PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kręć kilometry dla Gdańska, siebie i swojej drużyny. Ruszyła gra rowerowa, wciąż można dołączyć

Kręć kilometry dla Gdańska, siebie i swojej drużyny. Ruszyła gra rowerowa, wciąż można dołączyć
Przez dwa miesiące - od 13 września do 12 listopada 2021 r. - trwać będzie IX edycja “ Kręć kilometry dla Gdańska”. W tej grze nagradzane są te osoby, drużyny firmowe i szkolne i uczelniane, które także jesienią wybierają rower jako środek transportu do pracy i na zajęcia. Wciąż można dołączyć! Czekają niepowtarzalne nagrody.
Namiot informacyjny Kręć kilometry dla Gdańska w 2020 roku
Namiot informacyjny Kręć kilometry dla Gdańska w 2020 roku
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Kampania, której pełna nazwa brzmi “Rowerem do pracy i szkoły - Kręć kilometry dla Gdańska” organizowana jest już od dziewięciu lat. Od czterech lat odbywa się w sezonie jesiennym, żeby zachęcić mieszkańców do regularnej jazdy na rowerze w celach komunikacyjnych także poza tzw. “sezonem rowerowym”.

Zasady zabawy są proste - trzeba zebrać jak najwięcej punktów, które przyznawane są za wykonywanie codziennych rowerowych (ale także “hulajnogowych, deskorolkowych i rolkowych”) podróży.

Wykręcone podczas przejazdów kilometry przeliczane są na punkty, które trafiają na konto uczestnika i równocześnie zasilają bilans punktowy grupy, jeśli dana rowerzystka, czy rowerzysta zdecyduje się również na kręcenie kilometrów na rzecz swojej firmy, szkoły średniej bądź uczelni. Równolegle z byciem pracownikiem, uczniem, studentem, lub nauczycielem / wykładowcą w jednej z powyższych drużyn, należeć można jeszcze do drużyny dzielnicowej i ew. grupy nieformalnej.

Aby wziąć udział w grze, należy pobrać specjalną, przypisaną do zabawy, bezpłatną aplikację Activy, zarejestrować się i rozpocząć indywidualną rywalizację. Jednak jeśli chcemy zdobywać punkty premiowane (o szczegółach punktacji piszemy poniżej), warto przyłączyć się także do drużyny.

Firmy rejestrują swoje drużyny do akcji wyłącznie poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.grarowerowa.pl - tutaj także dostępna jest aplikacja Activy. Wystarczy, by jedna osoba (koordynator danej ekipy) zgłosiła firmę do gry, reszta pracowników dołączy, gdy nazwa firmy pojawi się w aplikacji. UWAGA! Nie warto zwlekać, weryfikacja zgłoszeń firmowych trwa do dwóch dni roboczych.

Drużyny dla wszystkich gdańskich szkół ponadpodstawowych, uczelni i dzielnic zostały już utworzone w aplikacji, wystarczy do nich dołączyć.

 

 Tegoroczne zasady punktacji:

 • 5 punktów za każdy przejazd o długości min. 1,5 km
 • 1 punkt za każdy kilometr przejechany rowerem, hulajnogą, na rolkach, na deskorolkach (dla przejazdów powyżej 1,5 km)
 • 50 punktów za każdy przejazd rowerem do pracy, szkoły lub na uczelnię (za powrót z pracy należy się kolejne 50 pkt. czyli w sumie 100). Takich przejazdów do i z pracy może być w tygodniu maks. 5
 • wszystkie punkty wykręcone od 18 października do 12 listopada będą liczone podwójnie
 • minimalny czas przerwy między poszczególnymi przejazdami wynosi 30 minut
 • przejazdy muszą się zaczynać lub kończyć w granicach administracyjnych Gdańska

W aplikacji dostępny jest bieżący ranking firm, uczelni i szkół. Warto pamiętać, że punkty przeliczane są z uwzględnieniem liczby pracowników / uczniów / studentów danej instytucji, a nie tylko na podstawie osiągnięć punktowych tych osób, które aktywnie biorą udział w grze. Dlatego warto zachęcić jak najwięcej kolegów i koleżanek z pracy / szkoły / uczelni, by także przyłączyli się do kręcenia kilometrów.

Oczywiście cały czas dostępna jest także indywidualna klasyfikacja punktowa. Pełny regulamin gry dostępny jest na stronie www.grarowerowa.pl i w aplikacji.

 

202108175374

 

Niepowtarzalne nagrody:

 • za wykręcenie 777 punktów - skarpetki z motywem rowerowym dla pierwszych 2 tys. osób - inny wzór niż rok temu!;
 • dla najbardziej aktywnych rowerzystów – bony do gdańskich sklepów rowerowych;
 • za wykręcenie 7777 punktów – miejskie plecaki rowerowe, nieprzemakalne i niepowtarzalne, bo z odblaskowym logo “Kręć kilometry”, uszyte specjalnie na potrzeby kampanii;
 • dla 3 zwycięskich szkół średnich – mobilny serwis rowerowy;
 • dla zwycięskich firm – nieodpłatna certyfikacja Europejski Certyfikat Pracodawcy Przyjaznego Rowerzystom
 • nagrody niespodzianki dla pierwszej piątki kobiet i pierwszych pięciu mężczyzn w konkurencji indywidualnej (tzw. Piątka Najlepszych)
 • ponadto zwycięskie szkoły, uczelnie, firmy i dzielnice (a także osoby indywidualne) otrzymają pamiątkowe dyplomy

Szukaj namiotu na drodze

W trakcie kampanii (do 9 listopada) dwa razy w tygodniu (we wtorki i czwartki) przy drogach rowerowych w Gdańsku ustawiane będą oznakowane namioty promocyjne. Za każdym razem w namiotach, dla pierwszych 100 aktywnych uczestników, którzy przyjadą na rowerze, hulajnodze lub rolkach, będą tu czekały rozgrzewające napoje i przekąski. W namiotach można też odebrać plakaty akcji, a od przyszłego tygodnia pewnie także już pierwsze pary rowerowych skarpetek.

Począwszy od 16 września, w każdy czwartek, przy namiocie dyżurować będzie mobilny serwis rowerowy oferujący podstawowe usługi (pompowanie kół, smarowanie, dokręcanie itp.). Jeśli ktoś ma problemy techniczne z aplikacją, potrzebuje pomocy w rejestracji, albo trapią go regulaminowe wątpliwości - pomoc znajdzie także w namiocie informacyjnym gry.

 

HARMONOGRAM namiotowych dyżurów

wtorki, zawsze w godz. 6:30-9:30:

21.09 - Przymorze (ul. Chłopska - okolice Biedronki)

28.09 - Pętla Siedlce

05.10 - Trakt Św. Wojciecha

12.10 - Zaspa (okolice ETC)

19.10 - Al. Zwycięstwa (czołg)

26.10 - ul. Łostowicka 

02.11 - Przymorze (ul. Chłopska - okolice Biedronki)

09.11 - Hala Olivia


czwartki, zawsze w godz. 15:30 - 18:30:

16.09 - Al. Zwycięstwa (czołg)

23.09 - Hala Olivia

30.09 - ul. Łostowicka

07.10 - Przymorze (ul. Chłopska - okolice Biedronki)

14.10 - Pętla Siedlce

21.10 - Hala Olivia

28.10 - Trakt Św. Wojciecha

04.11 - Al. Zwycięstwa (czołg)

Aktualne informacje o grze warto sprawdzać regularnie na stronie Gra Rowerowa oraz na fejsbookowej otwartej grupie Kręć kilometry dla Gdańska.

 

Podstawowy serwis rowerowy - dostępny także w tym roku w każdy czwartek od 16 września do 9 listopada
Podstawowy serwis rowerowy - dostępny także w tym roku w każdy czwartek od 16 września do 9 listopada
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Rekordowa 8 edycja

W ubiegłorocznej grze uczestniczyły 352 firmy, 26 szkół średnich, 9 uczelni i 33 dzielnice - w sumie 4614 aktywnych uczestników, którzy wykręcili ponad dwa miliony kilometrów! Gdyby ten dystans został pokonany przy pomocy samochodów, do atmosfery trafiłoby około 500 ton dwutlenku węgla. W trakcie trwania akcji uczestnicy spalili ponad 61 milionów kalorii! 


Edycja`2021 zapowiada się na kolejną rekordową - pierwszy dzień akcji rozpoczynało 340 firm i 3308 osób (dane z 13 września 2021, godz. 12). 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze