Gdańskich Targów Książki

Zorganizowane po raz pierwszy w 2018 roku targi były pierwszą tak dużą inicjatywą poświęconą literaturze na Pomorzu. Jej celem była promocja czytelnictwa, literatury publikowanej w Polsce, a także konsolidacja środowiska literackiego. Frekwencja była znakomita – w ciągu trzech dni  targi odwiedziło 15 tysięcy osób. Gdańskie targi docenili także wydawcy. Kolejna edycja wydarzenia odbyła się tym roku pod koniec marca, tak jak poprzednio, na terenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Zgromadziła 18 tysięcy fanów dobrej literatury.

 

Kto najlepiej wspierał kulturę w 2018 roku?

Podczas gali poznamy również Mecenasa Kultury za rok 2018. O tytuł ubiega się sześć firm: Ziaja Ltd Zakład produkcji Leków sp z o.o., Browar Amber sp. z o.o., Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o., Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, SOPOCKA ODESSA Ewa i Arkadiusz Hronowscy oraz firma PPU IZOBUD Sp. z o.o.

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Początkowo nazwano ją Nagrodą Miasta Gdańska, potem Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki i w końcu Nagrodą Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis. Obecną nazwę nosi od 2004 roku. Do tej pory nagrodzonych zostało 205 osób – niektóre z nich otrzymały nagrodę dwu- lub trzykrotnie. Natomiast tytuł Mecenasa Kultury przyznano 25 razy.

O TYM:

45. Splendor Gedanensis. Omilanowska, Waras, Wesołowski i Ziaja to laureaci nagrody za rok 2017

 

 

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku