• Start
  • Wiadomości
  • Kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Miniatura? Komisja zadecyduje

Kto zostanie nowym dyrektorem Teatru Miniatura? Komisja zadecyduje

10 maja komisja konkursowa wyłoni nowego dyrektora Teatru Miniatura. O miejsce po Romualdzie Wiczy-Pokojskim, który po pięciu latach złożył rezygnację z tego stanowiska, walczy pięciu kandydatów. Prezentujemy ich sylwetki.
07.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Marek Brand. Gala Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku
Marek Brand. Gala Nagrody Teatralnej Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Marek Brand (ur. 1965) - reżyser i aktor, teatrolog, dramaturg, prozaik. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Szef Teatru Zielony Wiatrak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu „Zbliżenia”, a także selekcjoner Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. 
 
W Gdańsku dobrze znany miłośnikom teatru. Zrealizował m.in. spektakle „Tuwim or not Tuwim” (2013) i „Do niezobaczenia się z panem” (2014), a w Teatrze Miniatura: „Każdy przyniósł, co miał najlepszego” (2014), „U stóp drabiny” (2015) i „Boże mój!” (2016).
 
W 2014 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska za całokształt pracy artystycznej i z okazji jubileuszu 20-lecia Teatru Zielony Wiatrak.
 
 
Michał Derlatka
Michał Derlatka
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Michał Derlatka (ur. 1981) - związany na stałe z Teatrem Wybrzeże reżyser, aktor i lalkarz. Absolwent reżyserii i aktorstwa Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiował też reżyserię i dramaturgię w Hiszpanii (Institut del Teatre, Barcelona). Specjalizuje się w przedstawieniach teatru formy i teatru młodego widza.
 
Ma na koncie ponad 30 realizacji teatralnych oraz drugie tyle czytań udramatyzowanych. Trójmiejskiej publiczność znany głównie z realizacji w Teatrze Wybrzeże dla dzieci i młodzieży: „Podróże Guliwera”, „Zaczarowana królewna” oraz - w ramach cyklicznego projektu prezentowania udramatyzowanych lektur dla najmłodszych „Lekcje Niegrzeczności” - „Przygody Koziołka Matołka”. Wyreżyserował też komedię dla dorosłych „Randka z feministą”.
 
W ostatnich latach intensywnie działał także w Teatrze Miniatura, gdzie zrealizował spektakle „Fahrenheit”, „Siedmiu kradnoludków” i „Tramwaje”. Poza Trójmiastem współpracował z teatrami w całej Polsce, m. in. we Wrocławiu, Warszawie, Olsztynie, Jeleniej Górze, Kaliszu, a także za granicą: w Barcelonie, a także w Czechach i na Słowacji.
 
Jest stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 
 
Krzysztof Grabowski
Krzysztof Grabowski
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
 
Krzysztof Grabowski (ur. 1984) - aktor teatralny, filmowy, serialowy i dubbingowy. Ukończył Wydział Lalkarski PWST w Krakowie - Filia we Wrocławiu. W latach 2008-2009 występował w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu, w latach 2009-2012 w Teatrze im. Sewruka w Elblągu. W latach 2013-2018 był aktorem Teatru im. Żeromskiego w Kielcach.
 
W Gdańsku kojarzony jest przede wszystkim przez widzów Festiwalu Szekspirowskiego, jako selekcjoner i kierownik artystyczny nurtu SzekspirOFF. Dał się poznać rownież jako aktor - w 2011 roku otrzymał wyróżnienie honorowe na II Festiwalu Monodramów Monoblok w Gdańsku - za monodram „Patryk K.”, rok później na gdańskim XIV Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko za rolę w tym spektaklu zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora.
 
 
Adam Walny
Adam Walny
Silar, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
 
Adam Walny (ur. 1972) - związany od niedawna z Trójmiastem reżyser teatralny, aktor, lalkarz, założyciel i szef autorskiego teatru Walny-Teatr. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (specjalizacja snycerz), następnie podjął naukę na Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.
 
W 1999 roku założył teatr lalki i przedmiotu Walny-Teatr. W ramach jego działalności brał udział w festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą - m.in. w Lipawie, Villiandi, Olicie, Turnovie, Fermo, Łodzi, Warszawie, Bielsku-Białej, Ostrowie Wielkopolskim, Toruniu, Częstochowie, Poznaniu, Kwidzynie, Opolu, Białymstoku i Poznaniu.
 
Czterokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz stypendysta Fundusza Popierania Twórczości Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
 
 
Jacek Sarnacki
Jacek Sarnacki
Źródło: filmpolski.pl
 
Jacek Sarnacki (ur. 1953) - pochodzący z Gdańska reżyser filmowy, realizujący filmy dokumentalne i seriale telewizyjne. Absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera (PWSFTviT) w Łodzi. W dorobku ma produkcje poświęcone Gdańskowi - m.in. dokument „Był sobie Gdańsk” (1996).
 
 
W połowie maja dowiemy się kto będzie nowym dyrektorem Teatru Miniatura
W połowie maja dowiemy się, kto będzie nowym dyrektorem Teatru Miniatura
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W piątek, 10 maja, cała piątka stanie do przesłuchań konkursowych. Po wyłonieniu rekomendowanego kandydata na dyrektora przez komisję, wybór będzie musiał jeszcze zatwierdzić prezydent Gdańska, czyli Aleksandra Dulkiewicz. Ostateczną decyzję poznamy w połowie maja. Nowy dyrektor rozpocznie pracę 1 września tego roku, i kierować będzie Teatrem Miniatura przez trzy najbliższe sezony artystyczne, czyli do 31 sierpnia 2022 roku.

 

TV

Światowa stolica bursztynu