• Start
  • Wiadomości
  • Profilaktyka wobec koronawirusa - nowe zasady jazdy gdańskimi autobusami i tramwajami

Przeciw koronawirusowi - nowe zasady podróżowania gdańskimi autobusami i tramwajami

Chodzi o profilaktykę przeciwko koronawirusowi: od piątku, 6 marca - aż do odwołania - we wszystkich pojazdach miejskich, na każdym przystanku gdzie wysiadają/wsiadają pasażerowie, otwierane będą wszystkie drzwi. Dodatkowo drzwi w pojazdach komunikacji miejskiej otwierane będą zdalnie przez kierowców lub motorniczych. Chodzi o to by pojazdy lepiej wietrzyć i aby pasażerowie nie musieli używać przycisków.
( 05.03.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To działanie profilaktyczne, które ma utrudnić ewentualne rozprzestrzenianie się koronowirusa. Nz. motorniczy Rafał Piróg, który - podobnie jak inni pracownicy GAIT, kierujący tramwajami i autobusami - od piątku na każdym przystanku będzie otwierał drzwi pojazdu, by wnętrze było jak najlepiej przewietrzone
To działanie profilaktyczne, które ma utrudnić ewentualne rozprzestrzenianie się koronowirusa. Nz. motorniczy Rafał Piróg, który - podobnie jak inni pracownicy GAIT, kierujący tramwajami i autobusami - od piątku na każdym przystanku będzie otwierał drzwi pojazdu, by wnętrze było jak najlepiej przewietrzone
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Takie decyzje zapadły w czwartek, 5 marca, na zebraniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W odprawie jednostek i spółek miejskich wraz ze służbami uczestniczył Tomasz Augustyniak, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Gdańsk ściśle współpracuje ze służbami państwowymi.

Decyzję o podobnych działaniach profilaktycznych podjęto równolegle także w Gdyni. Również tam, od piątku, drzwi na każdym przystanku będą otwierali kierowcy. 

Wskazaniem do podejrzewania poważnej infekcji jest wysoka gorączka 38-39°C, silny i męczący kaszel z wyraźną dusznością - tak o zagrożeniu koronawirusem mówi w programie „Wszystkie Strony Miasta” dr Marek Prusakowski, ordynator Oddziału Obserwacyjnego Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku.

Podczas spotkania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówione zostały działania zabezpieczające, które wdrożono już w poszczególnych jednostkach miejskich. To m.in. zabezpieczenie płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni, z którymi mają kontakt klienci i pasażerowie, umieszczenie instrukcji mycia rąk oraz informacji z instrukcjami dotyczącymi zasad higieny w miejscach gdzie przebywają klienci.

 

Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego spotkał się w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu. W odprawie jednostek i spółek miejskich uczestniczył Tomasz Augustyniak, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Gdańsk ściśle współpracuje ze służbami państwowymi
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego spotkał się w siedzibie Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przy ul. Wyspiańskiego we Wrzeszczu. W odprawie jednostek i spółek miejskich uczestniczył Tomasz Augustyniak, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Gdańsk ściśle współpracuje ze służbami państwowymi
Biuro Prasowe UMG

 

Dyrektor Augustyniak zwracał uwagę jak ważne jest, w obecnej sytuacji,  przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska zadeklarował pełną współpracę ze służbami wojewódzkimi i państwowymi.

Koronawirus. Jak uniknąć zarażenia, jak myć ręce, jak chronić innych i gdzie szukać pomocy - podstawowe środki ochronne przeciwko koronawirusowi

Kolejne decyzje będą podejmowane wraz z rozwojem sytuacji i przekazywanymi zaleceniami przez służby państwowe.

Bieżące informacje dotyczące koronawirusa publikowane są przez Ministerstwo Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego na własnych stronach internetowych. Wśród publikowanych informacji znajdują się te jak uniknąć zagrożenia, jak chronić innych i gdzie szukać pomocy. Są to najlepsze źródła wiedzy na temat sposobów zachowania się w obecnej sytuacji.

Dodatkowe informacje znajdują się na stronach: www.gov.pl/web/zdrowie  oraz  gis.gov.pl.

Należy podkreślić, że codzienna dezynfekcja jest standardowym działaniem w komunikacji miejskiej w Gdańsku. Po zakończeniu kursów danego pojazdu myte są m.in. poręcze i przyciski, których dotykają w trakcie jazdy podróżni.

Wpis na profilu Fb prezydent Aleksandry Dulkiewicz: