Kto otrzyma Gdańską Nagrodę Równości im. Pawła Adamowicza?

13 osób nominowano w trzeciej edycji Gdańskiej Nagrody Równości. Wyróżnienie wręczane jest osobom, które działają na rzecz praw człowieka, idei równości i różnorodności. Uroczystość odbędzie się w środę, 11 grudnia o godz. 18 w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
05.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trzecia edycja Gdańskiej Nagrody Równości po raz pierwszy nosi imię Pawła Adamowicza
Tegoroczna - trzecia już - edycja Gdańskiej Nagrody Równości jest jednocześnie pierwszą, która nosi imię Pawła Adamowicza
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

Kapituła Konkursu oceniała wczoraj, 4 grudnia nominacje do Gdańskiej Nagrody Równości. Ustanowione w 2017 roku przez Prezydenta Miasta Gdańska wyróżnienie, przyznawane jest osobom fizycznym za działalność w czasie ostatniego roku przed jej przyznaniem. Pod uwagę brane jest m.in. kreowanie nowatorskich pomysłów, śmiałych idei oraz innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie równych szans, sprawiedliwości społecznej czy przeciwdziałania dyskryminacji. Doceniana jest także codzienna praca na rzecz równych szans, sprawiedliwości społecznej, a także bohaterski czyn z narażeniem zdrowia lub życia w obronie praw człowieka. 

W tym roku Nagroda po raz pierwszy nosi imię Pawła Adamowicza. W tegorocznym plebiscycie nominowano trzynaście osób, wśród nich jest Elisabeta Mîndra Căldărar, Tomasz Grybek, Magdalena Kaczmarczyk, Dominik Kaszewski, Tomasz Maruszak, Patrycja Medowska, Piotr Pawłowski, Elżbieta Rutkowska, Marta Siciarek, Danuta Sowińska, Katarzyna Warecka, Joanna Maria Wiśniowska i Danuta Wójcicka. 

Warto dodać, że Gdańska Rada ds. Równego Traktowania podjęła również uchwałę o nadaniu specjalnego wyróżnienia Pawłowi Adamowiczowi za jego wyjątkowy wkład w budowanie miasta otwartego dla wszystkich oraz zaangażowanie w realizację idei solidarności, wolności, otwartości i równości w Gdańsku. Wyróżnienie to w postaci Medalu Okolicznościowego zostanie wręczone podczas gali 11 grudnia rodzinie zmarłego prezydenta.

Uroczysty wieczór wręczenia nagród uświetni koncert zespołu „Remont Pomp” oraz artyści Tomasz Gadecki (saksofon) i Adam Żuchowski (kontrabas). W ubiegłym roku wyróżnienie trafiło do dwóch gdańszczanek i jednego gdańszczanina. 

- Tak samo fakt, że mogłam wejść na scenę z małymi dziećmi było potwierdzeniem, że jest dla nas – matek z dziecmi – miejsce w przestrzeni publicznej - mówi Ewa patyk, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości 2018 (na zdj.)
- Tak samo fakt, że mogłam wejść na scenę z małymi dziećmi było potwierdzeniem, że jest dla nas – matek z dziecmi –  miejsce w przestrzeni publicznej - mówi Ewa patyk, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości 2018 (na zdj.)
Dominik Paszliński/ www.gdansk.pl

- Dla mnie ta nagroda była bardzo ważna. Często mówi się o równości w dużych słowach i dużych medialnych działaniach, a moja praca jest oddolna i to też jest równość. To dla mnie był ogromny motywator do pracy. Dla nas jako dla społeczności, w której pracuję, ważne było to, że była uwzględniona perspektywa rodziców z małymi dziećmi. A to oznacza, że to też jest ważna przestrzeń społeczna. Tak samo fakt, że mogłam wejść na scenę z małymi dziećmi było potwierdzeniem, że jest dla nas – matek z dziecmi –  miejsce w przestrzeni publicznej. Pieniądze z nagrody pozwoliły mi na zakup laptopa, na którym mogłam i dalej prowadzę webinary edukacyjne dla rodziców – opowiada Ewa Patyk, laureatka Gdańskiej Nagrody Równości 2018, specjalistka wsparcia w nurcie TSR, autorka kursów i szkoleń rozwojowych, certyfikowana facylitatorka dialogu metodą Nansen Center for Peace and Dialogue.  

Obok Ewy Patyk laureatką została także Dorota Zabłudowska, Sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, także wiceprezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia. Laureatka została wyróżniona za sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych. Trzecim laureatem został Krzysztof Skrzypski, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Gdańsku, prezes Spółdzielni Socjalnej CieKAWA w Gdańsku, która tworzy miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Gdańska Nagroda Równości im. Pawła Adamowicza ma formę pieniężną. To 3300 zł brutto. Ponadto laureat lub laureatka otrzymują Gdańską Odznakę Równości, zaprojektowaną przez gdańskiego artystę, autora biżuterii i bursztynnika Giedymina Jabłońskiego. Jej wzór to postaci ludzkie trzymające się za ręce wokół bursztynu, symbolizującego słońce. Łacińska sentencja głosi „Słońce świeci wszystkim [tak samo]”, co nawiązuje do idei równości. 

Do kogo trafi tegoroczna wyjątkowa nagroda, której wielkim orędownikiem był śp. Paweł Adamowicz, dowiemy się już niebawem. 

CZYTAJ TAKŻE:

Gdańska Nagroda Równości przyznana. Oto nazwiska laureatów

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska