• Lechia pokonała Piasta na wyjeździe - nie będzie degradacji?

Lechia pokonała Piasta na wyjeździe - nie będzie degradacji?

Celne strzały Michała Nalepy i Joao Oliveiry oraz kilka świetnych interwencji w bramce Dusana Kuciaka. Dzięki nim biało-zieloni wygrali we wtorek, 8 maja, na wyjeździe z Piastem Gliwice 2:0. Lechia zwyciężyła, ale nie jest jeszcze pewna utrzymania. Do rozegrania pozostały dwa mecze.
08.05.2018
W lutym 2018 roku Lechia przegrała w Gdańsku z Piastem 0:2. We wtorek, 8 maja, gdańszczanie wygrali w Gliwicach 2:0

Piotr Stokowiec, szkoleniowiec Lechii, ciągle rotuje składem. Szuka optymalnego rozwiązania. W Gliwicach do pierwszego składu wrócili Joao Nunes, Filip Mladenović, Ariel Borysiuk i Lukas Haraslin. Na ławce - dość nieoczekiwanie - usiedli Sławomir Peszko i Simeon Sławczew, poza meczowym składem znaleźli się Paweł Stolarski i Adam Chrzanowski (ten z przymusu, bo w poprzednim meczu zobaczył czwartą żółtą kartkę i musiał pauzować).

Trener Stokowiec we wtorek, 8 maja, tuż przed godziną 20.00 mógł się cieszyć i odetchnąć z ulgą. Jego plan wypalił, choć przez większość meczu w Gliwicach nie mógł być pewny zwycięstwa i przybliżenia utrzymania Lechii w Lotto Ekstraklasie.

W pierwszej połowie więcej akcji przeprowadzili gospodarze. Dwie z nich były bardzo groźne. W 17. minucie strzelał w polu karnym Joel Valencia, którego wślizgiem zablokował Borysiuk. W 20. minucie znakomicie uderzył z lewej strony pola karnego Sasa Zivec, piłka minimalnie minęła spojenie słupka z poprzeczką.

Gdańszczanie odpowiedzieli dwukrotnie.

W 33. minucie Flavio Paixao był z piłką przed polem karnym, zatrzymał się, chciał dograć do któregoś z kolegów, wycofał na 30 metr do Borysiuka. Ten huknął, Jakub Szmatuła z trudem wybił na rzut rożny.

W końcu w 45. minucie rzut wolny dla Lechii, w pole karne wgrywał z około 35 metrów Patryk Lipski. Błąd popełnił środkowy obrońca gospodarzy Marcin Pietrowskiego, gubiąc piłkę. Tę przejął Michał Nalepa, który najpierw zrobił kółeczko wokół własnej osi, potem uderzył precyzyjnie przy słupku. Szmatuła nie dał rady. 1:0 dla biało-zielonych!!! Sędzia Daniel Stefański sprawdzał jeszcze wszystko systemem VAR. Wszystko było zgodnie z przepisami.

Po zmianie stron znowu więcej do powiedzenia mieli piłkarze Piasta. Dużo pracy miał Dusan Kuciak, ale bronił wybornie. W 59. minucie wybił piłkę na róg po strzale Martina Konczkowskiego. W 66. minucie powstrzymał Karola Angielskiego, którzy uderzył z 15 metrów (w dobitce ten sam piłkarz posłał piłkę obok słupka).

Ale przyszedł w tej części gry wreszcie czas Lechii.

W 73. minucie Peszko, który wcześniej zmienił Haraslina, podawał z prawej strony do Oliveiry, ten strzelał w doskonałej sytuacji już z pola karnego. Szmatuła obronił.

W 78. minucie Paixao wrzucił piłkę w pole karne z lewej strony, przedłużył głową Sławczew, a doskonale ustawiony Oliveira uderzył z około 10 metrów między dwoma obrońcami. Tym razem bramkarz Piasta był bezradny. 2:0!!! Strzelec gola z urazem musiał opuścić boisko, którego miejsce zajął Milos Krasić.

W końcówce jeszcze dwukrotnie fenomenalnie interweniował Kuciak. W 86. minucie zza pola karnego strzelał Zivec - bramkarz Lechii przerzucił piłkę nad poprzeczką. W 89. minucie próbował po rzucie wolnym Mateusz Szczepaniak - Kuciak końcami palców ponownie przerzucił piłkę nad bramką.

W innym spotkaniu 35. kolejki zespołów walczących o utrzymanie Bruk-Bet Termalica Nieciecza zremisowała z Sandecją Nowy Sącz 1:1.