PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Kochaj - nie krzywdź! Projekt MOPR-u wyróżniony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Kochaj - nie krzywdź! Projekt MOPR-u wyróżniony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyróżniło projekt „Kochaj - nie krzywdź!”, stworzony i przygotowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Projekt przeciwdziałający przemocy w rodzinie przewiduje kompleksowe działania m. in. na rzecz dzieci, młodzieży i rodziców. Skorzysta z niego około 30 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan.
Projekt „Kochaj - nie krzywdź!” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku adresowany jest m.in. do dzieci i rodziców
Projekt „Kochaj - nie krzywdź!” Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku adresowany jest m.in. do dzieci i rodziców
fot. Pixabay

 

 

Gdański projekt „Kochaj - nie krzywdź” wyróżniono w konkursie ofert na realizacje w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”. Na czym doceniony projekt będzie polegał?

- Nasz projekt zakłada kompleksowe podejście do problemu krzywdzenia dzieci w rodzinie - mówi Małgorzata Niemkiewicz, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. - Zaplanowaliśmy zarówno działania edukacyjne, profilaktyczne, jak i pomocowe. Chcemy podnieść społeczną świadomość między innymi w zakresie rozpoznawania problemu, skutecznego reagowania na przemoc i radzenia sobie w trudnej sytuacji. Zależy nam, aby zwiększyć kompetencje opiekuńczo-wychowawcze rodziców i ich wrażliwość na potrzeby dzieci. Będziemy też wskazywać gdańszczankom i gdańszczanom, gdzie mogą otrzymać skuteczne, szerokie wsparcie.

 

Profilaktyka i edukacja w szkołach i online

W ramach „Kochaj - nie krzywdź” powstanie film lub teledysk profilaktyczno-edukacyjny adresowany do dzieci i młodzieży. Ma podpowiadać najmłodszym odbiorcom np. jak rozpoznać niepożądane zachowania, jak na nie reagować i gdzie znaleźć pomoc. Będzie też uczył szacunku do drugiego człowieka. Materiał ma być emitowany w szkołach, podczas godzin wychowawczych.

Między innymi o opiekuńczej i wychowawczej roli rodziców, ich odpowiedzialności za życie i bezpieczeństwo dzieci opowiadać będą z kolei wykłady i wywiady, które poprowadzą specjaliści pracy z rodziną. Będą one emitowane online, dla obecnych i przyszłych rodziców. Służą m.in. podniesieniu rodzicielskich kompetencji i zwróceniu uwagi na problem przemocy w rodzinie.

Z kolei podczas warsztatów swoje umiejętności i wiedzę w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie będą mogli podnieść w szczególności nauczyciele, pedagodzy i inni specjaliści pracy z rodziną. Projekt przewiduje stworzenie w mieście koalicji na rzecz dzieci i młodzieży. Tworzyć ją mają specjaliści, którzy na co dzień pracują z gdańskimi rodzinami.

 

Przekaz dla wielu odbiorców

Łącznie z oferty projektu ma skorzystać około 30 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. „Kochaj - nie krzywdź” będzie realizowany do końca bieżącego roku. Wartość projektu wynosi 129 100 zł - w tym 90 tys. zł to dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, a 39 100 zł - środki z budżetu miasta Gdańska.

 

 

Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze
Sylwia ResselUrząd Miejski w GdańskuMiejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Sylwia Ressel - najnowsze