PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Autorytet i przyzwoitość w polityce. Debata byłych prezydentów i wicemarszałek Sejmu

Autorytet i przyzwoitość w polityce. Debata byłych prezydentów i wicemarszałek Sejmu
Byli prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska będą uczestnikami debaty „Autorytet i przyzwoitość w polityce”, która odbędzie się w niedzielę, 5 lipca, w muszli koncertowej na sopockim molo. Spotkanie będzie otwarte dla publiczności i poprzedzi odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie.
Od lewej: Bronisław Komorowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Aleksander Kwaśniewski
Od lewej: Bronisław Komorowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Aleksander Kwaśniewski
fot. Anna Rezulak/KFP, Grzegorz Mehring/www.gdansk/pl, Mateusz Ochocki/KFP

 

"Autorytet i przyzwoitość w polityce" - to temat niedzielnej debaty. Nie jest przypadkowy i wiąże się z osobą Władysława Bartoszewskiego, który był autorem wielu powiedzonek. Najsłynniejsze z nich to: „Warto być przyzwoitym".

I właśnie o przyzwoitości lub jej braku na polskiej scenie politycznej dyskutować będą uczestnicy spotkania w muszli koncertowej na sopockim molo w niedzielę, 5 lipca.

Wśród uczestników debaty są:

Bronisław Komorowski - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2010–2015. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej, w latach 1990-1991 i 1992-1993 wiceminister obrony narodowej, w latach 1991-2010 poseł na Sejm, w latach 2000-2001 minister obrony narodowej, w latach 2005-2007 wicemarszałek Sejmu, w latach 2007-2010 marszałek Sejmu. Od 10 kwietnia do 8 lipca 2010 roku wykonywał tymczasowo obowiązki prezydenta RP.

Aleksander Kwaśniewski - prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1995-2005. W latach 1985-1989 minister-członek Rady Ministrów w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego, od 1985 do 1990 członek prezydium Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, w latach 1988-1991 prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Założyciel Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 1991-1995 poseł na Sejm.

Małgorzata Kidawa-Błońska - marszałek Sejmu VII kadencji, wicemarszałek Sejmu VIII i IX kadencji. Posłanka na Sejm (od 2005), w latach 2014-2015 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 rzecznik prasowy drugiego rządu Donalda Tuska, w 2015 rzecznik prasowy rządu Ewy Kopacz.

biogramy uczestników za www.wikipedia.pl

Prowadzenie:

Mikołaj Chrzan - zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”. 

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców Sopotu i Trójmiasta, a także gości i turystów, do wysłuchania debaty w niedzielę, 5 lipca, na sopockim molo. Wstęp wolny.

Transmisja na żywo z uroczystości na www.sopot.pl i www.gdansk.pl od o godz. 17.00

 

Po zakończeniu debaty, jej uczestnicy i zaproszeni goście przejdą pod sopocki dworzec PKP, gdzie o godz. 19.00 zostanie odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik Władysława Bartoszewskiego. Pomnik stanie przy budynku Sopot Centrum, przy ulicy Kościuszki 14.


Władysław Bartoszewski był wybitnym mężem stanu, powstańcem warszawskim, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem Auschwitz, działaczem społecznym, historykiem, opozycjonistą, dziennikarzem, politykiem, dyplomatą, kawalerem Orderu Orła Białego, odznaczonym medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Niekwestionowany autorytet moralny. W 2007 roku Rada Miasta nadała Władysławowi Bartoszewskiemu tytuł Honorowego Obywatela Sopotu. 

W niedzielę odsłonięcie pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie

 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl