PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Komunikacja miejska i ruch drogowy we Wszystkich Świętych

Komunikacja miejska i ruch drogowy we Wszystkich Świętych
W okresie Wszystkich Świętych wokół gdańskich nekropolii obowiązują szczególne zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej oraz zmiany w ruchu drogowym. Poniżej zamieszczamy wszystkie informacje z mapkami, które ułatwią orientację.

Ten artykuł dotyczy sytuacji z 2015 roku. Tutaj przeczytasz, jak dojechać na cmentarze w roku 2017.

Gdańszczanie, którzy wybierają się na cmentarze w celu uporządkowania terenu wokół grobów bliskich, nie muszą zabierać z sobą wszystkich narzędzi do sprzątania. Na terenie gdańskich nekropoli, przy głównych wejściach, Zarząd Dróg i Zieleni ustawił stojaki ze sprzętem do prac porządkowych: łopatkami, grabiami, miotłami i konewkami. Można je wypożyczyć za darmo, a potem pamiętać o odłożeniu na miejsce, by inni także mogli z nich skorzystać.

Warto też pamiętać, że od 29 października do 2 listopada obowiązuje całkowity zakaz wjazdu na teren samych nekropolii. Dotyczy on wszystkich, także osób uprawnionych w pozostałe dni roku: powyżej 65. roku życia, niepełnosprawnych ruchowo oraz pojazdów firm kamieniarskich.
ZMIANY W ORGANIZACJI RUCHU DROGOWEGO

Sobota i niedziela, 31 października i 1 listopada 2015 r.


Cmentarz przy ulicy Łostowickiej

Ulica Łostowicka – jak co roku – jest zamknięta dla ruchu od al. Armii Krajowej do ul. Kartuskiej.

Wyjątki:

• od strony ul. Kartuskiej mogą wjechać tylko autobusy komunikacji miejskiej, taksówki, pojazdy inwalidzkie oraz posiadające identyfikatory z literą „A” (dotyczy to mieszkańców ul. Łostowickiej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą na ul. Łostowickiej ) i z literą „B” (dotyczy zaopatrzenie handlu przycmentarnego);

• prawo do wjazdu od strony ul. Armii Krajowej mają wyłącznie autobusy komunikacji miejskiej.

Całkowicie zamknięte są wjazdy na ul. Łostowicką z ulic Wojskiego i Armii Krajowej.

Parking dla samochodów inwalidzkich znajduje się przy bocznej bramie cmentarza (na parkingu poniżej bramy głównej). Pozostałe auta można parkować na prawym pasie ruchu ulicy Nowolipie (na odcinku od ul. Schuberta do skrzyżowania z ul. Kartuską), przy Zespole Obsługi Mieszkańców (przy ul. Milskiego) oraz częściowo na ulicy Cedrowej.

Postój taksówek znajduje się na prawym pasie ruchu jezdni ul. Łostowickiej w relacji do ul. Armii Krajowej, poniżej wjazdu na parking.

ZDiZ Gdańsk


 

Cmentarz Srebrzysko przy ulicy Srebrniki

Dojazd do cmentarza odbywa się jezdnią al. Żołnierzy Wyklętych (w relacji do obwodnicy obowiązuje ruch jednokierunkowy), drugą nitką (relacja do centrum Wrzeszcza) odbywa się ruch dwukierunkowy, ulicą pojadą autobusy, pojazdy inwalidzkie oraz taxi.

W okresie Wszystkich Świętych obowiązuje również zmiana jezdni dla autobusów poprzez tzw. przeplotki na wysokości zjazdu z estakady i ulicy Trawki. Ponadto nie ma możliwości wjazdu w ul. Srebrniki i ul. Róży Ostrowskiej. Dojazd dla mieszkańców ul. Róży Ostrowskiej jest poprowadzony od ulicy Zabytkowej.

Przystanki autobusowe dla relacji do ulicy Potokowej zostają wyznaczone na jezdni: jeden na wysokości skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego, drugi na wysokości skrzyżowania z ul. Srebrniki.

Kierowcy wybierający się na cmentarz od strony obwodnicy Trójmiasta powinni pamiętać, że obowiązuje całkowity zakaz wjazdu w al. Żołnierzy Wyklętych od ronda de La Salle’a. Na czas zmian zostaje poprowadzony objazd przez ulice: Potokową, Rakoczego, Jaśkowa Dolina, Grunwaldzką.

Parking – na lewym pasie ruchu ulicy Słowackiego.

ZDiZ Gdańsk

 

Cmentarz przy ul. Opackiej w Oliwie

Dojazd do cmentarza zostaje poprowadzony jednokierunkową ulicą Opacką od strony ulicy Grunwaldzkiej lub dwukierunkowym fragmentem ulicy Opackiej od ulicy Spacerowej. W okresie Wszystkich Świętych jednokierunkowa będzie ulica Czyżewskiego w relacji do Sopotu.

Drogowcy wyznaczyli miejsca postojowe: przy ulicy Cystersów, na placu u zbiegu ulic Tatrzańskiej i Czyżewskiego oraz po prawej stronie ulicy Czyżewskiego za bramą na cmentarz.

Wybierając się na oliwski cmentarz, warto pamiętać, że na ul. Opackiej oraz po lewej stronie ul. Czyżewskiego obowiązuje zakaz zatrzymywania się.

ZDiZ Gdańsk

 

Cmentarz przy ul. Dąbrowskiego w centrum

Do nekropolii można dojechać ulicą 3 Maja, na której nie wprowadzono zmian. Dwukierunkowa pozostaje także ulica Dąbrowskiego, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania się po obu stronach jezdni.

Parkingi wyznaczono na części placu między ul. Dąbrowskiego i ul. Giełguda, na placu Zebrań Ludowych oraz na terenie MDK.

Taksówki ustawiają się na ul. 3 Maja w okolicach dworca PKS.

 

Cmentarz przy ul. Brzegi na Biskupiej Górce

Kierowcy wybierający się na cmentarz muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Ulica Brzegi – ze względu na trwające prace budowlane – jest zamknięta dla ruchu ogólnego z możliwością wjazdu mieszkańców ulicy Brzegi.

ZDiZ Gdańsk

ZDiZ Gdańsk

 

 
Cmentarz przy ul. ks. Góreckiego w Nowym Porcie

Dojazd w rejon cmentarza wyłącznie od strony ul. Marynarki Polskiej jednokierunkową ul. Wyzwolenia. Ulica ks. Góreckiego (przy cmentarzu) jest wyłączona z ruchu ogólnego z wyjątkiem taksówek.


Cmentarz przy ul. Stoczniowców

Dojazd do cmentarza możliwy jednokierunkową ul. Stoczniowców, w relacji do ul. Hirszfelda. Dla drugiego kierunku objazd został poprowadzony ulicami: Hirszfelda, Odrzańską, Worcella i Cienistą.


Cmentarz przy ul. Kartuskiej

Na ul. Kartuskiej obowiązuje zakaz zatrzymywania się z wyjątkiem taksówek do 1 min. Dla pozostałych aut wyznaczono miejsca postojowe na jezdni ul. Nowolipie (w relacji Morena – ul. Kartuska).ZMIANY W FUNKCJONOWANIU KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ


28, 29 i 30 października 2015 r. (środa, czwartek i piątek)

Autobusy

162, 262: jeżdżą co ok. 15 minut w godz. 8.00-13.00.

156 i 175: jeżdżą co ok. 15 minut w godz. 9.00-16.00.

227: jeździ co ok. 10 minut w godz. 8.00-16.00.

695: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: dworzec PKS – Kartuska – Cmentarz Łostowicki. Jeździ co ok. 10 minut w godz. 9.00-16.00.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych, obowiązujących w dni powszednie rozkładów jazdy.


31 października i 1 listopada 2015 r. (sobota i niedziela)

Obowiązują sobotnie rozkłady jazdy.

Autobusy

610: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: Wrzeszcz PKP – Żołnierzy Wyklętych – cmentarz Srebrzysko – Rakoczego – Cmentarz Łostowicki, w godz. 7.00-18.00 kursuje co około 4 minut.

695: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: dworzec PKS – Kartuska – Cmentarz Łostowicki. Autobusy jeżdżą w godz. 9.00-16.00 co około 7,5 minuty.

108 i 118: zmiana obowiązuje tylko 1 listopada 2015 r.: w kierunku dworca PKP Gdańsk Główny autobusy jadą zmienioną trasą przez ul. Cienistą-Zaroślak z powodu wprowadzenia jednego kierunku ruchu na ul. Stoczniowców.

111: jeździ co 20 minut w godz. 8.00-16.00.

116 i 136: skierowane na al. Żołnierzy Wyklętych zamiast na „starą” ul. Słowackiego.

117: objazd w obu kierunkach przez al. Grunwaldzką zamiast przez ul. Czyżewskiego.

118: jedzie co około 15 minut w godz. 8.00-16.00.

122: w godz. 8.00-16.00 jeździ co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

136: jeździ co 30 minut w godz. 8.00-16.00.

149: zmiana trasy w kierunku Wrzeszcza: ... – Polanki – Szymanowskiego – Grunwaldzka – Wrzeszcz PKP.

155: nie kursuje (w zamian linia 262).

157: w godz. 8.00-16.00 jeździ co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

164: jeździ co 30 minut w godz. 8.00-16.00.

156 i 175: kursują co ok. 15 minut w godz. 8.00-16.00.

210: w godz. 8.00-16.00 jeździ co 30 minut, w pozostałych godzinach wg stałego rozkładu jazdy.

227: kursuje co ok. 4 minut na stałej trasie.

262: jeździ przez cały dzień co 30 minut, w godz. 8.00-20.00 co 20 minut.

Tramwaje

Obowiązują rozkłady sobotnie.

63: dodatkowa linia na trasie: Nowy Port – Brzeźno – Opera – dworzec PKP Gdańsk Główny – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki! Pojedzie co 20 minut.

68: dodatkowa linia na trasie: Stogi Pasanil – Przeróbka – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki! Pojedzie co 10 minut.

2: pojedzie co 6-7 minut na trasie: Jelitkowo (zamiast do Oliwy) – Zaspa – Opera – dworzec PKP Gdańsk Główny – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki!

6: pojedzie co 6-7 minut na trasie: Jelitkowo – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – dworzec PKP Gdańsk Główny – Chełm – Łostowice. Tą linią dojedziesz na Cmentarz Łostowicki!

11: nie kursuje.

10: jeździ co 10 minut na trasie: Nowy Port – Letnica – dworzec PKP Gdańsk Główny – Siedlce – Brętowo PKM.

12: kursuje co 10 minut na wydłużonej trasie do Zaspy: Zaspa – Oliwa – Wrzeszcz – Opera – dworzec PKP Gdańsk Główny – Siedlce – Migowo.


2 listopada 2015 r. (poniedziałek)

Autobusy

162, 262: kursują co 25 minut w godz. 8.00-13.00.

156 i 175: kursują co 15 minut w godz. 9.00-16.00.

227: kursuje co 10 minut w godz. 8.00-16.00.

695: linia dodatkowa funkcjonująca wg taryfy zwykłej na trasie: dworzec PKS – Kartuska – Cmentarz Łostowicki. Kursuje co 10 minut w godz. 9.00-16.00.

Tramwaje

Wszystkie linie funkcjonują wg stałych, obowiązujących w dni powszednie rozkładów jazdy.

Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze
Piotr Mirowiczwww.gdansk.plpiotr.mirowicz@gdansk.pl
Piotr Mirowicz - najnowsze