• Start
  • Wiadomości
  • Kultura na czas pandemii. Kolak, Wiśniewski, Świetlicki - rozmowy z wybitnymi artystami 

Kultura na czas pandemii. Kolak, Wiśniewski, Świetlicki - posłuchaj rozmów z wybitnymi artystami 

Skoro nie możemy spotykać się z artystami na żywo, warto przejrzeć archiwa. My, redakcja gdansk.pl, przypominamy zapisy trzech fascynujących rozmów z 2018 roku: z wybitną aktorką Teatru Wybrzeże Dorotą Kolak, z otwierającym serca, szczególnie czytelniczek, pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim oraz z kultowym krakowskim poetą Marcinem Świetlickim.
22.03.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
- Kobiety są lepszą częścią świata - przekonywał w styczniu 2018 roku na spotkaniu w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Janusz L. Wiśniewski
- Kobiety są lepszą częścią świata - przekonywał w styczniu 2018 roku na spotkaniu w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Janusz L. Wiśniewski
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

CZYTAJ WIĘCEJ: Kultura na czas pandemii. Wszystko o Wajdzie na gdansk.pl. WIDEO

Janusz Leon Wiśniewski - o kobietach i dla kobiet

- Kobiety są lepszą częścią świata - przekonywał w styczniu 2018 roku na spotkaniu w Filii Naukowej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku - Janusz L. Wiśniewski. Pisarz przyjaźni się ze znanym seksuologiem prof. Izdebskim i jest uznawanym specjalistą od związków i kobiecych emocji, o których pisze ze znawstwem, zapewniając: “czytam wszystko, co ukazuje się na ten temat na rynku”. Czytelniczki rewanżują mu się podziwem i zaangażowaniem - na spotkaniach zawsze są tłumy, a jego książki osiągają wysokie nakłady.

Janusz L. Wiśniewski jest naukowcem - chemikiem i informatykiem, a o związkach pisze ze znawstwem
Janusz L. Wiśniewski jest naukowcem - chemikiem i informatykiem, ale o związkach i relacjach męsko - damskich pisze ze znawstwem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Od trzech lat gdańszczanin, mieszkaniec Brzeźna, opowiada w filmowym zapisie dlaczego wybrał na miejsce do życia nasze miasto, tłumaczy też, co go inspirowało do pisania książek, szczególnie ostatniej (w tamtym czasie) powieści “Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie”. Książka mówi oczywiście o skomplikowanych relacjach kobiet i mężczyzn, zdradach, poliamorii, wierności w miłości.

W wywiadzie, którego udzielił naszej redakcji wyłuszcza swój pogląd m.in. na feminizm i akcję #metoo: Znany pisarz Janusz L. Wiśniewski - dlaczego zamieszka w Brzeźnie? [ROZMOWA]

 ZAPIS SPOTKANIA

 

Marcin Świetlicki na spotkaniu w Sztuce Wyboru. Rozmowę z artystą prowadził Rafał Księżyk
Marcin Świetlicki na spotkaniu w Sztuce Wyboru. Rozmowę z artystą prowadził Rafał Księżyk
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Marcin Świetlicki - charyzmatyczny poeta w “Sztuce Wyboru”

Urodzony w 1961 roku, charyzmatyczny prozaik - autor powieści “Zimne kraje, “Katecheci i frustraci”, również kryminalnych jak “Dwanaście”, “Trzynaście”, “Jedenaście”, muzyk i frontman zespołów “Świetliki” i “Czarne ciasteczka”, a przede wszystkim poeta pokolenia Brulionu pojawił się we Wrzeszczu pod koniec stycznia 2018 roku. To twórca pokrywający wrażliwość ironią, zdystansowany do świata, ludzi i na pewno polityki, który już w 1986 roku napisał często cytowane zdanie: "Niczego o mnie nie ma w konstytucji" (z wiersza LE GUSTA ESTE JARDIN...?)

 

LE GUSTA ESTE JARDIN...?

Po zdjęciu czarnych okularów

ten świat przerażający jest tym bardziej.

Prawdziwy jest. Właściwe barwy

wpełzają we właściwie miejsca.

Wąż ślizga się po wszystkim, co napotka. Właśnie

nas dotknął.

Śnieg spadnie i zakryje wszystko

Na razie jednak widać miasto – czarną

kość rozjaśnioną niekiedy światłami

maleńkich samochodów, usiadłem wysoko

i patrzę . Wieczór. Już zamknięte

wszystkie wesołe miasteczka.

Wieczór. Mężczyźni wracają z łupami.

Żarliwi księża zdolni do zbawienia

jedynie samych siebie. Szedł pies

z nami i śmierdział. Moje dokumenty

uległy rozkładowi. Wszystko co kochałem

uległo rozkładowi. Jestem zdrów i cały.

Niczego o mnie nie ma w konstytucji.

 

Koncert Świetlików tego dnia w Klubie Żak również był frekwencyjnym sukcesem
Koncert Świetlików tego dnia w Klubie Żak również był frekwencyjnym sukcesem
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Pretekstem do spotkania, które odbyło się w Sztuce Wyboru, była książka "Nieprzysiadalność" - 600 stronicowy wywiad - rzeka i rodzaj autobiografii artysty. Krakowski poeta opowiada w niej o rodzinie, literaturze, kobietach i przyjaźniach: "Ta książka nie jest po to, aby dziękować, ale spotkałem wielu wspaniałych ludzi na swojej drodze". 

Tego wieczoru odbył się też koncert w Klubie Żak, gdzie poeta wystąpił z zespołem Świetliki. Na obu wydarzeniach były nadkomplety. 

Relacja z wydarzenia: Marcin Świetlicki w Sztuce Wyboru. Tłumy na spotkaniu z poetą

ZAPIS WYDARZENIA:

 

 

Dorota Kolak - aktorka teatralna i telewizyjna, wykładowca akademicki, asystentka reżysera. Ma w dorobku ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i 15 serialowych
Dorota Kolak - aktorka teatralna i telewizyjna, wykładowca akademicki, asystentka reżysera. Ma w dorobku ponad 100 ról teatralnych, 20 filmowych i 15 serialowych
fot. Maciej Kosycarz/KFP

 

Dorota Kolak - aktorka totalna

Na początku stycznia 2018 roku, w Ratuszu Staromiejskim, gdańszczanie, szczególnie widzowie Teatru Wybrzeże, mieli okazję posłuchać rozmowy Barbary Kanold, autorki książki “Kto się boi Doroty K.?” z wielką aktorką Dorotą Kolak.  

Książka ukazała się w cyklu "Znani gdańszczanie". 

Wielokrotnie nagradzana Dorota Kolak (kilkukrotna laureatka Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, laureatka Neptuna, nominowana do Orłów, w 2019 roku laureatka nagrody „Splendor Gedanensis”) zachwycała nas w wielu sztukach na deskach Teatru Wybrzeże: w “Matce”, “Seksie dla opornych”, “Marii Stuart”, "Kto się boi “Virginii Woolf”, w „Trojankach”, i w kinie, np. spektakularnymi kreacjami w “Zjednoczonych stanach miłości” Wasilewskiego czy “Chce się żyć” Pieprzycy. 

Teatr Wybrzeże. Dorota Kolak w roli Hekabe w Trojankach  Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty
Teatr Wybrzeże. Dorota Kolak w roli Hekabe w "Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

W książce znajdziemy głównie artystkę mówiącą z pasją o swoim zawodzie. O życiu prywatnym o wiele mniej, dowiemy się zaledwie tyle, że Kolak jest zodiakalnym Bliźniakiem, przyjaźni się z mężem i z córką, lubi czarne sukienki i nie chodzi do kina, bo drażni ją zapach popcornu.

Książka podzielona jest na części poświęcone rolom teatralnym i filmowym, nieco wspomnień z pracy w radiu i teatrze telewizji, sporo dotyczy ważnej dla Kolak pracy pedagogicznej. O bohaterce wypowiadają się w treści: mąż Igor - aktor, dziś dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni i córka Katarzyna, też aktorka Teatru Wybrzeże. Książkę zamyka rozdział “Sama o sobie”.

Na spotkaniu okazało się, że jest człowiekiem bezpośrednim, a ze swojej popularności żartuje.

- Zawsze powtarzam, że u nas, na Wybrzeżu, powinno się mówić nie gwiazda, ale rozgwiazda - powiedziała. - Bo jak się manifestuje ta moja popularność? Pani w rybnym kręci głową, żeby nie brać tego dorsza, gdy jest nieświeży.

Relacja ze spotkania: Tajemnice Doroty Kolak. Pełna sala na spotkaniu z wybitną gdańską aktorką

 

ZAPIS SPOTKANIA

 

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska